logo

فرازی از مراسم گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت در لندن

(بهمراه تصویر)

چهار شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴ دسامبر ۲۰۱۶

مراسم گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت شنبه شب ۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ همچون سالهای پیش در آمفی ‌تئاتر کتابخانه کنزینگتون لندن و به دعوت انجمن حمایت از معلولین ایرانی در بریتانیا و با موضوع "شبی با شعر و موسیقی " برگزار شد.

در این مراسم آقای فرید انصاری دزفولی، بنیانگذار انجمن و عضو ناظر کمیته کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت سازمان ملل و خانم دکتر فریال کامرانپور ، روانشناس و پژوهشگر روان درمانی سخنانی ایراد نمودند. این مراسم با شعر و موسیقی ادامه یافت.

مراسم در ابتدا با خوش آمدگوئی آقای بیژن امین یکی از اعضای انجمن شروع شد. او در پیام خود گفت : روز جهانی افراد دارای معلولیت بهانه‌ای برای مطرح کردن مجدد حقوق شهروندی و انسانی معلولان است تا با تلاش در راستای ایجاد بسترهای فرهنگی، اجتماعی، شهری و اقتصادی، حقوق برابر شهروندی برای همه افراد جامعه به‌ ویژه معلولین باز گو و اجرا شود. او رمز موفقیت را در همبستگی این قشر جامعه دانست.سپس آقای فرید انصاری دزفولی ضمن تشکر از حضور پر شور حامیان انجمن و استقبال گرم هموطنان از مراسم گفت؛ روز جهانی معلولین در سال 1992 با یک هدف والا از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام شد. هدف از تعیین این روز ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیتهای مختلف؛ و افزایش آگاهی‌ها از معضلات و مشکلات افراد دارای معلولیت بوده است که می‌بایست از مسئله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود تا آنان همسو با دیگر احاد جامعه به حقوق شهروندی و کرامت انسانی خود نائل آیند.

او افزود امروز قصد داشتم در مورد حق حیات افراد دارای معلولیت سخن بگویم که متنی را از یکی از افراد دارای معلولیت از ایران دریافت کردم که درد دل یک هموطن معلول است و آنرا برایتان می خوانم . در نوشته آمده بود که هر کسی می تواند با یک اتفاق بسیار ساده یا یک تصادف به قشر معلول جامعه بپیوندد و جامعه باید در همبستگی با افراد دارای معلولیت همبستگی بیشتری داشته باشند تا آنان بتوانند در اجتماع جا و مکانی داشته باشند تا نگاه جامعه نسبت به افراد دارای معلولیت عوض نشود حضور افراد دارای معلولیت در اجتماع ممکن و میسر نخواهد شد. هموطنمان در این متن از رنجی سخن گفت که اکثر افراد دارای معلولیت در ایران متحمل می شوند.خانم دکتر فریال کامرانپور، عضو هیئت امناء انجمن حمایت از معلولین ایرانی ، بعنوان روانشناس و روان درمان در این مراسم اظهار داشت: معلولان سعی دارند مستقل باشند، دوست ندارند مورد ترحم واقع شوند، آن‌ها می‌خواهند اعلام کنند که مثل بقیه انسان‌ها می‌توانند از استعدادهای خدادادی خود استفاده کنند و به رشد و کمال برسند.

این روان‌شناس سپس به نوعی از اوتیسم اسپرگر بنام " Pathological Avoidance Disorder " پرداخت که به فارسی آنرا " سندرم تکاهش " ترجمه کرده اند. او گفت این سندرم در بسیار از افراد جامعه می تواند وجود داشته باشد ولی افراد متوجه آن نیستند. او گفت این اختلال موجب عدم تعادل رفتار افراد با دیگران می شود و عمده شاخص آن عدم درک از شرایط و مطالب می باشد. دکتر فریال کامرانپور در ادامه افزود، علت دقیق سندرم تکاهش معلوم نیست و برای اولین بار یک دکتر روان درمان آنرا کشف کرده است . از سه سال بیش در انگلستان نوع حاد آنرا را جزء معلولیت به شمار می آورند. چون علتش شناخته شده نیست راهی هم برای جلوگیری از آن وجود ندارد. البته پزشکان و روان درمان ها در حال مطالعاتی در حوزه سبب شناسی ژنیتکی آن هستند.بعد از سنخنرانی ها نوبت شعر شد. در این قسمت شاعر جوان وطنمان خانم سوگل سور با خواندن اشعارش و با بیان احساسات خود نسبت به اشعارش شور و شوقی در سالن ایجاد کرد. بخصوص وقتی شعری بنام ناتوان را خواند با اینکه شعر به انگلیسی بود جمعیت او را با کف زدن های مکرر تشویق نمودند. شاعر جوان ما چنان احساس عاطفی را با گفتار مهربانانه خود در هم آمیخته بود که برخی از حاضرین اشک در چشمانشان جاری شد.با پایان یافتن شعر خوانی، نیم ساعت استراحت داده شد که در این وقت افراد با هم به گرمی و دوستانه گفتگو می کردند.

بعد از استراحت برادر افغانی ما هنرمند گرامی آقای بصیر حیدر به مدت ده دقیقه برای حاضرین یک استند اپ کمدی اجرا کرد که مورد استقبال پر شور جمعیت قرار گرفت. حضور این هنرمند و برادر افغانی در این بزرگداشت توجه بسیاری از شرکت کنندگان را به خود معطوف کرده بود و از اینکه انجمن برای اولین بار بانی چنین ابتکار دوستانه ای بین ایرانیان و افغانی ها شده است بسیار خوشحال و شادمان بودند.در یک ساعت آخر کنسرتی با حضور گروه "Light of Music" با صدای خواننده نام آشنای لندن آقای جمشید رضائی و با هنرمندی توانای جناب آقایان نوید و رشید حجتی و اردشیر حقیقی اجرا شد. این کنسرت چنان شور و وجدی در شرکت کنندگان ایجاد کرده بود که خودشان اذعان کردند برایمان خاطره انگیز و نشاط بخش بود. در پایان شرکت کنندگان خوشحال و شاد سالن را ترک کردند.در زیر نوشته آقای جمشید رضائی مندرج شده در فیسبوک این هنرمند ارجمند را می آوریم.

فرازی از کنسرت دیشب شنبه ۱۰ دسامبر۲۰۱۶ در کتابخانه مرکزی کنزینگتون لندن در حمایت از معلولین ایرانی با همکاران هنرمند تحصیلکرده و با اخلاق و با مرام جناب رشید حجتی Rashid Hojjati.تار . جناب اردشیر حقیقی Ardeshir Haghighi. دف .نوید حجتی Navid Hojjati که به دعوت انجمن معلولین ایرانی به مدیریت دوست مهربان و فهیم چندین و چند ساله ما جناب فرید انصاری دزفولی Farid Ansari Dezfouli و گروه موسیقی Light of Music به مدیریت همکار هنرمند عزیزم جناب اردشیر حقیقی صورت گرفته است .کنسرتی که بیش از آنکه کنسرت معمولی باشد کنسرت وجد و شور و حال دوستانی بود که جهانی از احساس و محبت را ,در سالن مملو از جمعیت,به ما منتقل میکردند .واقعا مهر و احساس این دوستان در فضای پر جاذبه عاطفه و دوستی دیشب خود ما را از مجریان موسیقی به تماشاگران این صحنه های پر از احساس انسانی رهنمون شد .این همه در این شهر کنسرت داده ایم ولی کنسرت دیشب کنسرت مهر و دوستی و عاطفه انسانی بود.از دوست عزیز و مهربانم جناب فرید انصاری دزفولی و تلاش های بی وقفه اش برای معلولین ایرانی سپاسگزاریم . از همکاران هنرمندم که همیشه با ما بوده اند و هستند سپاس دارم .سپاس ویژه از دوست عزیز بانو سحر ناز افرند Saharnaz Afrandداریم به لحظات ناب این شب شب را ضبط و مصور کرد .انجمن حمایت از معلولین ایرانی سرافراز و مفتخر می باشد که توانسته است مراسمی را تدارک ببیند تا افراد دارای معلولیت ایرانی و افغانی مقیم لندن بزرگ و خانواده های آنان بهمراه دیگر هموطنان دور هم جمع شوند و شبی متفاوت و شادی را در همنشینی با مهر و دوستی برگزار کند.

فرید انصاری دزفولی
از طرف انجمن حمایت از معلولین ایرانی در بریتانیا

برای تماس

info@iraniandsa.org
www.iraniandsa.org
www.facebook.com/iraniandsa

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد