logo

درخواست بیش از ۱۰۰ روزنامه نگار کشور برای آزادی حسن فتحی

۱۰۱ روزنامه نگار کشور در نامه ای درخواست کردن حسن فتحی پیشکسوت روزنامه نگاری هر چه سریعتر آزاد شود.

دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۰ - ۱۹ دسامبر ۲۰۱۱

hasan-fathi.jpg
۱۰۱ روزنامه نگار کشور در نامه ای درخواست کردن حسن فتحی پیشکسوت روزنامه نگاری هر چه سریعتر آزاد شود.

به گزارش کلمه، در این نامه با بیان اینکه ما روزنامه‌نگاران داد می‌خواهیم آمده است: آن‌ها که در مجلس نشسته‌اند بپرسند، وقتی آنان چنین قانونی مصوب نکرده‌اند به استناد کدام اختیار کسی مانند حسن فتحی به حبس است و آن‌ها که در دولتند، یک صدم دفاعی که از کارمندان رسانه‌ای خود می‌کنند برای یک روزنامه‌نگار مستقل هم به کار اندازند. در شأن ایرانیان نیست که هم‌چنان وطنشان را بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران جهان بنامند. این کجا و آن همه کبکبه اخلاق و درس‌آموزی به جهانیان. این کجا و مدعی آزادی و الگوی حریت بودن، این کجا و دین‌داری.

امضا کنندگان این نامه با تاکید بر اینکه تنها گناه حسن فتحی این است که بر جامعه و جهان خود اندیشه کرد و به زبان آورد آنچه را اندیشید، گفته اند: نظرش همانند نظر اکثریت ایرانیان وطن‌خواه و آزاده بود که البته شباهت به نظر صاحبان قدرت نمی‌برد.

حسن فتحی، روزنامه نگار روز یکشنبه ۲۲ آبان ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد و خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، علت بازداشت او را همکاری با بی بی سی فارسی اعلام کرد. بازداشت آقای فتحی یک روز پس از آن صورت گرفت که وی در گفتگوی با شبکه تلویزیونی فارسی بی بی سی درباره پوشش رسانه‌ای انفجار بزرگ در یک پادگان سپاه پاسداران، شرکت کرد.

آقای فتحی توسط مقامات قضایی به همکاری با بی بی سی فارسی متهم شده است. اما در بیانیه ای که بی بی سی پس از بازداشت آقای فتحی منتشر کرد آمده است: “بی‌بی‌سی فارسی خبرنگار یا کارمندی در ایران ندارد و با آقای فتحی و بسیاری دیگر از روزنامه نگاران، دانشگاهیان و سایر شخصیت های ایرانی به عنوان تحلیلگران مستقل مصاحبه می کند.” بی بی سی همچنین از اینکه مقامات ایرانی به دلیل خبر رسانی متوازن و بی طرفانه به این سازمان فشار وارد می کند اظهار نگرانی کرده بود.

متن کامل نامه و اسامی امضاکنندگان آن که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:
حسن فتحی، روزنامه‌نگار مستقل چند هفته‌ای است به محبس افتاده، نه پیداست چه کسی به بندش کشیده و نه افشا شده است که چرا. همین قدر گفته می‌شود او به بند است تا دیگران عبرت ببنیند و حذر کنند از نقد و تحلیل و ورود به خطوط قرمز. او بی‌جرم و بی‌جنایت، بی‌حکم و بی‌شکایت به زندان است.

تنها گناه حسن فتحی این است که بر جامعه و جهان خود اندیشه کرد و به زبان آورد آنچه را اندیشید. او حتی از نارضایتی هموطنان خود، از برخی سیاست‌های داخلی و رنج کوچه و بازار سخن نگفت. اندیشه و کلام خود را به حوزه سیاست خارجی محدود کرده بود. اگر نگرانی داشت آنجا بود که مبادا خطا و ناتوانی عده‌ای در شناخت جهان و پیچ و خم‌هایش، وطن مألوف وی را به آتش بکشد. نظرش همانند نظر اکثریت ایرانیان وطن‌خواه و آزاده بود که البته شباهت به نظر صاحبان قدرت نمی‌برد.

از حبس حسن فتحی، و اینکه در سرزمین ما برخی اندیشیدن را گناه می‌دانند و زندان را که باید مجمع بدکاران باشد، مأمن اندیشمندان کرده‌اند، انگار کسی به شگفتی نیفتاده است، کمتر صدایی بلند به گوش می‌آید. اما در جهان امروز، قبیح است روزنامه نویس را به حبس انداختن؛ آبرو برای کشور و حکمرانانش باقی نمی‌گذارد. به همین رفتارهاست که هر کس و دولت که مطامع سیاسی با ما دارد، جامه دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان می‌پوشد. این راه پنهان قلعه و پاشنه آشیل کشوری است که با قدرت‌های جهانی درگیرست.

ما روزنامه‌نگاران داد می‌خواهیم. آن‌ها که در مجلس نشسته‌اند بپرسند، وقتی آنان چنین قانونی مصوب نکرده‌اند به استناد کدام اختیار کسی مانند حسن فتحی به حبس است و آن‌ها که در دولتند، یک صدم دفاعی که از کارمندان رسانه‌ای خود می‌کنند برای یک روزنامه‌نگار مستقل هم به کار اندازند. در شأن ایرانیان نیست که هم‌چنان وطنشان را بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران جهان بنامند. این کجا و آن همه کبکبه اخلاق و درس‌آموزی به جهانیان. این کجا و مدعی آزادی و الگوی حریت بودن، این کجا و دین‌داری.

آزادی زود و بی‌شرط حسن فتحی خواست ماست.
امضا‌ها:
احمدی، محسن
آذر، شبنم
آذرپیک، صبا
اسلامی، حمید
آسیایی، شقایق
افروزمنش، مهدی
آقازاده، محمد
امیرآبادیان، نزهت
امیرشاهی، افشین
امین، سعیده
اورند، مهدی
ایران‌مهر، امید
ایکدر، سولماز
بختیاری، بی‌تا
بدیعی، می‌نو
بزرگیان، علی
بنی یعقوب، ژیلا
بنیاد، تارا
بهاری، مازیار
بهکام، نگین
بهنود، مسعود
بیاتی، سحر
پورنجاتی، احمد
تاجیک، مهدی
تخیری، نسرین
تهرانی، فرنوش
جامی، مهدی
جعفری، حمید
جلالی فراهانی، احمد
جودکی، نرگس
حسینی پژوه، آرش
حضرتی، غزل
حقیقت‌نژاد، رضا
حکمت، مهسا
حیدریان، جواد
خانکی، رضا
خردپیر، علی
خلجی، مصطفی
خلعتبری، می‌ترا
خلیلی، مهرداد
خوانساری، محبوبه
دوراندیش، هومان
دوستدار، نعیمه
دوکوهکی، پرستو
ذاکری، بابک
رضوی، علی
رفیع‌زاده، شهرام
رفیعی، رضا
رمضانپور، علی اصغر
رمضانزاده، فیروزه
رهبر، محمد
ریاحی، طاهره
سراب‌پور، سونیتا
سروش، فریبرز
سعادتی، لیلا
شعبانی، شبنم
صارمی، نیوشا
صدر، بنیامین
صدیق، رضا
صف‌سری، بیژن
صمدبیگی، بهروز
طباطبایی، مرجان
طلوعی، سحر
ظهیری، نسرین
عباسیان، عسل
عرب سرخی، ساجده
علمی، حدیث
علیپور، محمد حسن
علیپور، فره‌مند
علیجانی، ارشاد
علینژاد، مسیح
غلامحسین‌پور، ماهرخ
غیبی، رضا
فخرایی، پویان
فرجی، مهران
فرهادیان، سروش
قاضی، فرشته
قجر، آیدا
قدیمی، مهدی
قریشی، کاوه
قلی‌پور، بهنام
کاظمی، نازنین
گنجی، رضا
مافی، حمید
متین نیا، نازنین
محقق، صدرا
مزروعی، حنیف
مزروعی، علی
مظاهری، ریحانه
ملک محمدی، لیلا
موسوی، پژمان
مومنی، می‌نو
میردادمادی، سراج الدین
ناعمه، مرتضی
نسب عبداللهی، محمدرضا
نوربخش، شاهین
نوروزپور، فرشاد
نیلی، هادی
هاشمی، اکبر
وطن خواه، خاطره
ولی‌زاده، رضا

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد