logo

چهلمین سالگرد حماسه و رستاخیز سیاهکل در کلن - آلمان

روز شنبه ۱۶ بهمن ۱٣٨۹، برابر با ۵ فوریه ۲۰۱۱ مراسمی بمناسبت چهلمین سالگرد رستاخیز سیاهکل در شهر کلن (آلمان) برگزار شد.

پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۰ فوريه ۲۰۱۱

شهلا بهاردوستروز شنبه ۱۶ بهمن ۱٣٨۹، برابر با ۵ فوریه ۲۰۱۱ مراسمی بمناسبت چهلمین سالگرد رستاخیز سیاهکل در شهر کلن (آلمان) برگزار شد.
در آغاز برنامه فرنگیس بایقره با خوش آمد گویی از شرکت کنندگان در همآیش حماسه سیاهکل در خواست کرد که با یاد و احترام شهدای جنبش فدایی، جنبش آزادیخواهی مردم ایران، قیامهای مردم ایران در سال ۱٣٨٨ و زندانیان سیاسی که طی ماههای اخیر در ایران اعدام شده اند یک دقیقه سکوت کنند.
سپس با نمایش کلیپی به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه سیاهکل که توسط جعفر پویه تهیه گردیده بود پخش شد.
در ادامه آناهیتا اردوان با خوانش سروده اش که در زیر آمده است، برنامه را ادامه داد

راهت ادامه دارد، ای رفیق
تو از خدا گذشتی
به انسان رسیدی
تو از زن بودن افسانه نساختی
زیرا که حقیقت ازآن تو بود
تو یکپارچه رفاقتی
عشقی
شجاعتی
از آگاهی سلاحی ساختی
همچون آتش
پرچم سرخ تکامل را به دوش گرفتی
همچون کوه
به میدان آمدی
آنگه که همه می گفتند « آری»!!
بر تارک تاریخ استوار ایستادی
و فریاد زدی « نه»!!
نه به استبداد، به سرمایه، به مردسالاری
تو با آتش گلوله هایت
که نماد عشق به رهاییست
تو با طنین فریادت
که نماد عشق به مردم است
علم و عمل را در هم آمیختی
و قصه هایت را با زندگیت نوشتی
پروانه ای، ای رفیق
محرومان از بودنت، صمیمیتت و مقاومتت
ترانه ها سروده اند
تو یک زنی، ای رفیق
زنی که زن بودن را از پیله خاکستریش بیرون کشید
زنی که هراس را از زهدان تارک دلان بیرون کشید
از تو ترسیدند و هنوز نیز ....
آنچنان که تو را مرد نامیدند!!
آری، آن نامردمان بر پیکر تو از ترس
آهسته گفتند: او مردی بود در لباس زن!!
اما تو، نه مردانه، زنانه و انسانی
همچون « چریک فدایی خلق »
در میدان،در زندان، زیر شکنجه
از زن تصویر دگری آفریدی
ستاره ای ای رفیق،خاموش نمی شوی
...........
و اکنون اما من می اندیشم
به راهت، به کارت
« راهت ادامه دارد، ای رفیقسپس لیلا جدیدی عضو کمیته ی مرکزی سازمان چریکهای فدایی خلق، سخنرانان برنامه را معرفی و به پانل دعوت نمود.
سخنران اول امیر معیری بود. او از دوران نوجوانی وارد فعالیت سیاسی شد و در سال ۱٣۴۴ به جنبش دانشجویی در خارج از کشور ( کنفدراسیون جهانی دانشجویان و محصلین ایرانی ) پیوست و به مبارزاتش علیه رژیم شاه در این قالب ادامه داد.
پس از حماسه سیاهکل او از جمله اولین کسانی بود که از چریکهای فدایی و جنبش مسلحانه حمایت کرد و در این مسیر نقش فعالی در تبلیغات به سود جنبش فدایی داشت.
از جمله فعالیتهای او چاپ سه شماره نشریه نبرد در سال ۱٣۵۰ و چاپ کتابها و جزوات جنبش فدایی با همکاری فعالان جنبش نوین انقلابی در آلمان بود. وی همچنین در کنفدراسیون جهانی دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی در خارج از کشور نقش فعال و تاثیر گذاری داشت.
معیری در خرداد سال ۱٣۵۷ همزمان با شکل گیری جنبش توده ای به ایران بازگشت و در حرکتهای اجتماعی مردم برای آزادی و عدالت همراه و همگام با جنبش فدایی، به طور فعال شرکت جست. پس از انقلاب بهمن امیر معیری به مبارزه علیه استبداد دینی ادامه داده و برای ازادی و عدالت همراه با جنبش فدایی، به مبارزه ی خود ابتدا در داخل و سپس در خارج از ایران ادامه داده است.
امیر معیری پیرامون شکست بزرگ جنبش ملی و تثبیت حکومت کودتا در سال ۱٣٣۲، پی آمدهای آن و عدم جوابگویی سازمان های سنتی و زایش ایده ها و شیوه های مبارزاتی نوین در ایران و تاثیر وسیع آن بر مبارزان دانشجو و روشنفکران خارج از کشور بخصوص بر "کنفدراسیون دانشجویان ایرانی " در این جلسه صحبت کردسخنران دوم محمد تقی سید احمدی بود. وی تا سال ۱٣۴۲ همراه با امیر پرویز پویان در محافل مذهبی مشهد به فعالیت سیاسی اجتماعی مشغول بود. وی در سال ۱٣۴۶ توسط امیر پرویز پویان و حمید توکلی و در ارتباط با فعالیتهای سیاسی در مشهد به مارکسیسم و کمونیسم گروید و از همان زمان در شاخه مشهد با گروه مسعود احمدزاده شروع به فعالیت کرد.
محمد تقی سید احمدی در پائیز سال ۱٣۴۹ به همراه بقیه ی فدائیان شاخه مشهد برای تدارک مبارزه مسلحانه به تهران آمد و تا خرداد سال ۱٣۵۰ در این عرصه فعال بود. او در اول خرداد سال ۱٣۵۰ دستگیر و بعد از محاکمه ای ناعادلانه به اعدام محکوم شد، که بعدن این حکم در بیدادگاه دوم نظامی به زندان ابد تبدیل می شود.
محمد تقی سید احمدی در دوم بهمن سال ۱٣۵۷ از زندان عادل آباد شیراز آزاد می شود. از آن زمان تا کنون ایشان به مبارزات خود برای برقراری آزادی و سوسیالیسم و در حمایت از جنبش کارگران ایران ادامه داده است.
موضوع سخنرانی او «رابطه جنبش فدایی با طبقه کارگر در نظر و عمل» بود. او پیرامون چگونگی اعلام موجودیت سازمان چریکهای فدایی خلق ایران و بررسی چگونگی ارتباط روشنفکران کمونیست با زحمتکشان جامعه و طبقه ی کارگر و نحوه ی مبارزه و پیشبرد اهداف سازمان چریکهای فدایی خلق صحبت کرد.سخنران سوم زینت میرهاشمی بود. او فعالیت خود را در خانواده ای سیاسی آغاز نمود و پس از حماسه سیاهکل در حالی که ۱۴ ساله بود در کنار خانواده های زندانیان سیاسی فعالیت می کرد که در همین رابطه یکبار دستگیر گردیده بود.
او از ابتدای فعالیتهای چریکهای فدایی خلق ایران به این جریان گرایش پیدا کرده بود تا اینکه در زمستان سال ۱٣۵٣ از طریق خشایار سنجری در ارتباط با چریکهای فدایی خلق قرار می گیرد و آمادگی خود را برای فعالیت مخفی اعلام می کند.
خشایار سنجری پس از مدتی کار اولیه او را به اعظم روحی آهنگران معرفی کرده و این ارتباط تا ۱٣ تیر سال ۱٣۵۴ که زینب میرهاشمی دستگیر می شود ادامه داشت.
وی در بیدادگاه نظامی رژیم شاه به حبس ابد به اضافه ٣۵ سال زندان محکوم شد و در آخرین سری زندانیان سیاسی زن، در ۲۱ دی سال ۱٣۵۷ از زندان آزاد شد.
او بلافاصله بعد از ازادی تا قیام مردم در فعالیتهای علنی سازمان چریکهای فدایی خلق ایران شرکت فعال داشت و پس از انقلاب بهمن نیر به مبارزه خود برای آزادی و سوسیالیسم ادامه داده است.زینت میر هاشمی سخنرانیش را با عنوان «رستاخیز سیاهکل و
درسهای امروز آن» آغاز کرد و ضمن تشکر و سپاس از مهمانان و دو
سخنران دیگر پانل گفت:
۴۰ سال از حماسه سیاهکل گذشت. رویدادی که با عملیات مسلحانه
در پاسگاه ژاندارمری سیاهکل، آغاز مبارزه سیاسی نظامی، علیه
دیکتاتوری رژیم سلطنتی و تولد سازمان چریکهای فدایی خلق ایران
را اعلام نمود.
تولدی که محصول سالها بحث، جدل و کنکاش در جنبش کمونیستی
و حاصل همکاری دو جریان سیاسی رفقا مسعود احمد زاده، و بیژن جزنی
بود. عملیات سیاهکل، صرفا یک ضربه به دشمن نبود، انفجار خشم فروخفته
در جامعه بود و نه بن بست تعدادی از جوانان. بلکه فعالیت متفکرانه کنشگران جستجوگری بود که آگاه به مسائل جهانی و مسائل ایران بودند و از آن جایی
که خود را در کانون تغییر و تحول جامعه و نیرویی مداخله گر و نه بی تفاوت
می دانستند، در پاسخ به شرایط خاص ایران، مبارزه سیاسی، نظامی را
پایه ریزی کردند.

پس از سخنرانی ٣۰ دقیقه استراحت اعلام گردید و از مهمانان با چای، قهوه و شیرینی پذیرایی شد.

در وقت استراحت چهره های آشنای بسیاری دیده می شدند که از جمله آن ها می توان ، عزیز پاکنژاد، جمشید طاهری پور، فرشین کاظمی نیا، فریدون احمدی، علی مختاری، بیزن نیابتی و محسن رضایی، مهناز سلیمیان، فلور رام ( همسر زنده یاد عماد رام)، مجید آژنگ، اصغر فتاحی را نام برد.در قسمت دوم برنامه، فریدون رمضانی از کارگاه هنر ایران دو سرود به زبان فارسی و آذری اجرا کرد و سپس فرنگیس بایقره یک شعر کوتاه به زبان آذری از سروده های چریک فدایی خلق علی رضا نابدل را خواند.
قبل از شروع گفتگو و تبادل نظر با حضار، آقای مارکو ورو جو، عضو کمیته مرکزی و دفتر سیاسی حزب احیای کمونیستی(ایتالیا) طی سخنان کوتاه که توسط لیلا جدیدی برای حضار ترجمه می شد، همبستگی خود را با مبارزات مردم ایران علیه دیکتاتوری و با سازمان چریکهای فدایی خلق ایران اعلام کرد.
همچنین پیام «نهضت آزادیخواه دموکراتیک ایران (ندا)»
و ترجمه پیام جو هیگنز، از حزب سوسیالیست ایرلند و نماینده دوبلین در پارلمان اروپا برای حضار خوانده شد
سپس سخنرانان مجددن به پانل دعوت شدند و بخش پرسش و پاسخ و نظرات شروع شد.
در این بخش از برنامه که حدود دو ساعت ادامه داشت، تعداد زیادی از حضار به طرح نقطه نظرات خود و یا طرح پرسش از سخنرانان پرداختند.
بزرگداشت چهلمین سالگرد رستاخیز سیاهکل با سرود انترناسیونال با اجرای فریدون رمضانی و همراهی حضار به پایان رسید.
سپس حضار به صرف شام دعوت شدند و پس از آن سرودخوانی و گفتگوهای دوستانه تا پاسی از شب ادامه داشت.

شهلا بهاردوست
هشتم فوریه ۲۰۱۱


در وقت استراحت چهره های آشنای بسیاری دیده می شدند که از جمله آن ها می توان ، عزیز پاکنژاد، جمشید طاهری پور، حسن گلشاهی، فرشین کاظمی نیا، فریدون احمدی، علی مختاری، بیزن نیابتی، محسن رضایی، مهناز سلیمیان، فلور رام ( همسر زنده یاد عماد رام)، مجید آژنگ، اصغر فتاحی را نام برد.

در فایل صوتی زیر از تنی چند از اعضای سازمان فدائیان اکثریت
( جمشید طاهری پور، فریدون احمدی، حسن گلشاهی، علی مختاری) که در این مراسم با همدلی خاصی حضور داشته اند ، علت حضورشان را در این شب پرسیده ام، همینطور از مهدی سامع نظرش را به حضور این دوستان که می شنوید.

مصاحبه با 5 تن از قداییان خلق

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد