logo

برگردان برخی اسناد تاریخی روابط ایران و امریکا

شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۲ - ۱۸ ژانويه ۲۰۱۴

احد قربانی

ahad-ghorbani.jpg
روابط ایران و امریکا همواره پیچیده و همراه با حرکات جهت‌دار از دو سو بوده است. این پیچدگی در روابط امریکا با نظام پهلوی نیز مشهود است. به نظر می رسد که امریکا باید با شاه و نظام پهلوی که صادقانه به امریکا وفادار است، رفتاری به از این داشته باشد. ولی فقط آنگلا مرکل (Angela Merkel) و دیلما روسف (Dilma Rousseff) و دفترهای اتحادیه اروپا از شنود و نظارت نظام‌مند و بدگمانانه امریکا در امان نیستند، بلکه یاران وفاداری چون شاه نیز نامحرم بود و در معرض بدگمانی.
اخیرن امریکا بخشی از اسناد محرمانه مربوط به رابطه امریکا با شاه، ارتش و سران ارتش ایران را از محرمانه خارج و منتشر کرد. بسیار خواندنی است و اطلاعات ارزشمند در آن مطرح می‌شود. بخشی از این اسناد را ترجمه بدون تفسیر منتشر می‌کنم.


متن پ. د. اف (PDF )


۱۷ آبان ۱۳۹۲ (۸ نوامبر ۲۰۱۳)
احد قربانی دهناری
گوتنبرگ، سوئد
ahad.ghorbani@gmail.com
http://ahad-ghorbani.com/
http://www.facebook.com/ahad.ghorbani.dehari

پ.ن. اگر به اصل این اسناد و بخشی‌هائی که من ترجمه نکردم را نیاز دارید، من می‌توانم برایتان با پست الکترونیکی بفرستم.


۱
محرمانه

خلاصه
ایران: (۱ - ۳ جولای)
(C) اعلیحضرت شاهنشاه ایران با ژنرال فیش (LGT Fish) و ارتشبد حسن طوفانیان، معاون وزیر جنگ (VMOW)، در تاریخ ۳ جولای، ملاقات کردند. این دیدار در پی ملاقات‌های قبلی با معاون وزیر جنگ و فرمانده ستاد نیروهای مسلح ایران است. یادادشتی برای ثبت مخاطبان پیوست سربرگ C است. این جلسات، یک فرصت ارزشمند برای بررسی امکانات نیروی هوایی ایران در پایگاه هوائی خاتمی (F-14)، مرکز آموزش حمل و نقل هوایی ارتش ایران و کارخانه مهمات‌سازی سازمان صنایع نظامی (MIO) است و به ژنرال فیش امکان ارزیابی ظرفیت طرف ایرانی برای دریافت (1) سیستم‌های سلاح‌های مدرن را می دهد.

(C) معاون وزیر جنگ، نگرانی شاه را درباره ارائه پیشنهاد صندوق سپرده کوتاه‌مدت از سوی ایالات متحده مطرح کردند. تاخیر روزانه‌ای مشاهده شد که دسترسی به کمک‌های مالی برای برنامه های جدید و جاری امنیتی را کاهش می‌دهد. در نهایت، پروژه ساخت و ساز در بالاترین سطوح مورد توجه است. در آینده تاکید بر ساخت‌و‌ساز نظامی می شود، در صورت لزوم با کاهش آهنگ در بخش مدنی و عمرانی. افزایش تعداد F-16 و جایگزینی هواپیماهای F-4 ، مورد توجه جدی نیروی هوایی ایران قرار گرفت. دولت ایران (GOI) به وضوح خواستار آغاز تهیه ۱۴۰ فروند F-16 است. سیاست شاه جایگزین کردن هواپیماهای F-5 با F-16 است. یک نوع هواپیماهای دو‌موتوره، برگزیدۀ شاه، برای جایگزینی هواپیماهای F-4 انتخاب خواهد شد. نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران (IIAF) تمایل ویژه‌ای برای بررسی دوباره F-15 دارد. ژنرال فیش تاکید کرد که لازم نیست در حال حاضر تصمیم گرفته شود و دولت ایران (GOI) باید این موضوع را به طور کامل بررسی کند. ایرانی‌ها اصراری بر روی مدل یا کارخانه سازنده جایگزین F-4 ندارند.

(C) ظرفیت دریافت ایران یکی از نگرانی‌های کاخ سفید (Executive Branch) بوده است. پیشرفتی که دو سال گذشته‌، ایران در این زمینه نشان داده است، باید از شدت این نگرانی بکاهد. کارخانه مهمات‌سازی سازمان صنایع نظامی، ازیک ساختمانی خالی به خط تولید همه نوع مهمات لازم برای نیروی زمینی تکامل یافت. امکانات پایگاه هوائی خاتمى برای F-14 با سیستم‌های مشابه در ایالات متحده، رقابت می کند. در کلاس‌های مرکز آموزش نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران (IIAA)، مدرسان ایرانی به زبان انگلیسی تدریس می کنند. پرسنل‌های ارتش ایالات متحده در صحنه، گواه کیفیت عالی این آموزش هستند. توانایی بسیاری از مربیان ایرانی، از آنچه که توسط هلیکوپتر بین‌المللی بل (Bell Helicopter International) ارائه می‌شود، برتر است. تعداد پرسنل‌های پیمانکاری در ایران برای سیستم‌های سلاح‌های خاص، در حال کاهش است. به عنوان مثال، پرسنل‌های پیمانکار در ارتباط با F-14 که در قرارداد حاضر به اوج خود رسید، در حال کاهش است. به دلیل تجربه به دست آمده از F-14، پرسنل پیمانکاری برای آموزش F-16، به مراتب کمتر مورد نیاز خواهد بود. در بعضی عرصه‌ها، مانند آی-هاوک (I-HAWK)، به پرسنل‌های پیمانکاری اضافی نیاز است.

مهر: غیر محرمانه

مهر: غیر محرمانه شده
ناخوانا
تاریخ ۳۱ مه ۲۰۰۲
ناخوانا
محرمانه
بارکد

EV14719

(1). In original it is " absorbtive" that I think it should be "absorptive". (Persian translator)
۲
محرمانه

(C) مشکل تدارکات و تراکم در بنادر و گردش تدارکات داخل کشور، از طریق استفاده موثرتر از امکانات بندری، کسب و مدیریت بهتر کامیون‌ها و انبارها و معرفی تسریع مراحل ترخیص، بهبود یافته است. جای زیادی برای بهبود در این زمینه وجود دارد، به ویژه از لحاظ هماهنگی بین خدمات.

(C) بهبود در کیفیت آموزش کارکنان ایرانی در کشور، قبل از فرستادن آن‌ها به ایالات متحده، مشکلات دریافت را کاهش می‌دهد. استفاده بیشتر از آموزش زبان انگلیسی (ELT) در داخل کشور و آموزش های نظامی بنیادی (در سطح مدرسه) امکان انتخاب افرادی که به ایالات متحده فرستاده می شوند را فراهم می کند و میزان شهریه‌ی (1) دانشجویان ایرانی را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. این امر به ویژه، در برنامه‌های نیروی دریایی صادق است.

مهر: غیرمحرمانه
محرمانه

بارکد

EV14720

(1). In original it is "attrition" that I think it should be "tuition"

محرمانه
مدیر، سازمان کمک امنیت دفاعی (DSAA)
سفر خاور میانه - ۲۳ ژوئن تا ۳ جولای سال ۱۹۷۷
الزامات اقدامات پیگیری

موارد اقدامات ایران
۱. (U) صندوق سپرده. برای تسریع در جریان قرار گرفتن کارکنان صندوق سپرده ایران، همه تلاش‌ها صورت گیرد. مطمئن شوید که وزارت خزانه داری، اهمیت این عمل را به طور کامل درک می‌کند.
DSAA
۲. (C) ساخت و ساز پروژه. پیشرفت نصب و راه اندازی همه تجهیزات ساخت و ساز همه امکانات، دقیق و مدام کنترل و بازرسی شود. مطمئن شوید که پیشرفت ساخت و ساز در خدمت پشتیبانی،عرضه و تحویل محصول نهائی است. تشویق و ترغیب تصمیم گیرندگان ایرانی جهت عملی‌کردن تعهدات دولت ایران (GOI) در رابطه با برنامه ‌های سازمان تسهیل فروش خارجی تجهیزات نظامی وزرات دفاع امریکا (FMS)، از جمله مسکن و امکانات دیگر برای پیمانکاران.
خدماتDSAA/
۳. (C) نگهداری و پشتیبانی F-14. همه تلاش‌ها شود تا از طریق تدارک تعاونی (COOP LOG) و تسریع روش مستقیم درخواست و تقاضا بر مشکلات عرضه آماده نبودن عملیاتی (NORS) غلبه شود. میزان موجودی داخلی و تدارکات تعاونی را بررسی و اطلاعات مصرف واقعی و تاخیر پیش بینی نشده در خط لوله را منعکس کنید. گزینه شرکت هوا و فضای گرومن (GAC) را بررسی کنید. (1)
DSAA/USN

= USN نیروی دریایی ایالات متحده
۴. (C) نقل و انتقالات کشور سوم. هشدار به وزارت امور خارجه راجع به درخواست احتمالی برای یادداشت تفاهم در مورد تعمیرات بنیادی TOW و هلیکوپتر و آموزش های خلبان و فنی در کشور سوم.
ISA/DSAA
۵. (C) جنگ الکترونیکی/جنگ شیمیایی. تحقیق در مورد امکانات دسترسی به تجهیزات و مشاوران جنگ الکترونیکی (EW). امکان برآوردن نیازهای دولت ایران (GOI)از طریق استفاده از الزامات ویژه طراحی شده و طرح های تجهیزات، زمانی که تجهیزات و تکنیک های ایالات متحده قابل دسترس نیست.
ISA/DSAA/JCS

مهر: غیرمحرمانه
محرمانه


بارکد
EV14721


(1). I have no abbreviation list, but I guess "COOP LOG" as "Cooperative Logistics" and "NORS" as "not operationally ready, supply". (Persian Translator)

محرمانه
ایران

موارد اقدامات
۶. (C) زوبین محصور. قابلیت اطمینان بودن زوبین محصور بررسی مجدد شود. زیردریایی کلاس تنگ کنونی، برنامه ریزی تعمیرات اساسی، اقدام و تصمیم گیری به موقع را مقرر می کند.
ISA/DSAA/JCS
۷. (C) ورودی آموزش CG-993. نیروی دریایی ایران، با توجه به کاهش میزان کارآموزان CONUS، خواستار کاهش تعداد ورودی‌های آموزشی از ۱۰ نفر به ۷ نفر در ماه است (ورودی اولیه ۲۰/ماه بود.). وظیفه نیروی دریایی است تا عملی‌بودن و تاثیر موافقت با این درخواست را مطالعه کند.
DSAA/USN
۸. (U) دعوت از RADM Boyd (OP-63). بحث با نیروی دریایی آمریکا درباره درخواست نیروی دریایی ایران راجع به دیدار یک یا دو بار در سال متصدی OP-63از ایران.
DSAA/ISA

مهر: غیرمحرمانه
محرمانه

بارکد
EV14722


محرمانه
مدیریت، سازمان کمک امنیت دفاعی (DSAA)
بازدید ایران - ۱تا ۳ جولای سال ۱۹۷۷

ژنرال فیش (LGT Fish)، بلافاصله پس از ورود به تهران، همراۀ رئیس هیات مستشاران نظامی ایالات متحده آمریکا در ایران (ARMISH MAAG) با ارتشبد حسن طوفانیان، معاون وزیر جنگ، در ویلایش در بندر پهلوی، در ساحل دریای خزر، دیدار کردند. این یک فرصت عالی برای مرور سفر اخیر معاون وزیر جنگ به ایالات متحده و بحث مختصر در مورد برنامه دیدار از ایران، مهیا کرد.

در تاریخ ۲ ژوئیه، ژنرال فیش (LTG Fish) و سرلشکر ک. پ. مایلز (MGEN K. P. Miles)، و نمایندگان وزارت دفاع امریکا (DOD) به طور رسمی با طوفانیان در دفتر مرکزی سازمان‌های صنعت نظامی آمریکا دیدار کردند. موضوعات زیر مورد بحث قرار گرفت:

درخواست صندوق سپرده: طرف ایرانی بر تمایل خود در ارائه طرح یک صندوق سپرده، در اسرع وقت تاکید کرد. شاه شخصا به این موضوع علاقه‌مند است، و هر روز تاخیر در این امر از سوی دولت ایران (GOI) "ضایعی محسوب می شود". طرف ایالات متحده، توافق کرد، در اولین فرصتی که کارکنان دو کشور تکمیل شود، پیشنهاد را ارائه کند. گفته شد هرچند این پیشنهاد، پیش از این پذیرفته و تفهیم شد، ولی لازم است دوباره موضوع را برای افراد جدید در وزارت دارایی توضیح داد.

ساخت و ساز پروژه: طرف ایرانی اعلام کرد که شاه در جریان تمام پیشرفت‌های خدمات ایران در اجرای برنامه مشاورت‌های امنیتی قرار گرفت. با این وجود، امکانات ساخت و نصب و راه اندازی تجهیزات با مشکلات روبروست. در نتیجه، شاه به همه مدیران پروژه‌ها و برنامه‌ها فرمان تسریع در کار و تمرکز منابع در ساخت پروژه‌های مربوط به مشاوره امنیتی و برنامه های کلیدی داد. در ایران، تاکید بر روی ساخت و ساز نظامی خواهد بود، در صورت لزوم با کندتر کردن آهنگ رشد بخش عمرانی و مدنی. طرف ایالات متحده تصدیق کرد که این عمل مشکلات قبلی مربوط به عرضۀ سیستم‌های جدید قبل از تکمیل تاسیسات را کاهش خواهد داد.

لوازم یدکی و پشتیبانی تدارکاتی F-14: طرف ایالات متحده، نگرانی صریح شاه مبنی بر عدم وجود دسترسی ایران به قطعات یدکی F-14 را ملاحظه کرد. طرف ایرانی تاکید کرد که عدم دسترسی به قطعات یدکی موتور، مشکل خاصی بوجود آورد. طرف ایالات متحده در مورد سطح قطعات یدکی ارائه شده در ابتدا پرسش کردند. طرف ایرانی اعلام کرد که نیاز به افزایش لوازم یدکی بیش از میزان پیش بینی شده در زمان تأمین اولیه به دلیل میزان استفاده بیشتر و مشکلات پیش بینی نشده در خط تولید است.

مهر: غیرمحرمانه
محرمانه

بارکد
EV14723


مهر: غیرمحرمانه شده
تاریخ ۳۱ مه ۲۰۰۲

محرمانه
۲
طرف ایالات متحده خاطرنشان کرد که یک راه حل احتمالی، امکان بستن قرارداد مستقیم بین دولت ایران (GOI) با شرکت هوافضایی گرومن (GAC) (1) برای استفاده انبوه، و یا قطعات یدکی با مصرف درازمدت می باشد. طرف ایرانی اظهار کرد که این کار را مجاز نمی داند. طرف ایرانی اعلام کرد که برای کاهش مشکل قطعات یدکی، باید بر اتمام فعالیت تعمیر و نگهداری میان‌مدت (IMA) پافشاری کرد. اتمام این ساختار، تعمیر برخی از قطعات در ایران و کاهش زمان تولید قطعات یدکی را، امکان‌پذیر می کند. طرف ایالات متحده این ابتکار را تشویق کرد.

طرف ایرانی خواستار افزایش توجه مدیریت در عرصه پشتیبانی تدارکات F-14 شد. طرف ایالات متحده موافقت کرد که مساعدت کند.

هواپیماهای F-16 بیشتر: طرف ایرانی خواستار اصلاحیه‌ای الحاقی فوری به پیشنهاد قرارداد کنونی F-16 شد، تا تعداد کل هواپیماها را به ۳۰۰ فروند برساند. طرف ایالات متحده خاطرنشان کرد که درخواست برای هواپیماهای اضافی در شعبه اجرایی کاخ سفید (Executive Branch) تحت بررسی است. طرف ایرانی تمایل خود را برای دریافت پیشنهاد قرارداد برای قطعات یدکی F-16 اضافی و دو دستگاه پایگاه تجهیزات هوافضایی (AGE) در کمتر از دوازده ماه را اعلام کرد. طرف ایرانی بیشتر توضیح داد که این سیاست شاه برای جایگزینی F-5 با F-16 در نیروی هوائی ایران (IIAF) است. (افزون بر ۳۰۰ فروند F-16 که برای ساختار نیروی در نظر گرفته شده است.)

هواپیماهای جایگزین F-4: طرف ایرانی اعلام کرد در نظر دارد هواپیماهای F-4 را با F-18 جایگزین کند. هر چند، در پرتو سیاست‌های دولت آمریکا (USG) در حال حاضر، دولت ایران (GOI) نمی تواند برای یک نوع خاص (به عنوان مثال، F-18L) و یا یک تولید کننده خاص (به عنوان مثال، نورث روپ) پافشاری کند. طرف ایرانی اعلام کرد که دولت ایران (GOI) هواپیمای دوموتوره می خواهد، و در نظر دارد هواپیمای F-15 را مورد مطالعه مجدد قرار دهد. طرف ایالات متحده اشاره کرد که نیازی نیست که ایران شتابزده تصمیم‌گیری کند، چرا که هواپیماهای F-4 نیروی هوائی ایران تا چندین سال‌ دیگر از دور خارج نمی شود. طرف ایرانی نشان داد که نیاز به مطالعه دقیق برای جایگزین F-4 دارد. طرف ایرانی برای درخواست اطلاعات برای برنامه‌ریزی، از طریق سفارت آمریکا در تهران موافقت کرد، نه فقط تصمیم دولت آمریکا برای فروختن یا نفروختن F-18A و F-15. پس از اینکه موضوع به دقت مورد مطالعه قرار گرفت، طرف ایرانی گفت که توصیه خود را به شاه برای تصمیم ارائه می کند. در آن زمان جویای تصمیم ایالات متحده خواهد شد.

سیستم کنترل و هشدار هوابرد (آواکس): طرف ایرانی پرسید که پیشنهاد قرارداد آواکس (AWACS) چه‌زمانی آماده خواهد شد و آیا این هواپیما عرضه شده همان تنظیمات و پیکربندی (configuration) مدل ایالات متحده را دارد یا نه. طرف ایالات متحده پاسخ داد که اولین فرصتی که پیشنهاد قرارداد می تواند برای امضاء در دسترس باشد، سی روز پس از تصویب کنگره آمریکاست.

(1) "Gumman" in the original is erroneous. It should be "Grumman" (Persian Translator)


مهر: غیرمحرمانه
محرمانه

بارکد
EV14724


محرمانه
۳

(۷جولای + ۳۰( طرف ایالات متحده به طرف ایرانی اطمینان داد که در حالی که "جنگ سختی" در کنگره پیش بینی می‌شود، دولت پاسخ خوبی آماده کرده و انتظار می رود موفق شود. سپس، طرف ایالات متحده به طور خلاصه تفاوت پیکربندی بین آواکس ایران و مدل ایالات متحده را توضیح داد.

قابلیت جذب ایران: طرف ایرانی اعلام کرد که هدف از ترتیب دادن بازدید کارخانه‌های سازمان صنایع نظامی (MIO) و تاسیسات اصفهان، نمایش توانایی تولید و مدیریت منابع ایران بود. در حال حاضر، سازمان صنایع نظامی خطوط تولید فعال RPG-7 و موشک کاتیوشا روسی دارد. فتیله مواد منفجره کاتیوشا در ایران ساخته می‌شود. سازمان صنایع نظامی هواپیمای بی موتور آلومینیومی را طراحی و ساخته است و توانایی تولید رادار F-16 را دارد.

سازمان صنایع نظامی، در دو سال گذشته، پیشرفت فوق‌العاده‌ای در عرصه تولید مهمات داشته است. در حال حاضر، سازمان صنایع نظامی مهمات از ۲۰ میلی‌متر تا میلی‌متر ۱۷۵، نارنجک، مین و مهمات خمپاره را تولید می کند. علاوه بر این، صنایع الکترونیک ایران (IEI، عمدتا، واقع در شیراز) یک واحد کوچک پژوهش و توسعه (R&D) در سازمان صنایع نظامی تهران دارد (مقایسه شود با خلاصه محتویات).

انتقال به کشور سوم: در رابطه با انتقال دانش و مهارت به کشور ثالث، دولت آمریکا بر ضرورت اخذ موافقت از پیش ایالات متحده تاکید کرد، و خاطر نشان کرد که سفارت ایالات متحده در ایران، کانال مناسبی برای درخواست این موافقت است. طرف ایرانی گفتند که از سوی پاکستان و اردن درخواست آموزش هلیکوپتر و موشک ضد تانک تاو (TOW) دریافت کردند. از سوی یک کشور سوم درخواست تعمیرات اساسی و پیاده‌سازی تاو (TOW) در ایران نیز وجود دارد. شاه به ویژه از طرف ایرانی خواست تا با شرایط دولت آمریکا (USG) برای خلبان و آموزش‌های فنی هماهنگی ایجاد کند. طرف ایرانی اعلام نمود که یک موافقتنانه دارای آزادی عمل (open-end) برای آموزش کشور ثالث را ترجیح می دهد. طرف ایالات متحده خاطرنشان کرد که یک یادداشت تفاهم با هشدارهای مناسب در صورت تغییر شرایط سیاسی، یکی از راه‌حل‌های ممکن است. دوباره از طرف ایالات متحده، بر ضرورت کار را از طریق سفارت ایالات متحده در امور مربوط به انتقال دانش و مهارت به هر شکلی به یک کشور سوم تاکید شد. طرف ایرانی درخواست پیشین کشور مصر برای آموزش C-130، F-5 و F-4 توسط ایران، که وزارت امور خارجه امریکا، آن‌را رد کرده بود را خاطر نشان کرد.
در اینجا جلسه رسمی با ارتشبد طوفانیان پایان یافت. جلسه سراسر دوستانه بود، روز گذشته ادامه بحث‌های ساحل دریای خزر برگزار شد و موفقیت سفر اخیر واشنگتن ارتشبد طوفانیان را منعکس کرده بود. بعد از این دیدار، ژنرال فیش و همراهان با ارتشبد اویسی، فرمانده، نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی ایران دیدار کردند.

مهر: غیرمحرمانه
محرمانه

بارکد
EV14725


محرمانه
۴

نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی ایران (IIGF): جلسه با ارتشبد اویسی، عمدتا به یک جلسه حسن‌نیت تبدیل شد. به نظر می رسد که صمیمیت رابطه بین نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی (IIGF) و مشاور نظامی (MAAG CARMISH) از صمیمیت بین مشاور نظامی (MAAG) و نیروی دریایی (IIN) و IIAF نیروی هوائی (IIAF) کمتر است.

ارتشبد اویسی گفت که اگر آمریکا در آینده در یک مناقشه درگیر شود، سرگرم دغدغه‌های خویش خواهد بود و در یک موقعیتی نیست که بتواند از دوستانش پشتیبانی کامل کند. بنابراین، او نتیجه گرفت، هدف نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی (IIGF) نیل به خودکفایی است. بر اساس این اعتقادات، ایالات متحده ملزم به ارائه تکنیک‌ها وتجهیزات به نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی ایران (IIGF) می باشد.

با این اظهارات، ارتشبد اویسی درخواست برای حمایت بیشتر ایالات متحده در عرصه جنگ الکترونیک و جنگ شیمیائی (EW/CW) را مطرح کرد. در سپتامبر سال ۱۹۷۶ دولت ایران (GOI) طرحی در رابطه با جنگ الکترونیک به امور امنیت بین‌المللی معاون وزیر دفاع آمریکا (ASD/ISA) ارائه کرد (آماده آگوست 1977)، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است. ژنرال فیش گفت که موضوع مشاورت باید مورد بررسی قرار گیرد. در رابطه با درخواست تجهیزات مدرن جنگ الکترونیکی (EW)، ژنرال فیش در مورد امکان تجهیزات طراحی شده برای جوابگوئی الزامات ایران، در صورتی که، تجهیزات ایالات متحده قابل ترخیص یا توزیع نباشد، بحث کرد.

مانند جنگ الکترونیکی (EW)، نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی IIGF خواستار کمک‌های جنگ شیمیایی "برای پیشگیری" شد. تهدید عراق به ویژه نامبرده شده بود. ژنرال فیش توضیح داد که توانایی آمریکا در زمینه کمک جنگ شیمیائی (CW)، به دلیل یک تصمیم سیاست ملی، بسیار محدود است. تاکید شد که نیازهای واقعی نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی (IIGF) در این زمینه به واحدهای آلودگی‌زدایی مواد رادیواکتیو، ماسک محافظ، مولدهای دود، و غیره مربوط می شود.

نیروی دریائی شاهنشاهی ایران (IIN): پس از ملاقات با ارتشبد اویسی، ژنرال فیش و همراهانش با فرمانده نیروی دریایی شاهنشاهی ایران، دریاسالار (ADM) حبیب اللهی دیدار کردند. فرمانده نیروی دریایی (CDR IIN) به سرعت اشاره کرد که نیروی دریایی "هنوز شناور است و همه چیز رضایت‌بخش است." با این وجود، او از میزان مشارکت و تلاش نیروی دریایی ایالات متحده در پروژه‌های نیروی دریایی ایران، ابراز نگرانی کرد. در این ابراز نگرانی، به مشارکت فعال نیروی دریائی آمریکا در عربستان سعودی اشاره کرد و اینکه نیروی دریایی ایالات متحده از برنامه‌های کمک‌های امنیتی در ایران پشتیبانی کامل نمی کند.

بحث‌ها با فرمانده نیروی دریایی (CDR IIN) این واقعیت را آشکار کرد که ساخت تاسیسات دریایی، همچنان یک موضوع درازمدت در ایران است. اما، شواهد به روشنی نشان می دهند که هرچند دولت ایران (GOI) با مشکلات دست به گریبان است ولی اوضاع به صورت فزاینده‌‍ای رو به ‌بهبود است. برنامه‌ریزی برای پایگاه نیروی دریایی در چاه‌بهار ادامه دارد، براون و روت (Brown and Root) شرکت پیمانکار اصلی است.

مهر: غیرمحرمانه
محرمانه

بارکد
EV14726


محرمانه
۵
در عرصه آموزشی، نیروی دریایی هنوز برخی مشکلات در آموزش زبان انگلیسی (ELT) دارد. با این حال، ترک تحصیل در دوره های آموزش فنی نیروی دریایی ایالات متحده (USN) که دو سال قبل بسیار بالا بود، اکنون به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. در حال حاضر، در بسیاری از عرصه‌ها کمتر از ۵٪ است. دریاسالار حبیب‌اللهی سه عامل را موثر می داند: ۱) فارغ التحصیلان ممتازمدرسه مرکز آموزش جدید نیروی دریایی در بندر پهلوی؛ ٢) آموزش بهتر زبان انگلیسی (ELT) در ایران -- ؛ دانش آموختگان در بندر پهلوی به ۳۵ امتیاز در تهران به ۷۰ امتیاز سطح درک انگلیسی (ECL) دست یافتند؛ و ۳) امکان انتخاب دانشجویان برای آموزش در ایالات متحده از میان نامزدان، بر اساس عملکرد آن‌ها در آموزشگاه‌های بندر پهلوی و آموزش زبان انگلیسی (ELT). نیروی دریایی ایران، در حال حاضر، خواستار کاهش تعداد دانشجویان برنامهCG-993 (SPRUANCE) از ۱۰ نفر به ۷ نفر در هر ماه است. ژنرال فیش با بررسی امکان تحقق این کار، بدون تأثیر بر موفقیت برنامه موافقت کرد.

نیروی دریایی ایران به پیشرفت آموزشی خود مفتخرند و از کمک خود به برنامه آموزش زیر دریایی در ایالات متحده داده یاد کردند. فقط ملوانان با تجربه ناوگان برای این برنامه انتخاب شده اند. در حالی که این‌کار تاثیراتی منفی بر در دسترس بودن خدمه شایسته برای کشتی‌های فعال ایران داشت، نیروی دریایی به حمایت کامل خود را برای برنامه زیردریایی ادامه داد.

فرمانده نیروی دریایی به ویژه از آمریکا درخواست کرد تا فروش موشک ضدکشتی به ایران را تصویب کند. ژنرال فیش توافق کردند موضوع در واشنگتن مطرح کند. دریاسالار حبیب اللهی افزود لازم است در آینده نزدیک تصمیم‌گیری شود، زیرا اولین زیردریایی ایران اکنون در حال تعمیرات اساسی است. اگر عرضه سیستم تایید شود، و سپس باید به زودی در تعمیرات اساسی نصب و بسته آموزشی آن تهیه شود. ژنرال فیش نگرانی‌های ایران را به تاکید کرد، و به فرمانده نیروی دریایی اطمینان داد که این موضوع را در واشنگتن باز و مطرح کند.

جلسه با نیروی دریایی ایران کوتاه، اما پرمحتوا بود. فرمانده، با همتای خود در بخش نیروی دریایی مشاوره نظامی امریکا (CARMIAH MAAG)، رابطه خوبی دارد. فرمانده نیروی دریایی ایران از فرماندهی هر دو نیروی دریایی و هوایی امریکا برای پشتیبانی در عمل و توجه به برنامه های نیروی دریایی ایران، قدردانی کرد. دریاسالار حبیب اللهی درخواست ملاقات با رئیس بخش همکاری امنیتی (Security Assistance Division) سال یک یا دو بار کرد. ژنرال فیش موافقت کردند که در حمایت به نیروی دریایی ایالات متحده گزارش کند.

مهر: غیرمحرمانه
محرمانه

بارکد
EV14727نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد