logo

در باره تفاهم هسته ای

يکشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۵ آپريل ۲۰۱۵

کوروش گلنام

سود مردم ایران
نخست اشاره شود که تفاهم هسته ای به دست آمده میان حکومت اسلامی ایران و 1+5 از هر دیدی که بررسی شود به سود مردم ایران و سبب خرسندی است. مردم ایران که خود اندک نقش و سهمی در برنامه های شوم و بلند پروازانه اتمی حکومت، که میلیاردها دلار از سرمایه های مردم ایران را بباد داد، نداشته و آحوند ها و کارگزاران آنان به نادرست و با تزویر و به زور تبلیغ های دروعین در همه این سال ها کوشش نموده بودند که این ساست پنهان و ویران گر خود را سیاست و خواسته مردم ایران نشان دهند ناکام شدند. سیاست های پنهان اتمی حکومت که نگرانی های زیادی را هم در میان کشورهای منطقه و هم در میان کشورهای غربی پدید آورده بود، سبب تحریم های خرد کننده ای علیه حکومت اسلامی ایران شد که در نهایت به زندگی و معیشت مردم نیز سخترین آسیب ها را وارد کرد. اینک این سیاست هسته ای پنهان سر انجام شکست خورده و سران حکومت از آن میان علی خامنه ای به زانوی تسلیم در آمده اند. این عقب نشینی و تسلیم تاریخی حکومت برای مردم ایران سود آور و در آینده آنان نقش مهمی ایفا خواهد نمود.

وارونه نمایی و پنهان کردن حقیقت ماجرا

در چند روز گذشته، درباره گفت وگوهای فشرده میان نمایندگان حکومت اسلامی ایران و ۱+۵ و تفاهم نامه به دست آمده فراوان گفته و نوشته شده است. سخن ولی از شیوه همیشگی کارگزاران حکومت یعنی دروغ گویی، وارونه نمایی و گنده گویی های آنان است. بنا بر آن چه منتشر شده است، حکومت اسلامی ایران نه تنها با بازرسی ها و کنترل دراز مدت سایت های اتمی خود از ۱۵ ،۱۰تا ۲۵ سال و حتا در منع گسترش سلاح هسته ای برای همیشه موافقت نموده است که خط قرمزهایی که علی خامنه ای بر آن پا فشاری می نمود هم چون برداشتن یک مرحله ای تحریم ها و یا عدم پیش کشیدن آن چه در رابطه با برنامه های نظامی / موشکی حکومت است نیز زیر پا نهاده شده و نمایندگان حکومت اسلامی در گفت و گوها، هم مجبور به پذیرش چند مرحله ای "تعلیق" تحریم ها، نه برداشتن و متوقف کردن آن ها آن گونه که ظریف می گوید، آن هم به شرط راستی آزمایی و گزارش سازمان جهانی انرژی اتمی شده و هم از سویی دیگر به گفت وگو و برخورد با برنامه نظامی و ساخت موشک های بالستیک رژیم نیز تن داده اند.
نکته قابل توجه دیگر این است که تعلیق تحریم ها تنها در بر گیرنده مورد هسته ای بوده و تحریم های دیگر را که به زیر پا نهادن حقوق بشر، برنامه های موشکی و پشتیبانی از ترور و گروه های تروریستی مربوط می شود را در بر نمی گیرد.
پذیرش پروتکل الحاقی، که تا کنون شماری از نمایندگان مجلس به آن اعتراض کرده اند، نیز ازبندهای جنجالی تفاهم نامه منتشر شده در میان دو گروه مشخص حکومت است که یکی از انگیزه های فراخواندن ظریف به مجلس برای پاسخ گویی شده است.

سخنان بی پایه عباس عراقچی

سخنان عباس عراقچی رایزن ارشد هسته ای ایران در آخرین مصاحبه تلویزیونی خویش از همآن گام نخست بر چنان پایه های دروغ و وارونه گویی استوار است که شگفتی آفرین است. کسی که از اصل ماجرا بی خبر باشد و این مصاحبه را بشنود چنین دستگیرش خواهد شد که حکومت اسلامی ایران که در نقش "متهم و مجرم به سال ها پنهان کاری اتمی" به اجبار و از سر ناچاری پشت میز مذاکره کشانده شده است، همه امتیاز ها را گرفته و هیچ امتیازی نداده است و این تفاهم نامه و پی آمدهای آن "پیروزی بزرگ" حکومت اسلامی و مردمی است که همه می دانیم هیچ گونه نقشی در برنامه های هسته ای و بلند پروازی های حکومت نداشته اند.
نخستین دروع بزرگ عراقچی این است که می گوید پیروزی بزرگ ما این است که برنامه های غنی سازی هسته ای ایران مورد پذیرش جهانیان قرار گرفته است! همه کسانی که برنامه هسته ای حکومت ایران و برخوردهای سازمان جهانی انرژی اتمی، کشورهای گوناگون از آن میان 1+5 را دنبال کرده اند، به خوبی آگاه هستند که این سازمان و رهبران این کشورها بارها و بارها ابراز و اعلام داشته اند که "عنی سازی صلح آمیز هسته ای" حق نه تنها ایران که همه کشورهای دیگر است. بنا بر این اینک که حکومت اسلامی بنا بر تفاهم نامه به دست آمده توان عنی سازی بیش از%67 .3 آن هم به میزان روشن و اندک 300 کیلو را نداشته و همه ساز و کار سایت های هسته ای اش مورد کنترل دراز مدت و همیشگی قرار خواهد گرفت، اجازه تولید این میزان اندک غنی سازی را آن هم زیر کنترل، داده اند. یعنی اگر دوازه سال پیش نیزکه گفت و گو ها شکل گرفت به شکلی شفاف و نه پنهانی به چنین میزانی از غنی سازی دست می زدند، نه سازمان جهانی انرژی اتمی ونه 1+5 با آن مخالفتی نمی کردند.
فراموش نشده است که آخوند ها و کارگزاران آنان در حکومت، سال ها کوشش کرده اند که به زور تبلیغ و ریا و به دروع شعار "انرژی هسته ای حق مسلم مااست" را به شعاری همه گیر و خواست مردم ایران وانمود کنند. در این شعار نگفته اند که "انرژی صلح آمیز هسته ای حق مسلم ما است" که دیگر کشورها نیز با آن مخالف نبودند یلکه کوشش کرده اند که برنامه ویران گر هسته ای خود را به "خواستی ملی" و "همسان با ملی کردن نفت" وانمود نمایند که خوشبختانه در این زمینه نیز به کلی شکست خورده اند. اگر این آقایان به دنبال انرژی هسته ای صلح آمیز بودند، نه احتیاجی به سال ها پنهان کاری و هزینه میلیاردها دلاری برای دور زدن تحریم ها را داشتند و نه امروز مجبور بودند که همه گونه کنترل و راستی آزمایی برای بر داشتن تدریجی تحریم ها را بپذیرند.
عراقچی در همین مصاحبه به دروغ و با ریا کاری ادعا کرد که «تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی در روز اول اجرای توافق لغو خواهد شد؛ همچنین تمامی قطع‌نامه‌های شورای امنیت در روز اول اجرای توافق لغو می‌شود." این ادعا و سخنان با آن چه در بیانه وزارت خارجه آمریکا، سخنان باراک اوباما و جان کری و در بیانیه تازه وزارت خزانه داری آمریکا آمده است در تضاد کامل است. باید بار دیگر یاد آور شد که بنا بر آنچه در مورد تفاهم نامه کنونی منتشر شده، سخن از "تعلیق" تحریم ها است نه لغو آن که آن نیز مرحله ای است و پس از راستی آزمایی سازمان جهانی انرژی اتمی.

کوروش گلنام
یکشنبه 16 فروردین1394 ـ 5 آپریل 2015

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد