logo

اسراییل و سیاستی نادرست

شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۱ - ۰۱ دسامبر ۲۰۱۲

کوروش گلنام

پذیرش فلسطین نه به عنوان سازمان که"دولت ناظر غیر عضو" در سازمان ملل نه تنها به سود فلسطینی ها و صلح جهانی که حتا به سود خود اسراییل است اگر این کشور برخورد و سیاست درستی در برابر آن داشته باشد.

چرا بذیرش فلسطین به عنوان کشور ناظر غیر عضو به سود اسراییل نیز هست؟
الف ـ نخستین اثر چنین رویداد تاریخی ای این خواهد بود که فلسطینی ها در سیاست کلی خود بیش از گذشته از خشونت دوری جسته، تمایل بیشتری به راه مسالمت آمیز نشان داده و کار بر گروه های تند رویی چون سازمان حماس سخت تر گردد زیرا پذیرش آنان در سازمان ملل با رأی یالای 138 کشور در مجمع عمومی به عنوان یک دولت ناظر، راه را برای همکاری بیشتر آنان با پیشنهاد های صلح جویانه از سوی سازمان ملل در باره درگیری با اسراییل هموار تر خواهد ساخت.
ب ـ تاثیر دیگر این رویداد، هم افزایش اعتماد به نفس فلسطینی ها به خود، هم اعتماد بیشتر به سازمان ملل و جایگاه آن نزدآنان و هم رسمی تر و بهتر شدن رابطه آنان با دیگر کشورها ی جهان است که بی تردید بر رفتار و سیاست های فلسطینی ها نیز اثر مثبت و سازنده داشته و هواداران راه مسالمت جویانه برای ایجاد دو کشور مستقل فلسطین/اسراییل در کنار یکدیگر را توانا تر می کند گرچه تا آن زمان کاری بسیار سخت و راهی دراز در پیش خواهد بود.

واکنش و سیاست نادرست اسراییل در برابر این امر
سیاست"تنبیهی" اعلام شده از سوی اسراییل که ساخت سه هزار واحد مسکونی تازه درآبادی های یهودی نشین در بیت المقدس شرقی و کناره باختری را در بر می گیرد، از دید من سیاست بسیار نادرست و شتاب زده ای از سوی اسراییل و به سود تند روها و خشونت خواهان در حماس و حکومت اسلامی است. با اعلام این سیاست:
1 ـ اسراییلی ها به رأی مثبت 138 کشور در مجمع عمومی سازمان ملل بی اعتنایی و بی احترامی کرده و نتان یاهو با بی نزاکتی سیاسی به سبک احمدی نژاد آن را"کاغذ پاره" خواند! این رفتار اسراییل کشورهای بیشتری را به پشتیبانی از فلسطینی ها و مخالفت بیشتر با اسراییل خواهد کشاند.
2 ـ سیاست ساخت هزاران خانه جدید درآبادی ها و شهرک های یهودی نشین در بیت المقدس شرقی و کناره باختری، حتا امریکا این نزدیک ترین و توانا ترین پشتیبان اسراییل را بر آشفت. این سیاست اسراییل به تنش های تازه ای در رابطه اسراییل/امریکا دامن زده و به سیاست پشتیبانی آمریکا از اسراییل آسیب وارد ساخته و به سود اسراییل نخواهد بود.
3 ـ این سیاست آشکارا سنگ بزرگی در راه گفت وگو و کوشش های صلح خواهانه قرار داده و کار را سخت تر می کند. اسراییل با این سیاست بد گمانی جهانیان رانسبت به گفته ها و سیاست بارها عنوان و اعلام شده صلح خواهانه خود برای پذیرش کشور مستقل فلسطین، افزایش خواهد داد.
4 ـ و آخرین نکته. اسراییل پس از پذیرش فلسطین به عنوان دولت غیر عضو ناظر در سازمان ملل، ابراز داشت که این رویداد در وضع فلسطینی هاتاثیری نخواهد گذاشت. اگر چنین بود و اسراییل بر این باور خود استوار بود، چه نیازی داشت که به چنین واکنش به گفته خود"تنبیهی" تند، شتاب زده و نادرستی دست بزند؟

کوروش گلنام
شنبه 11 آذر 1391 ـ 1 دسامبر 2012

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد