logo

انتقاد روحانی از سپردن اقتصاد به "دولت با تفنگ"

جمعه ۲ تير ۱۳۹۶ - ۲۳ ژوين ۲۰۱۷

دویچه وله: رئیس جمهور می‌گوید در دولت قبل به اسم خصوصی‌سازی بخشی از اقتصاد کشور به نهادهای نظامی و امنیتی واگذار شد. او این نهادها را "دولت با تفنگ" خواند و تاکید کرد بخش خصوصی توان رقابت با آنها را ندارد.

حسن روحانی شامگاه پنج‌شنبه (۱ تیر/ ۲۲ ژوئن) در دیدار با فعالان اقتصادی از روند اجرای "سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی" و نحوه خصوصی‌سازی در سال‌های گذشته انتقاد کرد.

این سیاست‌ها در سال ۸۴ و با شروع دولت نخست محمود احمدی‌نژاد توسط رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای ابلاغ شد و مدتی بعد با تصویب مجلس شورای اسلامی به صورت قانون درآمد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی در این دیدار گفت: «ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ برای این بود که اقتصاد به مردم واگذار شود و دولت از اقتصاد دست بکشد، اما ما چه کار کردیم؟ بخشی از اقتصاد دست یک دولت بی تفنگ بود که آن را به یک دولت با تفنگ تحویل دادیم، این اقتصاد و خصوصی‌سازی نیست.»

اشاره رئیس جمهور به واگذاری بخش بزرگی از صنایع و بنگاه‌های اقتصادی دولتی به زیرمجموعه‌های سپاه پاسداران به اسم خصوصی‌سازی است.

روحانی تاکید کرد که در دولت یازدهم تلاش شد واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی‌ها واقعی باشد و براساس آمار این گونه نیز بوده اما طبق این آمار واگذاری‌های دولت قبل به بخش واقعی خصوصی حداکثر ۱۳ درصد بود.

ترس از رقابت با "دولت با تفنگ"


بنابر این گزارش رئیس جمهور افزود: «[بخش خصوصی] از آن دولتی که تفنگ نداشت، می‌ترسیدند چه برسد به اینکه اقتصاد را به دولتی دادیم که هم تفنگ دارد و هم رسانه در اختیار دارد و همه چیزی دارد و کسی جرأت ندارد با آنها رقابت کند.»

یک روز پیشتر رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با شماری از استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها با انتقاد از "عدم پیشرفت محسوس اجرای اصل ۴۴" از آنها خواست به "ریشه‌یابی اینکه چرا نقدینگی عظیم کشور در خدمت تولید و پیشرفت نیست" بپردازند.

حسن روحانی با اشاره به این که خامنه‌ای هنگام ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ گفته بود که اجرای این سیاست‌ها باید به یک انقلاب اقتصادی منجر شود گفت: «اگر سیاست‌های اصل ۴۴ به درستی و دقیق اجرا می‌شد، واقعا انقلاب و تحول بزرگی در اقتصاد روی می‌داد.»

رئیس جمهور یکی از پیش شرط‌های موفقیت بخش خصوصی را برقراری "امنیت واقعی در جامعه" و جلب اعتماد و اطمینان در بازارهای هدف برای صادرات کالا عنوان کرد.

«فرمان دادن از بالای سر مردم»


در روزهای گذشته اظهارات رئیس دولت یازدهم مبنی بر این که امام اول شیعیان "مبنای ولایت و حکومت را نظر مردم و انتخاب مردم می‌داند" با واکنش‌ها و انتقادهای زیادی روبرو شد.

روحانی بدون اشاره مستقیم به این انتقادها در دیدار با فعالان اقتصادی "تحمل در برابر اندیشه مخالف" را مهم خواند و تاکید کرد، این که "برخی از ما دلمان می‌خواهد، همه افراد طوری فکر کند که ما دنبال آن فکر هستیم" با فرهنگ "دین مبین" مغایرت دارد.

حسن روحانی همچنین گفته است: «خداوند به پیامبرش هم می‌گوید تو وکیل نیستی که بخواهی بالای سر مردم باشی و به آنها امر و نهی کنی، بلکه موظف هستی راه هدایت را به مردم نشان بدهی تا هر کس خواست آن راه را برگزیند. اما برخی از ما فکر می‌کنیم که بالاسر مردم فرمان می‌دهیم و مردم مجری فرمان هستند. پیامبر و امامان خودشان هم اینچنین نبودند.»

این سخنان تاکید مجددی بر اظهارات اخیر روحانی درباره مبنای ولایت و حکومت است و می‌تواند انتقادی تلویحی از نحوه فرمانروایی خامنه‌ای تلقی شود.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد