logo

«با زندانیان مانند حیوان برخورد می شود»

تبعید سعید ساکی، زندانی سیاسی از زندان کارون اهواز به زندان دزفول:

چهار شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۰ - ۲۱ دسامبر ۲۰۱۱

یک منبع آگاه محلی در اهوازبه کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت از دو ماه گذشته سعید ساکی زندانی سیاسی عقیدتی و از فعالین عرب در اهواز که پیش از این در زندان کارون اهواز نگهداری میشد به زندان شهر دزفول تبعید شده است که به شدت از لحاظ وضع بهداشت، تراکم و رفتار با زندانیان وضعیت اسف باری دارد. وی افزود: «آقای ساکی در این دو ماه از حق تماس تلفنی و ملاقات نیز محروم بوده است. او که از زندانیان سیاسی با سابقه و مورد احترام زندان کارون اهواز است ، هم اکنون همراه با دهها زندانی دیگر هم بند است که همگی جرایمی در رابطه با مواد مخدر و سرقت دارند.»

منبع یاد شده به کمپین گفت که در این زندان به دلیل تراکم بسیار بالا و نگهداری چند برابر ظرفیت زندانیان ، حتی جای خواب در اتاق ها و سالنها و حیاطهای زندان برای همه زندانیان وجود ندارد: « روی هر تخت دو نفر میخوابند و در کف اتاق ها ، کف سالن ها و راهروها زندانیانی که اصطلاحا به انها «کف خواب» گفته می شود به صورت کتابی میخوابند، به نحوی که امکان هیچگونه حرکتی در هنگام خواب نیست. با این حال عده ای از زندانیان مجبور به خوابیدن در حیاط هستند که به آنها “حیاط خواب” گفته می شود.»

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با اطلاعاتی که از چندین زندان کشور دریافت کرده، وضعیت نگران کننده موجود در این زندان ها که به هیچ عنوان با استانداردها و قوانین ایران و قوانین بین المللی همخوانی ندارد ، را نگران کننده می داند و نسبت به ادامه وضعیت موجود و عدم توجه مسوولین به شرایط اسف بار زندان هایی همچون زندان دزفول و زندان کارون اهواز هشدار می دهد. این شرایط در زندان های کشور به صورت فزآینده لطمات وصدمات زیادی به سلامت جسم و روان به زندانیان وارد کرده است. مسوولین قوه قضاییه بارها از تراکم شدید زندان ها سخن گفته اند، پدیده ای که معضلات دیگری را با خود به همراه آورده است.

این منبع همچنین به کمپین درخصوص آنچه «وضعیت بهداشتی فاجعه بارزندان دزفول» خواند گفت:‌« زندانیان برای یک حمام چند دقیقه ای باید از چند روز قبل نوبت بگیرند. بیماری و کثافت در همه جای زندان گسترده است و امکان زنده ماندن در این زندان به سختی میسر است… علی رغم وضعیت فاجعه بار زندان کارون ، وضعیت زندان دزفول به مراتب وحشتناک تر و غیرانسانی تر از زندان کارون اهواز است. ما درخواست داریم به وضعیت این زندان ها رسیدگی شود. همچنین میخواهیم که سعید ساکی، زندانی عقیدیتی را به بند زندانیان سیاسی زندان کارون برگردانند. زیرا وضعیت زندان دزفول حتی با پایین ترین معیارهای نگهداری حیوانات هم سازگاری ندارد چه برسد به استاندارهای زندگی یک انسان . ما نمی گوییم از نهادهای حقوق بشر برای بازرسی به دزفول بیایند، بلکه شما هر نهاد مدافع حقوق حیوانات را که خواستید به زندان دزفول بیاورید! اگر تایید کرد که حیوانات می توانند در این شرایط زنده بمانند، ما دیگر اعتراضی نمی کنیم.»

وی درتوضیح مشکلاتی که زندانیان در این زندان با آن روبرو هستند به کمپین گفت:«در کنار مشکلات بهداشتی ، عدم وجود حداقل فضای مناسب برای حتی خوابیدن زندانیان ، عدم تفکیک زندانیان بر مبنای نوع جرم و دهها مشکل دیگر ، مصرف بالای مواد مخدر و خرید و فروش آزادانه مواد مخدر در برابر دوربین های زندان وضعیت غیرقابل تحملی در زندان دزفول به وجود آورده است.»

او همچنین از روند عادی ضرب و شتم زندانیان توسط کارمندان و نگهبانان این زندان خبر داد و مدعی شد: «رفتار نگهبان ها و مسئولان زندان درفول به شدت وحشیانه و غیرانسانی است و ضرب و شتم زندانی ها با هر بهانه ای در این زندان عادی است. با زندانیان مثل حیوانات رفتار می کنند.»

به گفته افرادی که از زندان کارون اهواز دیدار کرده اند ویا با کسانی که در این زندان به سر می برند دیدار داشته اند، زندان کارون اهواز نیز مشکلات مشابهی دارد، با این حال وضعیت زندان دزفول به شدت وخیم تر است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد