logo

بالاترین آمار ثبت‌شده جهانی، در عین کاهش چشمگیر اعدام در ایران

سه شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱ آپريل ۲۰۱۷


سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده به دلیل کاهش شمار اعدام‌ها در ایران و نیز پاکستان، آمار سال گذشته که خود آماری کم‌سابقه بود، کاهش پیدا کرده‌است

رادیو فردا:‌ سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالیانه خود از کاهش ۴۲ درصدی تعداد اعدام‌ها در ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش از آن خبر می‌دهد. با این حال، بنابر این گزارش، هم‌چنان ۵۵ درصد از اعدام‌های ثبت‌شده در جهان در ایران انجام شده است.

این سازمان فرادولتی ناظر بر حقوق بشر، ۲۲ فروردین ماه، می‌گوید مجموعا ۵۶۷ مورد اعدام با حکم دادگاه، در سال ۲۰۱۶ میلادی در ایران ثبت شده‌است. با در نظر گرفتن موارد رسمی در سال ۲۰۱۵ که ۹۷۷ مورد بود، شمار اعدام‌ها ۴۲ درصد کاهش داشته‌است.

در گزارش عفو بین‌الملل ذکر شده که دولت چین شمار اعدام‌های انجام‌شده در آن کشور را جزو اطلاعات محرمانه نگاه می‌دارد و به این خاطر نهادهای بین‌المللی دسترسی به این آمار ندارند.

به این خاطر مقایسه آمارهای جهانی در گزارش عفو بین‌الملل بدون احتساب چین انجام شده و از این مقایسه چنین برمی‌آید که در سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۵ درصد از کل اعدام‌های ثبت‌شده جهان (بدون احتساب چین) در ایران انجام شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در عین حال تاکید کرده به دلیل کاهش شمار اعدام‌ها در ایران و نیز پاکستان، آمار سال گذشته که خود آماری کم‌سابقه بود، کاهش پیدا کرده‌است. عفو بین‌الملل اما افزوده‌است، مجموع اعدام‌ها همچنان بیشتر از میانگین مواردی‌ست که در دهه گذشته میلادی ثبت شده‌است.

شیارا سن‌جورجیو، از مشاوران سازمان عفو بین‌الملل، به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، می‌گوید همچنان نگرانی‌های فزاینده‌ای در مورد «پنهان کردن» آمار واقعی اعدام‌ها از طرف دولت‌ها وجود دارد. به‌ویژه که آمار این سازمان فرادولتی «احتمالا هزاران مورد اعدام در چین را در بر نمی‌گیرد؛ جایی که اطلاعات مربوط به احکام اعدام از اسناد محرمانه دولتی‌ست».

اعدام‌ها در چین همچنان بیشتر از مجموع تمام موارد دیگری‌ست که در کشورهای دیگر ثبت شده‌است.

ایران؛ «اعدام دست‌کم دو متهم در سن نوجوانی و هشت زن»

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید دست‌کم ۳۳ مورد از اعدام‌های ثبت‌شده در ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی در ملا عام انجام شده است. دست‌کم دو متهم که در نوجوانی مرتکب جرم شده‌اند، و اعدام آن‌ها بر خلاف میثاق‌ها و تعهدات بین‌المللی است، و هشت شهروند زن، نیز در میان اعدام‌شدگان سال گذشته میلادی هستند.

آن‌چه سازمان عفو بین‌المللی بر آن تاکید می‌کند این است که شمار بسیاری از احکام صادرشده‌ی اعدام در ایران، برای جرایمی صادر شده که از منظر «معیارهای بین‌المللی» به‌عنوان «جرایم خیلی جدی» به شمار نمی‌روند. «عفو بین‌الملل» می‌گوید بسیاری از احکام اعدام برای جرایم مرتبط با مواد مخدر یا اتهام‌های «مبهم» از جمله «محاربه» صادر شده‌است.

سازمان ملل متحد، بارها خواستار توقف اجرای احکام اعدام به‌عنوان مجازات برای قاچاق مواد مخدر، چه در ایران و چه در کشورهای دیگر جهان، شده‌است. از منظر این نهاد جهانی، حکم اعدام تاثیری بر جرایم مربوط به مواد مخدر ندارد و جلوگیری از وقوع این جرایم، اساسا روش‌های دیگری را می‌طلبد.

مقام‌های قضائی ایران خود گفته‌اند «۹۰ درصد» موارد اعدام در ایران به جرایم مربوط به مواد مخدر باز می‌گردد. محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، چندی پیش اظهار داشت که پس از تقریبا چهل سال اعدام برای مواد مخدر، «نتیجه مطلوب از آن به دست نیامده‌است». تلاش‌هایی نیز در مجلس شورای اسلامی برای تغییر قوانین در این زمینه صورت گرفته‌است.

با این همه مقام‌های ایران همچنان سخنان ضد و نقیضی در مورد اعدام‌های مربوط به مواد مخدر بیان می‌کنند. برای نمونه خود دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، که می‌گوید «ما در ایران بر اساس مسئولیت خودمان عمل می‌کنیم و آنها به جای این که از ما تقدیر کنند ما را تقبیح می‌کنند».

سازمان عفو بین‌الملل همچنین تاکید کرده است که خیلی از اعدام‌شدگان، «زیر شکنجه» به «جرایم» نسبت‌داده‌شده «اعتراف کرده‌اند» و مواردی وجود دارد که فرد به جرایمی که اساسا پس از بازداشت او رخ داده‌اند، اعتراف کرده‌است.

این نخستین بار نیست که مقام‌های قضایی ایران به صدور احکام اعدام بر پایه اعترافات زیر شکنجه متهم می‌شوند. مقام‌های ایرانی بارها «وقوع شکنجه» را رد کرده و در مواردی نیز این اتهام را در راستای «تخریب چهره نظام» توصیف کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در سال گذشته گفته بود قوانین جدید ایران، با وجود آنکه اقرار تحت شکنجه را غیرقانونی توصیف می‌کنند، اما در آن‌ها به جزئیاتی پرداخته نشده و «شکنجه، به عنوان یک جنایت»، شرح و بسطی پیدا نکرده است.

اعدام در دیگر نقاط جهان

گزارش سالیانه سازمان عفو بین‌الملل در مورد اعدام در کشورهای جهان می‌گوید پاکستان در سال ۲۰۱۶ مجموعا ۸۷ مورد اعدام انجام داده که در مقایسه با سال ۲۰۱۵ -یعنی ۳۲۶ مورد اعدام- کاهشی بسیار چشم‌گیر را نشان می‌دهد. هرچند این کشور همچنان یکی از صدرنشین‌های فهرست احکام اعدام است.

عربستان سعودی پس از ایران و چین در رتبه سوم قرار دارد با دست‌کم ۱۵۴ مورد اعدام. عراق، پاکستان، مصر و ایالات متحده آمریکا نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل، ایالات متحده تنها کشور قاره آمریکا است که در آن اعدام انجام شده، هرچند سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده شمار اعدام‌ها در این کشور به طور پیاپی رو به کاهش است و ۲۰ مورد ثبت‌شده در سال ۲۰۱۶، کم‌ترین موارد از این دست طی ۲۵ سال گذشته است.

اعدام‌های ثبت‌شده در افغانستان در سال ۲۰۱۶ شش مورد بوده‌است که به گفته «عفو بین‌الملل» در مورد جرایم مربوط به «تروریسم» صادر شده‌اند. با این همه این سازمان فرادولتی در مورد «اعتراف‌های اجباری» و بیانیه‌های دولتی در این مورد که آن‌ها برای جلوگیری از وقوع حملات تروریستی در آینده، حکم اعدام صادر می‌کنند، ابراز نگرانی کرده‌است. به گفته خانم سن‌جورجیو، هیچ شاهد و مدرک معتبری وجود ندارد که نشان دهد حکم اعدام، از تمایل «تروریست‌ها» برای انجام حملات خود کاسته‌است.


'کاهش اعدام در ایران و پاکستان آمار جهانی را پایین آورد'
بی بی سی: سازمان عفو بین الملل می گوید که آمار اعدام های ثبت شده در سال ۲۰۱۶ در جهان ۳۷ درصد نسبت به سال قبل از آن کاهش یافته است که تا حدود زیادی به دلیل افت آمار اعدام در ایران و پاکستان است.
به گفته عفو بین الملل حداقل ۱۰۳۲ نفر سال گذشته در جهان اعدام شدند درحالی که آمار اعدام در سال قبل از آن ۱۶۳۴ نفر بود.
این گروه می گوید کاهش آمار اعدام ها عمدتا به دلیل افت این آمار در ایران و پاکستان است.
سال پیش حداقل ۵۶۷ نفر در ایران اعدام شدند که خیلی کمتر از اعدام ۹۷۷ نفر در سال ۲۰۱۵ است. عفو بین الملل افزایش شدید اعدام ها در سال ۲۰۱۵ در ایران را گزارش داده بود که می گوید علت آن معلوم نیست. اما به گفته این گروه اکثر اعدام شدگان در ارتباط با اتهامات مواد مخدر مجرم شناخته شده بودند.
این گروه دریافت که از میان اعدام شدگان در ایران حداقل دو نفر آنها هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال داشته اند که به گفته عفو بین الملل ناقض قوانین بین المللی است.
این گروه می گوید که آمار ایران ۵۵ درصد کل آمار اعدام ها در جهان را تشکیل می دهد.
البته به گفته "عفو" تصور می شود که آمار اعدام ها در چین از کل مجموع آمار جهانی بالاتر باشد اما به دلیل فقدان اطلاعات موثق در این گزارش وارد نشده است.
براساس این گزارش آمریکا برای اولین بار از سال ۲۰۰۶ در میان پنج کشور اول از نظر آمار اعدام قرار نگرفته.
ایران، پاکستان، چین، عربستان سعودی و عراق پنج کشور اول را تشکیل می دهند.
آمار اعدام در پاکستان از ۳۲۶ مورد ثبت شده در سال ۲۰۱۵ به حداقل ۸۷ مورد در سال ۲۰۱۶ کاهش یافت. آمار اعدام در پاکستان در سال ۲۰۱۵ اوج گرفت که در پی برداشته شدن ممنوعیت هفت ساله اعدام در واکنش به حمله مرگبار طالبان به مدرسه ای در پیشاور بود.
این کشور سپس دادگاه های نظامی تشکیل داد تا غیرنظامیان مظنون به جرایم تروریستی را محاکمه کند. در سال ۲۰۱۶ حداقل ۴ نفر از اعدام شدگان در دادگاه های نظامی محکوم شده بودند.
در آمریکا آمار اعدام به کمترین حد از سال ۱۹۹۱ رسید. اما عفو بین الملل گفت که مقام های ایالت آرکانزا "شمار تکان دهنده ای از اعدام ها" را برای سال جاری برنامه ریزی کرده اند که نشان می دهد "این تصویر به چه سرعتی می تواند عوض شود."
علیرغم کاهش چشمگیر اعدام های ثبت شده در سراسر جهان در سال ۲۰۱۶، مجموع آن همچنان بالاتر از میانگین ثبت شده در دهه پیش بود.
این گروه دریافت که در اروپا و آسیای میانه، فقط بلاروس و قزاقستان به مجازات اعدام متوسل می شوند.
براساس این گزارش ۱۰۴ کشور جهان مجازات اعدام را با وضع قوانین لغو کرده اند یا در عمل از اجرای آن خودداری می کنند. این درحالی است که در سال ۱۹۹۷ فقط ۶۴ کشور اعدام نداشتند.
در سال ۲۰۱۶ دو کشور بنین و نائورو مجازات اعدام را برای همه جرایم لغو کردند و چند کشور دیگر گام هایی برای محدود کردن استفاده از این مجازات برداشتند.
عفو بین الملل آمارهایش را با استفاده از ارقام رسمی، گزارش های رسانه ای و اطلاعات ارائه شده توسط افراد محکوم به اعدام و خانواده ها و نمایندگان آنها تهیه می کند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد