logo

مصطفی هجری: با جمهوری اسلامی وارد جنگ مسلحانه شده‌ایم

برنامه به عبارت دیگر (بی بی سی) - عنایت فانی

چهار شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۶بی‌بی‌سی: مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کردستان ایران به بی‌بی‌سی گفت که پیشمرگه‌‌های حزب او در کردستان ایران با نیروهای دولتی وارد جنگ مسلحانه شده‌اند.

آقای هجری پیشتر اعلام کرده بود که حزب او "مرحله نوینی" از مبارزه را در کردستان آغاز کرده است.

او گفته بود که منظور از مرحله نوین مبارزه، حضور پیشمرگه‌‌های مسلح حزب در میان مردم کردستان است که هدف آن دادن آگاهیِ سیاسی و امید به مردم و تشویق آنها به مبارزه برای حقوق ملی خود است.

او حالا می‌گوید که اعضای حزب دموکرات کردستان ایران در یک جنگ مسلحانه با نیروهای دولتی درگیر شده‌اند.

نیروهای مسلح حزب دمکرات کردستان ایران و سایر حزب‌‌ها و سازمان‌‌های کردی سال‌‌ها برای به دست آوردن خودمختاری در امور فرهنگی و اجتماعی کرد‌ها درگیر مبارزه مسلحانه با نیروهای دولتی بودند. ولی از حدود بیست سال پیش بیشتر آنها که در کردستان عراق مستقرند، دست از مبارزه مسلحانه کشیده بودند.

مصطفی هجری ، دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران به برنامه "به عبارت دیگر" تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی گفته است که حزب او قصد آغاز دور جدید مبارزه مسلحانه در کردستان نداشته ولی چون نیروهای دولتی از رفت و آمد مسلحانه پیشمرگه‌‌‌هایش جلوگیری می‌کنند، درگیری نظامی به آنها تحمیل شده است.

بعضی از سازمان‌های سیاسی و شماری از فعالان مدنی در کردستان ایران از تاکتیک جدید این حزب انتقاد کرده‌اند و آن را بهانه‌ای برای امنیتی کردن بیشتر فضای سیاسی و اجتماعی کردستان و جلوگیری از هرنوع فعالیت مدنی می‌دانند.

مقامات نظامی و سیاسی ایران هم حزب دمکرات کردستان ایران را به دریافت کمک مالی از عربستان سعودی متهم می‌کنند و حضور نظامی پیشمرگه‌های این حزب را تحرکاتی خوانده‌اند که به نیابت از عربستان سعودی صورت می‌گیرد.

مصطفی هجری در این گفت و گو این اتهام‌ ها را رد می‌کند. او منکر نیست که حزب او در گذشته و حال از کشورهای خارجی تقاضای کمک کرده است، ولی می‌گوید که تا به حال پاسخ مثبتی به تقاضاهایش دادنه نشده است.

آقای هجری به پرسش‌های دیگری هم پاسخ می‌دهد از جمله مصاحبه اخیرش با روزنامه اسرائیلی جروزالم پست که در آن گفته بود همانطور که جمهوری اسلامی ایران به دشمنان اسرائیل مثل حماس و حزب الله کمک می‌کند، اسرائیل هم باید به سازمان‌های ایرانی مخالف جمهوری اسلامی کمک کند.

آقای هجری در برنامه "به عبارت دیگر" همچنین به صحبت‌های یکی از اعضای شناخته شده حزبش در جریان مراسم حج امسال در یکی از کانال‌های تلویزیونی وابسته به عربستان سعودی که جنجال آفرین شده بود واکنش نشان داده است.

برنامه به عبارت دیگر با مصطفی هجری روز سه شنبه ۳۰ شهریور در ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت گرینویچ، ۱۸:۳۰ به وقت ایران از تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی پخش می‌شود.


google Google    balatarin Balatarin    twitter Twitter    facebook Facebook     
delicious Delicious    donbaleh Donbaleh    myspace Myspace     yahoo Yahoo     


نظرات خوانندگان:

ایران تن و کُردستان پارۀ تن
2016-09-26 06:51:31

http://bonyadhomayoun.com/?p=15975

شاید آقای هجری بدلیل حیات پادگانی که برای خویش و حزبش ساخته قادر به درک تفاوت فرآورده‌های زنده باد جنگ مسلحانه با زنده باد مبارزه مدنی را نداند، که حتماً نمی‌داند!! اما مردم ایران در هر پاره‌ای از ایران که ساکن باشند با تجربه‌اندوزی و آموخته‌های خود در ۳۷ سالۀ بعد از انقلاب اسلامی و با باز نگهداشتن چشم و گوش خود و جستجو و دانش‌اندوزی می‌دانند که برای رسیدن به آزادی و بنای حکومت قانونی باید به مبارزه مدنی و کسب آگاهی و دانش تکیه نماید؛ چرا که آزادی و حکومت قانونی مبتنی بر حقوق بشر و برخاسته از آن، نه از لوله تفنگ بلکه برپایه علم و آگاهی و دانش بنا می‌شود. و برای رسیدن به آن نیازی نه به جنگ مسلحانه دارند و نه حمایت زر و زور بیگانگان و ابزار دست این و آن شدن.


علیرضا
2016-09-25 14:58:56
بنظر میرسد که دلارهای شیرین عربستان سعودی و امارات کارساز بوده و اقای مصطفی هجری را برای خوش خدمتی تشویق کرده. سوای غلط بودن مبارزه مسلحانه در شرایط کنونی جهانی ، باید از امثال ایشان سوال که چرا اکنون که عربستان و متحدینش با رنگ و لعاب دمکراسی خواهی شمشیرها را علیه دادخواهی مردم منطقه از رو بسته اند شما به فکر مبارزه مسلحانه افتاده اید؟ با چه هدف و مقصودی ؟ ایا صرف دمکراسی خواهی ، استقلال طلبی یا فرصت طلبی باعت چنین تصمیم اگر نگوئیم احمقانه ، حداقل کوته بینانه شده ؟ ایا سرنوشت و عاقبت خفت بار مجاهدین خلق که به دشمن مردم ایران پناه برد و اسرای ایرانی را برای استخبارات عراق شکنجه دادند فراموش کردید ؟ ایا هموطنان شریف کرد از شما نخواهند پرسید با چه تحلیلی به این نتیجه رسیده اید که باید با جنگ مسلحانه به خواسته های برحق و ناحق خود برسید ؟ این چرخه خشونت تا کی ادامه خواهد داشت ؟ بند و بست و قرار و پیمان شما و دیگر قاچاقچیان مواد مخدر و سارقین مسلح همچون جیش العدل در سیستان و بلوچستان ایران که با حکومت مرتجع عربستان و اسرائیل بقدری واضح است که نیازی به هیچ دلیل و مدرکی نیست و شما و همفکرانتان برای ایجاد فضای امنیتی در کردستان در اینده نه چندان دور مورد بازخواست قرار خواهید گرفت همانطوری که خیانت رجوی و دارو دسته وی در برابر ملت شریف ایران با هر تحلیل و یزک خریداری نداشته و هنوز عبرتی برای جاه طلبی و خیانت سایر باصطلاح اپوزوسیون نشده. علیرضا

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد