logo

مسئولین نظارت بر امنیت کار مقصران حادثه‌اند

كساني كه به اين كارخانه اجازه كار داده‌اند بدون اينكه بازرسي و نظارت بر امنيت جاني كارگران داشته باشند از مقصران حادثه‌اند

يکشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۰ - ۱۸ دسامبر ۲۰۱۱

گفتگو با برادر يكي از قربانیان کارخانه فولاد غديریزد

برادر محمد ایزدی، یکی از قربانیان انفجار کوره کارخانه فولاد غدیر یزد گفت: مسئولان نمی‌توانند با وعده‌های مالی خانواده قربانیان را تطمیع کنند و ما برای مشخص شدن مقصران این حادثه تا آخر می‌ایستیم

حسن ایزدی در گفتگو با ایلنا، وضعیت ایمنی کار در کارخانه فولاد غدیر را اسف‌بار توصیف کرد و گفت: مالکان این کارخانه صرفا روی فقر کارگران حساب باز می‌کردند و آنان را به کار می‌گرفتند؛ به بیان دیگر کار را با جان کارگران معاوضه می‌کردند.

او مسئولین نظارت بر امنیت کار را مسئول کشته شدن برادرش دانست و افزود: کسانی که به این کارخانه اجازه کار داده‌اند بدون اینکه بازرسی و نظارت بر امنیت جانی کارگران داشته باشند از مقصران حادثه‌اند.

حسن ایزدی به سخنان ابراهیم نظری جلالی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز واکنش نشان داد. این مقام دولتی چندی پیش از تشکیل هیئتی جهت دیدار با خانواده‌های قربانیان خبر داده و یکی از وظایف این هیئت را رسیدگی به وضعیت معیشتی بازماندگان عنوان کرده بود.

برادر محمد ایزدی، وعده‌های معیشتی را در شکستن عزم خانواده برای پیگیری شکایت خود بی‌تاثیر دانست و افزود: مسئولان قبل از اینکه برادرش به خاطر نیاز به کار کشته شود می‌بایست پیشگیری می‌کردند و رسیدگی به وضعیت فعلی معیشت خانواده او در حوزه مسئولیت آنان نیست.

حسن ایزدی با اشاره به اینکه برادرش تنها از دو ماه پیش در این کارخانه استخدام شده بوده، به نقل از او وضعیت ایمنی کار در فولاد غدیر یزد را چنان بد توصیف کرد که هر روز کارگران شاهد حوادثی نسبتاَ سطحی بوده‌اند به طوری که خانواده از او می‌خواهند کارش را‌‌ رها کند و محمد نیز برای ترک کار در انتظار پایان ماه و دریافت حقوقش بوده که این حادثه فجيع در ۲۱ آذرماه اتفاق می‌افتد.

حسن ايزدي با اشاره به اينكه برادرش نان‌آور مادر و برادر كوچك ديگرشان بوده، وضعيت معيشتي خانواده‌هاي ساير كشته‌شدگان و بازماندگان را چنان تاسف‌بار دانست كه خانواده او با ديدن فقر آنان درد خود را فراموش مي‌كرده‌اند.

لازم به يادآوري است كه در انفجار كوره ذوب ضايعات در كارخانه نورد فولاد غدير يزد كه 21 آذر اتفاق افتاد تا كنون 17 نفر كشته شده‌اند و اگر چه نظرات مختلفي در خصوص علت حادثه مطرح است اما تا امروز - شش روز بعد از حادثه - اظهار نظر رسمي درباره علت انفجار اعلام نشده است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد