logo

نتیجه انتخابات سوئد، پیروزی بزرگ بیگانه ستیزان

سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۴

کوروش گلنام

۱ ـ در انتخابات سوئد، بلوکی که از چهار حزب بورژوا: حزب میانه، حزب مرکز، حزب لیبرال مردم و حزب دموکرات مسیحی تشکیل شده و در دو دوره ۴ ساله(از سال ۲۰۰۶) بر سوئد حکومت کرده بود شکست خورده و حزب میانه که رهبری دولت ائتلافی ۴ حزب را در دست داشت نزدیک ۷ درسد از آرای خود را از دست داد. رهبر این حزب "فردریک رینفلد" پس از آشکار شدن نتیجه انتخابات و شکست این حزب در سخنانی ابراز کرد که در بهار سال آینده، از پست رهبری حزب کنار خواهد رفت. این چهار حزب در مجموع ۳۹/۳ درسد آرا را به دست اوردند.
۲ ـ سوسیال دموکرات ها، حزب سبزها و حزب چپ در مجموع با به دست آوردن ۴۳/۷ در سد آرا ، پیروز انتخابات شدند. رهبر حزب سوسیال دمکرات "استفان لوون" که بزرگترین حزب سوئد نیز هست با کسب آرای ۳۱/۲ در سد، پست نخست وزیری و تشکیل دولت اینده سوئد را بر دوش خواهد داشت. این سه حزب پیروز انتخابات ولی از اکثریت ۵۱ درسدی در پارلمان سوئد بر خوردار نبوده و برای تشکیل دولت و اجرای سیاست های خود با دردسرها و سختی هایی روبرو خواهند شد.
۳ شگفتی این انتخابات ولی پیشرفت حزب دست راستی و بیگانه ستیز"دموکرات های سوئد" به رهبری "جیمی اوکسون" بود که آرای خود را نسبت به انتخابات دوره پیشین به دو برابر رسانده و با کسب ۱۲/۹ در سد آرا (نزدیک به ۷درسد رشد) بزرگترین برنده این انتخابات شد. این حزب در برخی از کمون های جنوبی سوئد که بیشترین مهاجر و پناهنده را در خود جای داده است، بیش از ۲۰ تا ۲۶ در سد آرا را به دست آورده و توانست در رقابت با حزب سبزها به سومین حزب بزرگ سوئد نیز تبدیل شود. رهبر این حزب با انتقاد های شدید از سیاست های مهاجر و پناهنده پذیری سوئد و مخالفت علنی با این سیاست ها، توانست به چنین پیروزی بزرگی دست یابد. توان مند شدن این حزب در جامعه سوئد نشان آشکاری از تقویت بیگانه ستیزی به ویژه در آن چه که مربوط به مسلمانان در سوئد است، می باشد. رویدادها در سوریه و عراق وپیدایش خلافت اسلامی( داعش پیشین)، به سود این حزب عمل کرده و رهبر این حزب بیگانه ستیز در تبلیغ های انتخاباتی خود بر این موضوع پای فشرد که مسلمانانی که از کشورهای اروپایی به داعش پیوسته اند، باید در همآن جا مانده و اجازه بر گشت به کشورهای اروپایی را نداشته باشند.
نکته مهم دیگر در انتخابات سوئد ،فصل مشترک همه احزاب سوئد چه راست و چه چپ مخالفت با حزب نژاد پرست "دموکرات های سوئد" است که زمینه همکاری هایی را در موارد ویژه ای در برابر این حزب بین آنان پدید آورده است.

گام نخست سوسیال دموکرات ها، گامی نادرست

تنها یک روز پس از انتخابات، رهبر سوسیال دموکرات ها اعلام داشت که در دولت آینده خود حزب چپ را کنار گذاشته و آنان را در دولت آینده شرکت نخواهد داد. این امر سبب اعتراض و خشم رهبر حزب چپ شد و بی گمان در میان خود سوسیال دموکرات ها نیز مخالفت هایی را به دنبال خواهد داشت.
حزب چپ در مبارزه انتخاباتی خود دوش به دوش سوسیال دموکرات ها و حزب سبز و در یک جبهه عمل کرده و انتظار داشت پس از پیروزی در انتخابات در دولت آینده شرکت داده شود. ولی سوسیال دموکرات ها که همراه با سبزها تنها از ۱۳۸ کرسی(۱۱۴+۲۴) از ۳۴۹ کرسی در پارلمان سوئد بر خوردار بوده و در اقلیت قرار خواهند گرفت به جای شرکت دادن حزب چپ در دولت که ۲۱ کرسی بر تعدادآنان در پارلمان افزوده ودر مجموع آراء آنان را از مجموع آرای چهار حزب دست راستی که دارای ۱۴۲ کرسی در پارلمان هستند، می افزود خود داری نموده و در عوض دست خود را به سوی دو حزب دست راستی حزب مرکز و حزب لیبرال مردم دراز نموده است که تا کنون با عدم پذیرش آنان روبرو شده است. اینک با چنین سیاست نادرستی سوسیال دموکرات هادر تشکیل دولتی با اکثریت بیشتر دچار مشکل شده و آینده ای سخت را پیش رو خواهند داشت زیرا حزب چپ اعلام نموده که پس از تشکیل دولتی بدون جضور آنان، در اپوزیسیون دولت قرار خواهد گرفت.
اگر سوسیال دموکرات ها نتوانند برنامه بودجه خود را به تصویب پارلمان برسانند آن هنگام دولت سقوط نموده و یک انتخابات تازه در سوئد انجام می شود.

کوروش گلنام
سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ ـ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۴

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد