logo

اخبار و گزارشات کارگری ۱۳ آذرماه ۱۳۹۰

گفتگوی رادیویی سعیدترابیان ،مسعودشفیعی و نادر نادری درباره وضعیت رضاشهابی

دوشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۰ - ۰۵ دسامبر ۲۰۱۱

گفتگوی رادیویی سعیدترابیان ،مسعودشفیعی و نادر نادری درباره وضعیت رضاشهابی
اظهارات سعیدترابیان مسئول روابط عمومی سندیکای کارگران شرکت واحداتوبوسرانی تهران وحومه،مسعودشفیعی وکیل رضا شهابی ونادرنادری برادرزن رضا شهابی وعضوکمیته دفاع ازرضا شهابی، درباره پرونده ،اتهامات،اعتصاب غذاو وضعیت جسمی رضا شهابی

دو سازمان حقوق بشری با انتشار بیانیه مشترکی نسبت به وضعیت جسمانی رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، ابراز نگرانی کردند.
بر اساس این بیانیه، وضع سلامتی رضا شهابی، خزانه‌دار و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در پی اعتصاب غذای او رو به وخامت رفته است.
رضا شهابی روز ۲۲ خرداد سال گذشته توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت شد و تاکنون در زندان اوین زندانی بوده است.
این فعال کارگری در روزهای اخیر در اعتراض به وضعیت نامشخص خود دست به اعتصاب غذا زده است.
مسعود شفیعی، وکیل مدافع آقای شهابی، در گفت‌و‌گو با رادیو فردا، با اشاره به اینکه تاکنون چند جلسه دادگاه موکلش برگزار شده است، می‌افزاید: «آخرین جلسه دادگاه هم حدود پنج ماه پیش بود که به طور معمول باید منجر به اتخاذ تصمیم یا تجدید وقت می‌شد که هنوز این اتفاق نیفتاده است و به من هم گفتنه‌اند خودشان در این زمینه اطلاع خواهند داد.»
آقای شفیعی به این پرسش که اتهام‌های رضا شهابی چیست، پاسخ می‌دهد: «اتهام آقای رضا شهابی مواد ۵۰۰ و ۶۱۰ قانون مجازات است؛ یعنی اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق آنچه در کیفرخواست به عنوان ارتباط با گروهک منافقین آمده و همچنین فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی.»
مسعود شفیعی با اشاره به اینکه به کیفرخواست صادر شده علیه موکلش، مبنای حقوقی و قضایی ندارد، می‌افزاید: «تقاضای برائت موکلم را دارم یعنی اعتقادی به این اتهامات ندارم. در حال حاضر بیش از ۱۸ ماه است که موکل من در بازداشت به سر می‌برد در حالی که قراری که در کیفرخواست برای او صادر شده قرار بازداشت نیست و او می‌توانست به قید وثیقه بیرون باشد. این طور که خانواده آقای شهابی به من اطلاع دادند حتی وثیقه را جهت تودیع فراهم کردند اما هنوز این اتفاق نیفتاده و متأسفانه آقای شهابی هنوز در بازداشت است.»
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نیز تاکنون بار‌ها خواستار آزادی عضو هیئت مدیره خود شده است.
سعید ترابیان، مسئول روابط عمومی این سندیکا، در گفت‌و‌گو با رادیو فردا با اشاره به بلاتکلیفی رضا شهابی در زندان می‌گوید: «تا آنجا که ما اطلاع داریم فعالیت‌های او فقط سندیکایی و در راستای احقاق حقوق کارگران بوده است.»
آقای ترابیان ضمن رد اتهام‌های وارد شده به رضا شهابی می‌افزاید: «من فکر می‌کنم این اتهامات واهی است و او به خاطر فعالیت‌های سندیکایی دستگیر شده است.»
فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه نوشته‌اند که حکومت به قصد درهم شکستن رضا شهابی، به بازداشتش ادامه می‌دهد.
در این میان، بر اساس گزارش‌ها، آقای شهابی اخیراً به علت درد گردن به بیمارستان منتقل شد و پزشکان پس از انجام «ام آر آی» تشخیص دادند که وضع چند مهره گردن او بد‌تر شده و باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.
نادر نادری، برادر زن آقای شهابی، به رادیو فردا می‌گوید که به تشخیص پزشکان، آقای شهابی پس از عمل باید شش ماه استراحت کند و در صورت بستری نشدن در بیمارستان، ممکن است طرف چپ او فلج شود.
در این می‌ان، بر اساس آخرین اخبار، رضا شهابی روز نهم آذر به بهداری زندان اوین منتقل و توسط پزشکان اعزامی سازمان پزشکی قانونی معاینه شد.
تاکنون خبر دیگری در مورد رضا شهابی منتشر نشده است.
بهروزکارونی-13آذر1390

اعلام پشتيباني از كارگران دربند

علي نجاتي، به دليل اتهامي كه چندي پيش شش ماه حبس را به خاطر آن تحمل كرده بود، بار ديگر و به همان اتهام به يك سال حبس تعزيري محكوم، و در شرايط وخيم جسماني روانه زندان شد. اين در حالي است كه رضا شهابي نيز به دليل بلاتكليف بودن خود در زندان، دست به اعتصاب غذا زده است، و او نيزبه گفته همسرش به عمل جراحي فوري نياز دارد. اين كارگران در حالي چنين وضعيتي را تحمل مي كنند كه جز دفاع از حقوق حقه خود و ديگر كارگران كاري انجام نداده­ اند.
ما جمعي از كارگران خباز شهر سنندج، هرگونه احضار، تعقيب ودستگيري كارگران و فعالين كارگري را قويا محكوم مي­كنيم، و خواستار آزادي بي قيد و شرط نام بردگان و ديگر كارگران و فعالين كارگري دربند هستيم.
همچنين ما كارگران خباز، ضمن تبريك آزادي موقت ابراهيم مددي به ایشان و خانواده اش، پشتيباني خود را از ديگر خانواده­هاي كارگران دربند اعلام مي داريم.
جمعي از كارگران خباز شهر سنندج و حومه
آذر 1390
برگرفته ازسایت کمیته هماهنگی برایکمک به ایجادتشکل های کارگری

کارگر ساختمانی کوروش ساعد پناه، 17 ماه پس از سقوط از داربست جان باخت

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران کوروش ساعد پناه کارگر 28 ساله ساختمانی که در شهر سلیمانیه عراق مشغول بکار بود تیر ماه سال گذشته حین کار از داربست سقوط کرد و بشدت آسیب دید بطویکه بدن وی فلج شد و نهایتا تلاشهای پزشکان برای نجات وی نتیجه ای نداد و کوروش پس از 17 ماه مقاومت در برابر مرگ امروز 13 آذر ماه جان باخت.
کوروش مانند صدها و هزاران کارگر بیکار ایرانی برای بدست آوردن لقمه ای نان سال گذشته عازم شهر سلیمانیه عراق شد اما در نتیجه نبود وسایل ایمنی از روی داربست سقوط کرد. کارفرما و مسئولین درمانی شهر سلیمانیه عراق در برابر این حادثه هیچ مسئولیتی بعهده نگرفتند و خسارتی نیز به کوروش پرداخت نشد. در این میان مسئولین دولتی ایران نیز در برابر وضعیتی که برای کوروش پیش آمده بود هیچگاه در صدد دفاع از حقوق وی به عنوان یک کارگرایرانی شاغل در سلیمانیه عراق بر نیامدند.
کوروش مانند صدها و هزاران کارگر قربانی سود و سود آوری در نظام ضد انسانی سرمایه داری شد. نظام سرمایه داری برای پایمال کردن حقوق کارگران و عدم اختصاص هزینه برای فراهم کردن شرایط ایمن در محیط های کار، نه تنها هیچ مرز جغرافیایی و سیاسی ندارد، بلکه همیشه از پدیده کارگران مهاجر برای کسب بیشترین سود استفاده کرده است. یک کارگر افغانی در ایران همانقدر تحت ستم و استثمار مضاعف قرار دارد که یک کارگر ایرانی در سلیمانیه عراق. کوروش یکی از صدها و هزاران کارگر مهاجر ایرانی بود که در شهر سلیمانیه و تحت حکومت ولایت کردستان عراق تحت بی حقوق ترین و ناامن ترین شرایط مشغول بکار بود که نهایتا در نتیجه نبود ایمنی در محل کار جان باخت.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- 13 آذر ماه 1390
2468-سیزدهم آذرماه1390

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد