logo

جایزه ای برای یک مرد درستکار

دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۹ مه ۲۰۱۷

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo.com

شنبه شب گذشته , یک روز پیش از مراسم پایانی هفتادمین جشنواره سینمایی کن جایزه نخست بهترین فیلم دربخش (نوعی نگاه) که سی هزار یوروست به محمد رسول اف فیلمساز ایرانی بخاطرفیلم ( لرد ) تعلق گرفت . این فیلم که با عنوان ( یک مرد درستکار ) درفرانسه نمایش عمومی خواهد داشت بازگو کننده فسادی است که در درون رژیم مردم ستیز جمهوری اسلامی ریشه دوانیده است . حکایت مردی به نام رضا در روستایی از توابع فومن که همراه همسرش حدیث و پسرش سهند دوراز هیاهوی شهر در مزرعه خویش به شغل پرورش ماهی مشغول است . ولی از آنجا که بخش بزرگی از زمین های منطقه دراختیار شرکتی وابسته به مقام های بلند پایه کشوراست از اوخواسته میشودکارش را متوقف کند .یک فیلم جسورانه

محوراصلی فیلم زمین خواری و رشوه شرکتهای بزرگ اقتصادی در ایران است و به علاوه درکنارآن درمورد مسائلی چون نقض حقوق بهائیان درایران نیز سخن می گوید. میتوان بجرات گفت این نخستین فیلم ایرانی پس از انقلاب است که بدون واهمه وترس به موضوع هایی اینچنین می پردازد. رسول اف برخلاف همکارش اصغرفرهادی که به رغم توانائی هایش در فیلمسازی تنها به موضوع های خانوادگی – که بی خطرترین موضوع برای فیلمسازی درجمهوری اسلامی است – می پردازد در همه فیلمهایی که تاکنون ساخته تلاش کرده تا به دردهای جامعه امروز ا یران بپردازد. دو فیلم ( به امید دیدار ) ونیز ( دست نوشته ها نمی سوزند ) دو فیلم سیاسی این فیلمساز د رجشنواره کن سالهای 2011 و 2013 برنده جایزه شده بود . فیلم اول درباره یک وکیل ایرانی است که قصد دریافت روادید برای خروج از کشور را دارد و فبلم بعدی در باره قتل های زنجیره ای درایران است . رسول اف که زاده شیراز است شاید تنها فیلمسازی درایران باشد که هیچکدام از فیلمهایش درایران نمایش عمومی نداشته ولی همچنان به فیلمسازی ادامه می دهد .

از ایران فیلم بازده دقیقه ای ( حیوان ) ساخته ی بهمن و بهرام ارک دانشجویان مدرسه ملی سینمای ایران نیز جایزه دوم بخش سینه فونداسیون جشنواره کن را دریافت کرد. این فیلم درباره مردی است که میخواهد برای فرار از مرز لباس حیوان برتن کند .

مراسم پایانی کن

جشنواره کن که اینک هفتاد ساله شده , یکشنبه شب با برگزاری مراسم پایانی برگزیدگان امسال را معرفی کرد :

نخل طلای جشنواره به فیلم ( میدان ) ساخته ی روبن اوستلند کارگردان سوئدی تعلق گرفت . این فیلم که محصول مشترک فرانسه , سوئد , آلمان و دانمارک است در باره مردی به نام کریستیان است که از همسر خود جداشده و حالا همه اوقاتش را با دوفرزندش می گذزاند . جایزه بزرگ جشنواره به فیلم (120 ضربه دردقیقه ) ساخته ی روبن کامپیتو فرانسوی اهدا شد در حالیکه به گمان بسیاری از منتقدان سینمایی این فیلم شایسته دریافت جایزه بزرگ نخل طلایی بود . فیلم مزبور درباره پیامدهای بیماری ایدزدراوایل دهه 1990 درفرانسه ا ست .

سوفیا کوپولا که درمراسم پایانی حضورنداشت برنده جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم ( فریب خورده) شد و جایزه بهترین فیلمنامه به طورمشترک به دوفیلم ( کشتن آهوی مقدس ) ساخته ی یورگس لانتیموس کارگردان یونانی و فیلم ( تو واقعا هرگز اینجانبودی ) ساخته ی لین رمزی از انگلستان شد . همانگونه که انتظارمیرفت دیان کروگر بخاطر بازی هنرمندانه اش درفیلم ( درناپدیدی ) ساختهی فاتح آکین محصول آلمان جایزه بهترین بازیگر زن رادریافت کرد و جایزه بهترین بازیگرمرد نیزبه جوآکیم فنیکس برای بازی در فیلم ( تو واقعا هرگز اینجا نبودی ) تعلق گرفت .

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد