logo

آیت الله خامنه ای در نماز جمعه تهران:

"دشمنان" در نظر دارند اعتماد مردم را در مورد نتیجه رای گیری تضیف کنند

شورای نگهبان تنها مرجع رسیدگی به شکایات انتخاباتی است

جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۹ ژوين ۲۰۰۹

khamenei-3.jpg
آیت الله خامنه ای: شورای نگهبان تنها مرجع رسیدگی به شکایات انتخاباتی است
بی بی سی رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی در مراسم نماز جمعه تهران نسبت به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و تحولات بعد از آن اظهار نظر کرده است.
روز جمعه، ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد)، آیت الله علی خامنه ای به عنوان امام جمعه تهران در مراسم نماز جمعه که در صحن دانشگاه تهران برگزار شده بود حضور یافت و در خطبه نماز، ضمن تقدیر از شرکت مردم در انتخابات، خواستار پذیرش نتیجه رای گیری یا پیگیری شکایت های انتخاباتی از طریق شورای نگهبان شد، راهپیمایی های خیابانی را محکوم کرد و ضمن حمایت از رئیس جمهوری، اتهاماتی را که علیه اکبر هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری مطرح شده است مورد انتقاد قرار داد.
قبل از آغاز مراسم نماز جمعه، رسانه های دولتی در ایران با پخش برنامه های خاصی از مردم دعوت می کردند تا به منظور ابراز وفاداری نسبت به جمهوری اسلامی و رهبر آن در این مراسم شرکت کنند و به گزارش خبرنگاران، اتوبوس های حامل نمازگزاران از سرتاسر کشور برای شرکت در این مراسم به تهران اعزام شده بودند.
شبکه تلویزیون ایران تصاویری از رئیس جمهوری، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه و همچنین محسن رضایی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را نشان داد که در صف نمازگزاران نشان داد.
رهبر جمهوری اسلامی سخنان خود را با تفسیری از آیات قرآن در مورد آرامش الهی برای مومنان در زمان های تشویش آغاز کرد و گفت که امروز جامعه ایران باید در خود آرامش ایجاد کنند.
آیت خامنه ای خطبه دوم نماز را به موضوع انتخابات اختصاص داد و آن را مساله روز خواند و گفت که مطالبی را خطاب به مردم، نخبگان سیاسی، نامزدهای انتخاباتی و فعالان سیاسی و همچنین "سران استکبار" و بعضی دولت های غربی و "رسانه هایی که آنان اداره می کنند" ایراد خواهد کرد.
وی خطاب به مردم گفت که اگرچه مایل به مبالغه گویی نیست، اما لازم است به دلیل شرکت آنان در انتخابات، از آنان تشکر کند.
آیت الله خامنه ای انتخابات ۲۲ خرداد را نمایش عظیم احساس مسئولیت ملت در قبال سرنوشت کشور و "مشارکت جویی مردم در اداره کشور و دلبستگی آنان به نظام جمهوری اسلامی" توصیف کرد و گفت که از زمان همه پرسی جمهوری اسلامی در فروردین سال ۱۳۵۸، هیچگاه مردم در چنین تعدادی در هیچ رای گیری شرکت نکرده بودند.

سلیقه های متقاوت

وی در عین حال گفت که مردم سلیقه های متفاوتی دارند اما مشارکت آنان در انتخابات به معنی تلاش همه گروه های و طبقات برای حفظ کشور، انقلاب و نظام سیاسی بوده و ابن انتخابات را یک زلزله سیاسی برای "دشمنان" و یک جشن تاریخی برای دوستان جمهوری اسلامی و نشانه اعتماد مردم به نظام سیاسی دانست.
رهبر جمهوری اسلامی در عین حال گفت که این انتخابات نشانه اعتماد مردم به نظام سیاسی موجود است و به همین دلیل، "دشمنان" در نظر دارند اعتماد مردم را با شبهه افکنی در مورد نتیجه رای گیری تضیف کنند و با کاهش مشارکت مردمی در انتخابات بعدی، مشروعیت جمهوری اسلامی را متزلزل سازند و افزود که زیان چنین وضعیتی از آتش زدن بانک و سوزاندن اتوبوس بیشتر است.
آیت الله خامنه ای کسانی را که "دشمن" می خواند متهم کرد که پس از مشارکت گسترده مردم در انتخابات، در صدد برآمد نسبت به نتیجه این انتخابات ایجاد بدبینی کند و افزود که از ماه ها قبل این شایعه پخش شده بود که قرار است در انتخابات تقلب شود و به همین دلیل، خود او پیشاپیش از همه خواسته بود این نظر را تکرار نکنند.
وی رقابت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را جدی و شفاف توصیف کرد و گفت که صراحت لجه در مناظره ها به حدی بود که باعث بروز اعتراضات و التهاباتی شد که آثار آن هنوز دیده می شود.
رهبر جمهوری اسلامی گفت که فرض او این است که رقابت بین چهار نامزد این انتخابات، رقابت بین وفاداران به جمهوری اسلامی است و رسانه های خارجی، از جمله بی بی سی و صدای آمریکا را متهم کرد که می کوشند این رقابت ها را به درگیری بین موافقان و مخالفان نظام نسبت دهند.
وی گفت یکی از نامزدها، رئیس جمهوری "خدوم، صدیق و قابل اعتماد"، دیگری نخست وزیر زمان ریاست جمهوری خود او ، دیگری فرمانده سپاه و نفر چهارم رئیس سابق مجلس بوده است که همه آنان را از نزدیک می شناسد.
آیت الله خامنه ای در عین حال گفت که با نظرات بعضی از این افراد مخالف است اما انتخاب بر عهده مردم بوده که بدون اطلاع از خواست وی و براساس تشخیص خود، شخصی را که برای نظام جمهوری اسلامی صالح تر می دانستند انتخاب کردند.
رهبر جمهوری اسلامی نحوه رقابت ها از جمله مناظره ها را ابتکاری مهم خواند که نشان داد رقابت های انتخاباتی جدی است اما این مناظره ها جنبه های مثبت و منفی داشت.
وی افزود که جنبه مثبت مناظره ها نقد و انتقاد و پاسخگویی و اعلام مواضع افراد و گروه ها برای قضاوت رای دهندگان بود که قطعا یکی از عوامل افزایش مشارکت مردم محسوب می شود هر چند هشدار داد که نباید این گفتگوها ادامه یابد و به عاملی برای کینه و خصومت تبدیل شود و گفت که در برخی از مناظره ها، در مورد وضع کشور در حال حاضر و در گذشته سیاه نمایی شد و همچنین، اتهامات اثبات نشده ای مطرح شد.
رهبر جمهوری اسلامی، در اشاره به نحوه برخورد محمودی احمدی نژاد در مناظره ها هم گفت که از طرف دیگر هم اتهاماتی صورت گرفت و کارنامه درخشان سی ساله انقلاب کم رنگ جلوه داده شد و اسم افرادی مطرح شد که شخصیت های نظام هستند و عمر خود را صرف نظام کرده اند.
آیت الله خامنه ای مشخصا از اکبر هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری نام برد و گفت که اگرچه کسی این دو نفر را به فساد مالی متهم نکرده، اما در مورد وابستگان آنان اتهاماتی مطرح شد که فقط می تواند در مراجع قانونی به آنها رسیدگی شود و نباید بدون اثبات قانونی، مورد استناد قرار گیرد.
رهبر جمهوری اسلامی گفت که آقای هاشمی رفسنجانی را از پنجاه و دو سال پیش از نزدیک می شناخته و او را از اصلی ترین ارکان انقلاب و از مبارزان جدی قبل از انقلاب و شخصیت های موثر جمهوری اسلامی توصیف کرد که در کنار آیت الله خمینی و رهبری کنونی بوده است.
آیت الله خامنه ای گفت که اکبر هاشمی رفسنجانی قبل از انقلاب اموال خود را برای کمک به انقلابیون صرف کرد و افزود که پس از انقلاب نیز موردی را سراغ ندارد که وی در صدد سودجویی برای خود برآمده باشد.
رهبر جمهوری اسلامی گفت که در عین حال، وی در مورد مسایل متعدد با آقای هاشمی اختلاف نظر دارد اما مردم نباید در این زمینه دچار ابهام شوند و افزود که بین آقای هاشمی و محمود احمدی نژاد در زمینه های سیاست خارجی،عدالت اجتماعی و مسایل فرهنگی اختلاف نظر وجود دارد هر چند نظر رئیس جمهوری به نظر خود او نزدیک تر است.
آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود از آقای ناطق نوری هم دفاع کرد.
وی گفت که در مورد مساله فساد مالی و عدالت اجتماعی موضع نظام مشخص است و افزود که اگرچه نمی توان منکر وجود فساد مالی در جمهوری اسلامی شد، اما این نظام یکی از سالم ترین نظام های سیاسی جهان است و نباید با استناد به گزارش های مراکز خارجی، این نظام را به فساد گسترده متهم ساخت.

پیروزی نظام

آیت الله خامنه ای از شرکت مردم در انتخابات ۲۲ خرداد به عنوان یک پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی یاد کرد و گفت که اینک رقابت های انتخاباتی تمام شده و چهل میلیون نفر به نفع انقلاب رای داده اند.
رهبر جمهوری اسلامی گفت که مردم ایران نسبت به نظام سیاسی اعتماد دارند اما برخی نامزدهای انتخاباتی هم باید اعتماد داشته باشند که جمهوری اسلامی اهل دست بردن در آرای مردم نیست.
وی افزود که سازوکار های قانونی انتخابات اجازه دست بردن در نتیجه رای گیری را نمی دهد و با اشاره تلویحی به اتهام انتساب آرای نامزدهای مختلف به محمود احمدی نژاد، گفت که امکان تقلب در حد جابجایی یازده میلیون رای وجود ندارد.
آیت الله خامنه ای گفت که با وجود اعتماد به نحوه انتخابات، کسانی که شکایت هایی دارند باید از مجاری قانونی شورای نگهبان اقدام کنند و ظاهرا در اشاره به درخواست ابطال و برگزاری مجدد انتخابات، افزود که "زیر بار بدعت های غیرقانونی" نمی رود و اظهار داشت که اگر چارچوب های قانونی شکسته شود، انتخابات آینده مصونیتی نخواهد داشت.
وی گفت که اگر شبهه ای وجود دارد باید از طریق قانون پیگیری شود و قوانین مربوطه را کامل دانست و گفت که همین قوانین به نامزدها اجازه شکایت را داده است و گفت که از شورای نگهبان خواسته اگر تصمیم به بازشماری بعضی از صندوق ها گرفته شد، این کار با حضور نمایندگان نامزدها صورت گیرد.
رهبر جمهوری اسلامی در ادامه سخنان خود شخصیت های سیاسی و رهبران احزاب را مخاطب قرار داد و گفت که باید به وضعیت سایر کشورها، مانند عراق، افغانستان و پاکستان توجه کنند و در حالیکه مردم به وظیفه خود، که آمدن پای صندوق های رای بوده، عمل کرده اند لازم است رهبران سیاسی هم به مسئولیت خود عمل کنند.
آیت الله خامنه گفت که عده ای هستند که از رهبران احزاب و شخصیت های سیاسی حرف شنوی دارند و گفت که این شخصیت ها باید مراقبت کنند که شرایط به جایی نرسد که به اقدامات افراطگرایانه منجر شود.
او به رهبران سیاسی توصیه کرد که بر خود مسلط باشند و اظهار داشت که کشورهای غربی در صدد بهره برداری از اوضاع نا آرام ایران هستند و گفت که دیپلمات های غربی که قبلا با نقاب احترام با نظام جمهوری اسلامی برخورد می کردند، این نقاب را کنار زده اند و به خصوص دولت بریتانیا را به خباثت در این زمینه متهم کرد.
آیت الله خامنه ای با برپایی راهپیمایی های اعتراضی مخالفت کرد و گفت که تروریست ها می توانند از این راهپیمایی ها بهره برداری کنند و گفت چه کسانی باید پاسخگوی کشته شدن چند نفر مردم عادی و افراد بسیجی است.
وی گفت که کسانی هم به خوابگاه های دانشجویی حمله کرده و "دانشجویان مومن و حزب اللهی" را هدف قرار داده اند در حالیکه شعار حمایت از رهبری می دادند.
رهبر جمهوری اسلامی گفت که رهبران سیاسی باید به تظاهرات و راهپیمایی های خیابانی خاتمه دهند و در غیر اینصورت، "فرماندهان پشت صحنه" عواقب آن خواهند بود و افزود که این نظر که راهپیمایی های خیابانی نوعی اهرم فشار بر مسئولان نظام است، تصوری اشتباه آمیز است.
آیت الله خامنه ای گفت که تمامی شخصیت های سیاسی باید "جشن چند میلیونی" را رعایت کنند و هشدار داد که "اگر کسانی بخواهند راه دیگری انتخاب کنند، بنده بار دیگر با مردم صحبت خواهد کرد."

هشدار به کشورهای خارجی

آیت الله خامنه ای گفت که در هفته های نزدیک به انتخابات، رفتار رهبران آمریکا و چند کشور اروپایی را دنبال کرده است و متوجه شد که این رفتار و همچنین برخورد رسانه های غربی، تغییر ایجاد شده که عمدتا باعث ایجاد تردید در انتخابات بود تا مشارکت مردم کاهش یابد.
او گفت که رهبران اروپایی نتیجه انتخابات را پیشاپیش حدس می زدند، اما انتظار مشارکت گسترده مردم در انتخابات را نداشتند و با اعلام این نتایج، متوجه شدند که باید رفتار خود را در زمینه مسایل خاورمیانه، برنامه هسته ای و مسایل بین المللی تغییر دهند.
رهبر جمهوری اسلامی گفت که کشورهای اروپایی با مشاهده اختلاف نامزدهای انتخاباتی و اجتماعاتی که به دعوت آنان برگزار شده بود، واقعیت نیات خود را آشکار ساختند.
آیت الله خامنه ای گفت که رهبران چند کشور اروپایی و آمریکا سخنانی گفتند که "ماهیت آنان را نشان می داد" و افزود که رئیس جمهوری آمریکا گفت منتظر روزی بوده است که مردم ایران به خیابان ها بریزند.
وی گفت که کشورهای اروپایی از یک طرف نامه های حاوی ادای احترام به جمهوری اسلامی نوشته بودند و از سوی دیگر، علیه دولت موضعگیری کردند در حالیکه "عوامل آنان" و "دست نشاندگان سرویس های جاسوسی غربی و صهیونیست ها" به ایجاد اغتشاش و تخریب اماکن روی آوردند.
آیت الله خامنه ای گفت که تحولات اخیر ایران، کشورهای غربی را به طمع انداخت و "تصور کردند که ایران هم گرجستان است."
رهبر جمهوری اسلامی به خصوص سخنان رهبران کشورهای غربی در حمایت از حقوق بشر در ایران را باعث ناخرسندی دانست و سیاست آنان در عراق، افغانستان و اسرائیل را هدف حمله قرار داد و جمهوری اسلامی را پرچمدار حقوق بشر در جهان دانست.
آیت الله خامنه ای در پایان سخنان خود گفت که حاضر به فداکاری در راه اسلام و انقلاب است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد