logo

درسرزمین ما

جمعه ۱۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۷ آپريل ۲۰۱۷

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo.com

درگرماگرم کارزارانتخاباتی برای گزینش ریاست جمهوری آینده فرانسه , نمایش یک فیلم سینمایی به نام ( درسرزمین ما ) که آشکارا به حزب راست افراطی فرانسه (جبهه ملی) اشاره داردموجب جنجال بسیاری در این کشورشده و بویژه واکنش های تند اعضای این حزب را بهمراه داشته است . داستان فیلم درباره ی زندگی پائولین یک پرستارخانه ( بانقش آفرینی امیلی دانکن ) درناحیه ی نورپادوکاله فرانسه است که علاوه برنگهداری از دوکودک خردسال ونیزمراقبت از پدربازنشسته اش همه بیمارانش رادوست دارد وسخاوتمندانه از آنان پرستاری می کند . تماس های متعدد ش با مردم باعث می شود تا با رنجهای دیگران آشناشود . او همدلانه با مردم درغم آنان شریک می شود وهمه ی بیماران به مثابه یک تکیه گاه به او می نگرند. چندی بعد رهبران یک حزب راست افراطی که از میزان محبوبیت پرستار آگاه شده اند به او پیشنهاد می کنند که خودرا نامزد انتخابات آینده شهری کند و ...

لوکا بلوو, کارگردان 55 ساله فیلم که بلژیکی است به رغم واکنش های منفی اعضا و طرفداران حزب راست افراطی بارها درگفت و گوهایش با رسانه ها درباره فیلمش گفته که این فیلم یک فیلم ضد جبهه ملی نیست بلکه در نکوهش کسانی است که با شعارهای فریبکارانه شان به مردم نزدیک می شوند . با این توضیح که چیزی که دراین فیلم برای او اهمیت بسیارداشت مردمی بودند که تحت تاثیراین تبلیغات قرارمی گیرند. کارگردان در اوایل ماه گذشته درRTBF ( رادیو تلویزیون بلژیکی جامعه فرانسوی ) گفته بود که خواهان یک (کمربند حفاظتی) برای ایمن بودن از گسترش ایده های احزاب و گروههای سیاسی غیرلیبرال در رسانه ها و جلب مخاطبان است . و همچنین تبلیغات پوپولیستی گرایی را به منظورجلب مردم محکوم کرد و چنین تبلیغاتی را عوام فریبانه , ضد دموکراتیک و برخلاف حقوق بشرخواند .وی درمصاحبه دیگری با نشریه معتبر لوموند درباره فیلمش یاد آورشد که فیلم او درباره جاه طلبی یک حزب است. او هرچند خود را به عنوان یک فیلمساز چپگرا معرفی کرد اما این که به فیلمش برچسب سیاسی بزنند را نادرست خواند . ولی درعین حال گفت که حزب راست افراطی فرانسه یک Pétainist( طرفدار مارشال پتن ) , فاشیست , ضدیهودی و نژاد پرست است . مارشال پتن که قهرمان جنگ اول جهانی بود در حریان قدرت گرفتن نازی ها درآلمان از هواداران سیاست مدارا با آلمان بود و پس از شکست فرانسه از آلمان نازی , رئیس دولت ویشی شد . بعدها و درجنگ دوم جهانی در فرانسه به خیانت متهم و محکوم به مرگ شد که این حکم توسط ژنرال دو گل به حبس ابد تبدیل شد.

درباره کارگردان

درمیان فیلمهای لوکا بلوو این نخستین فیلمی است که فیلمنامه اش را با همکاری فرد دیگری نوشته : -ژروم له روی , نویسنده معروف فرانسوی که داستانهای پلیسی اش به ویژه Le Blocاز جمله رمانهای محبوب فرانسویها بشمارمی رود .

کارگردان فیلم که زاده 14 نوامبر 1961 درشهر نموربلژیک است بجز آخرین فیلمش فیلمنامه همه فیلمهایی را که ساخته خودش نوشته .علاوه براینها به عنوان بازیگرنیز فعالیت کرده است . پس از رفتن به پاریس نخستین نقش سینمایی اش فیلم Allons z’enfants ساخته ی ایوبواسه براساس رمانی از ایوژیبو بود . وی پس از آن درتعدادی فیلم کوتاه نیز بازی کرد که نخستین آنها فیلم (سفرزمستانی) ساخته ی فردریک دوفوکوبود.

نخستین فیلم او درمقام کارگردان فیلم ( گاهی بیش از حد عشق ) درسال 1991 بود فیلمهای بعدی اش از جمله فیلم ( برای خندیدن ) که درجشنواره جهانی فیلم تسالونیک جایزه بهترین فیلمنامه بهترین بازیگرمرد (ژان پی یرلئو)را دریافت کرد و نیز سه گانه ( یک زوج شگفت انگیز) (جداکردن ) و فیلم ( پس از زندگی ) درجشنواره های متعدد سینما موفق به ربودن جوایزی شد . درمیان آثارشاخص ساخته شده توسط این کارگردان از دو فیلم دیگرنیز میتوان نام برد : ( ربوده شده ) که درجشن سینمایی سزار نامزد دریافت بهترین فیلم بهترین کارگردان و بهترین بازیگر مرد و زن بود وفیلم ( 38 شاهد) که یکی از فیلمهای موفق او درسال 2012 بود. آخرین فیلم لوکا بلوو با نقدهای مثبتی از سوی نشریات سینمایی و غیرسینمایی فرانسه روبروشد از جمله نشریه معتبر کایه دوسینما که با دادن سه ستاره به فیلم از آن به عنوان یک فیلم خیلی خوب یادکرد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد