logo

محکومیت انفجار شیمیایی در سوریه و ضرورت تشکیل کمیته حقیقت یاب

يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹ آپريل ۲۰۱۷

haja200.jpg
یک بار دیگر استفاده از بمبهای شیمیائی که پس از جنگ جهانی اول بر طبق قوانین ژنو ممنوع است, جنایتی کور در سوریه را رقم زد و افکار عمومی جهانی را جریحه دار ساخت . این جنایت منجر به کشته شدن نزدیک به 100 نفر و مصدومیت صد ها نفر شده که عمده آنان را کودکان تشکیل میدادند.

ابعاد فاجعه وقتی شدید تر می شود که استفاده از بمب های شیمیایی در جنگ داخلی سوریه در سایه بی تفاوتی جامعه جهانی به یک رویه تبدیل شده و فقط در سال 2013 منجر به جان باختن 1400 نفر شد. اگر چه قرائن و شواهد انگشت اتهام را به سمت دولت سوریه دراز کرده و سابقه سیاه و کارنامه ننگین بشار اسد و حامیان خارجی اش در سوریه باعث شده تا این اتهام باور پذیر باشد، اما بر اساس ارزیابی کارشناسان سازمان ملل هنوز به شکل قطعی نمی توان در این خصوص داوری کرد. آنچه بایستگی دارد اهتمام واراده جدی جامعه جهانی در تشکیل سریع کمیته حقیقت یاب پیرامون آمران و عاملان این جنایت و انتشار نتایج بدون هر گونه مصلحت اندیشی و ملاحظات سیاسی است. اهمال و کوتاهی در روشن کردن عوامل انفجار های مشابه قبلی و اعمال مجازات های متناسب باعث جری تر شدن بیشتر عوامل بی رحم و اهریمن خویی شده است که حتی ابایی از مرگ زجر آور کودکان و آلوده کردن ریه های نحیف آنان از گاز های سمی ندارند. با گذشت بیش از 6 سال از جنگ داخلی مصیبت بار سوریه روشن شده است که اوضاع تیره بار این کشور با تداوم حکمرانی بشار اسد بسامان نشده و بیش از پیش در مغاک پریشانی و فلاکت فرو خواهد رفت. مبارزه با بی ثباتی و تروریسم در سوریه با حفظ دیکتاتور خون آشام آن ممکن نیست. ازاینرو آغاز پایان مناقشه خونین سوریه که لکه ننگی بر پیشانی بشریت در قرن بیست و یکم است، تشکیل دولت انتقالی با مشارکت نیرو های معتدل اپوزیسیون و حزب بعث و پایان دادن به مداخلات خارجی از هر دو سوی میدان است. حمله موشکی آمریکا اگر مطابق آنچه مقامات دولتی ادعا کرده اند تنها اقدامی بازدارنده برای جلوگیری از استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه باشد، می تواند در شرایطی که شورای امنیت امنیت سازمان ملل قفل شده و توان عمل در مورد سوریه را ندارد، در برابر رویکرد تهاجمی روسیه عاملی توازن بخش باشد، همچنین در برابر حملات هوایی کور حکومت سوریه بازدارندگی ایجاد کند. اما در عین حال به نگرانی جدی دامن می زند که تداوم اقدامات یکجانبه و خارج از ساختار حقوق بین الملل مشکل آفرین شده و قصاص قبل از جنایت به رویه بدل گردد.

همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران با محکوم کردن این فاجعه شرم آور و ضرورت مجازات مسببان از مردم ایران و نیرو های تحول خواه دعوت می کند تا مخالفت خود با سیاست های مخرب جمهوری اسلامی در سوریه را علنی ساخته و اجازه ندهند بیش از این منافع ملی و آینده امنیت ملی ایران با توجیهات بی پایه ای چون “دکترین استقرار امنیت از طریق مبارزه با ناامنی در بیرون از مرز ها” و “تقابل با افراط گرایی و تروریسم”، گروگان توسعه طلبی منطقه ای نهاد ولایت فقیه وبازوی نظامی – عقیدتی آن سپاه قدس در پوشش بیداری اسلامی شود. همچنین از جامعه جهانی و کشور های درگیر در سوریه دعوت می کند که به مسئولیت خود عمل کرده و با استفاده از نفوذ خود کوشش کنند تا هر چه سریعتر آتش بس فراگیر و پایداری در سوریه برقرار گشته و زمینه ساز صلحی عادلانه شود.

هیات سیاسی و اجرایی همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران

19 فروردین 1396نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد