logo

شیمون پرز: گزینه نظامی علیه ایران اشتباه خواهد بود

شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۸۷ - ۰۶ سپتامبر ۲۰۰۸

peres.jpg
بی بی سی :یک روز پس از آنکه رهبر فرانسه هشدار داد ایران با پافشاری بر غنی سازی اورانیوم خود را در معرض خطر حمله نظامی اسرائیل قرار می دهد، رئیس جمهور اسرائیل گفته است که اقدام نظامی علیه ایران اشتباه خواهد بود.
شیمون پرز که اختیارات او به عنوان رئیس جمهور بسیار محدود است گفت: "فکر می کنم می توان مشکل را نه به شیوه نظامی بلکه سیاسی و اقتصادی حل کرد."
به گزارش خبرگزاری ایتالیایی "ای ان اس ای"، آقای پرز در حاشیه نشستی در شهر سرنوبیو در شمال ایتالیا با حضور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، سخن می گفت.
وی در ادامه گزینه نظامی برای برخورد با برنامه اتمی ایران را "یک اشتباه" توصیف کرد.
او گفت: "تا زمانی که امکان عمل در جبهه سیاسی و اقتصادی وجود دارد، خیلی بهتر خواهد بود."
سخنان رئیس جمهور اسرائیل دقیقا منطبق بر موضع سیاسی دولت این کشور نیست که اخیرا در چندین مورد بر جدی بودن احتمال استفاده از تمامی گزینه ها مقابل ایران تاکید کرده اند.
از جمله اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، روز چهارشنبه ضمن تاکید بر اینکه برای حل مساله ایران هنوز جا برای دیپلماسی وجود دارد، هشدار داد در صورت شکست دیپلماسی، اسرائیل در استفاده از "کلیه گزینه ها" جدی است.
آقای پرز که 85 سال دارد ژوئیه 2007 جانشین موشه کاتساف شد. رؤسای جمهور اسرائیل توسط نمایندگان پارلمان این کشور، کنست، برای دوره ای هفت ساله انتخاب می شوند و قدرت زیادی ندارند.
آقای پرز، برنده جایزه صلح نوبل 1994، قبلا نیز نشان داده است که تمایلی ندارد کشورش علیه ایران از گزینه نظامی استفاده کند و برخلاف برخی از دولتمردان اسرائیلی تحریم را بالقوه موثر می داند.
او در ماه مارس در مصاحبه ای با روزنامه فرانسوی لا فیگارو گفته بود: "من ترجیح می دهم توسعه بمب اتمی [توسط ایران] بدون توسل به جنگ متوقف شود. تحریم ها در گذشته موثر بودن خود را نشان داده است". او به تصمیم لیبی، آفریقای جنوبی و کره شمالی برای رها کردن برنامه اتمی شان اشاره کرد.
به نظر می رسد سخنان تازه آقای پرز واکنشی به هشدار نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، در روز پنجشنبه باشد که گفته بود: "ایران با دنبال کردن فرآیند دستیابی به ظرفیت سلاح اتمی دست به خطری عمده می زند... صرفنظر از اینکه چه کسی در اسرائیل سر کار باشد، یک روز صبح ممکن است دریابیم که اسرائیل حمله کرده است."
همزمان دولت ایران روز جمعه با صدور بیانیه ای اظهارات آقای سارکوزی دایر بر اینکه ایران به دنبال سلاح اتمی است را "بی پایه" خواند.
حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفت: "سلاح های اتمی در دکترین دفاعی ایران جایی ندارد."

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد