logo

پرواز دو بمب‌افکن آمریکایی برفراز شبه جزیره کره

يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۳۰ ژوييه ۲۰۱۷بی بی سی: وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که دو بمب‌افکن این کشور در اوایل بامداد امروز (یکشنبه ۳۰ ژوئیه/ ۸ مرداد)، برفراز شبه‌جزیره کره پرواز کرده‌اند.

به گفته پنتاگون پرواز این دو بمب‌افکن "بی۱-بی" در واکنش به آزمایش موشکی اخیر پیونگ یانگ، بوده است.

کمی پیش از این اقدام گزارش شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از چین به علت آنچه کمک نکردن در حل بحران کره شمالی نامیده، شدیدا انتقاد کرده است.

آقای ترامپ عصر روز گذشته (شنبه ۲۹ ژوئیه/ ۷ مرداد) در توییتی ضمن زیر سوال بردن مقام‌های قبلی کاخ‌سفید به علت سطح بالای روابط تجاری با چین گفته مقام‌های پکن "هیچ گامی برای مهار برنامه هسته‌ای کره‌شمالی برنداشته‌اند و او قصد ندارد اجازه دهد چنین وضعی ادامه پیدا کند."

دو توییت روز شنبه آقای ترامپ از لحنی شبیه به موضع‌گیری‌های او علیه چین پیش از ورود به کاخ‌سفید برخوردار است.

این در حالی است که در شش ماه گذشته و از زمان آغاز به کار دولت جدید آمریکا، آقای ترامپ نشان داده بود همواره امید داشته راه تسلیم پیونگ‌یانگ را در پکن پیدا کند.

هرچند پس از تکرار آزمایش‌های کره‌شمالی و پیشرفت محسوس این کشور در آزمایش موفق موشک‌های بالستیک، آمریکا ماه گذشته تحریم یک بانک چینی و چند شرکت بازرگانی این کشور که متهم به نقض تحریم‌های کره‌شمالی شده بودند را به اجرا گذاشت و آقای ترامپ هم لحن خود را جدی‌تر کرد.

او در اواخر ماه ژوئن گذشته در توییتی ضمن تشکر از تلاش‌های پکن، به ویژه شی جینپینگ ،رئیس جمهوری، گفت از آنجا که تلاش‌های پکن نتیجه‌ای در پی نداشته ایالات متحده با وضع تحریم‌های جدید باید اقدام می‌کرده است.

انتقاد تند آقای ترامپ از چین درست یک روز پس از آن مطرح شده که پیونگ یانگ مدعی شده با موفقیت‌آمیز بودن آخرین آزمایش موشکی، اکنون این کشور توانایی آن را پیدا کرده که تمام نقاط آمریکا را هدف قرار دهد.

تازه‌ترین آزمایش موشکی کره‌شمالی به گفته پنتاگون ساعت یازده و ۴۱ دقیقه جمعه شب به وقت محلی صورت گرفت. چنین آزمایشی در این وقت، به گفته کارشناسان غیر عادی است اما هنوز دلیل این کار مشخص نیست. تا کنون هیچ موشکی از استان چاگانگ در نزدیکی مرز چین شلیک نشده بود.

چین که در شش ماه گذشته نشان داده تمایلی برای وارد شدن به نزاع کلامی با آقای ترامپ را ندارد، روز شنبه با صدور بیانیه‌ای آزمایش موشکی اخیر کره شمالی را محکوم کرد و از پیونگ‌یانگ خواست به اقدامات تنش‌آمیز خود پایان دهد.نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد