logo

یادداشت های اروتیک یک زن میان ابتذال و سکولاریسم

اشاره به یاد داشت های روزانه اروتیک خانم نین

جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹ نوامبر ۲۰۲۱

آرام بختیاری


Anais Nin 1903-1977, henry miller 1891-1980

خانم آنائیس نین (۱۹۷۷-۱۹۰۳)، نویسنده آمریکایی-فرانسوی، خالق چند رمان و هزاران صفحه یادداشت های روزانه اروتیک است. مشهوریت او بدلیل آثار بی پرده و سبک مدرن نویسندگی اش است. در آثار او میتوان تاثیر روانشناسی و فن ادبی جویس، یعنی ترکیب هنر و احساسات تجربی زندگی را مشاهده نمود. وی یکی از چهره‌های ادبیات فمینیستی اروتیک در اروپاست. او تاثیر مهمی روی فمینیست های آمریکایی و نویسندگان جوان جهان داشت. شاید فروغ فرخزاد نیز از او تاثیر گرفته باشد. ادبیات اروتیک می تواند سکولار، فمینیستی ، نقد اجتماعی ،و سرمایه ای ادبی باشد. نثر او نشانه هایی از ادبیات سوررئالیستی و سبک روایتی جویس را به نمایش میگذارد. وی از طریق تماس و دیدار با افراد هنری ادبی مختلف، با جریانات گوناگون فمینیستی هنری در پاریس آشنا شد.. او از نوجوانی موضعی شورشی نسبت به روابط اجتماعی و فرهنگ حاکم بورژوایی داشت. آثارش آینه زندگی و نوعی خوددرمانی، یا کلید رمز سفر وی به هزارتوی منیت اش میباشد. خانم نین در آثارش تصویری آوانگارد از جامعه و فرهنگ زمان و افراد مشهور آشنایش مانند دالی،لااورنس، دورل، راینر، میلر، براون، ویلسون، و ماکس ارنست میدهد.

نیم قرن است که ادبیات اروتیک غیر مبتذل میکوشد علیه سانسور اخلاقی حاکم و اتوریته بوروکراتیک دولتی خود را در غرب به عرضه بگذارد. ادبیات اروتیک آینه انعکاس استتیک و زیبایی، نیروی لذت و نزدیکی جسمی میان دو انسان است، یعنی رابطه عشقی جنسی زنان و مردان بشکل ژانری ادبی هنری، یعنی نیم قرن است که با علنی شدن، موضوعی اجتماعی سیاسی و فرهنگی شده. یادداشت های روزانه آنائیس نین تاثیر مهمی روی خوانندگان غربی گذاشت و باعث شد تا زنان نیز افکار و احساسات درونی خود را با علاقمندان مطرح کنند.

خانم نین در پاریس بدنیا آمد. پدرش یک موسیقیدان اسپانیایی و مادرش یک رقصنده فرانسوی-دانمارکی بود. خود وی با یک فیلمساز ازدواج نمود. او در سن ۱۱ سالگی با شروع جنگ جهانی در اروپا، همراه مادرش به آمریکا مهاجرت نمود. از آن زمان به سفارش پدرش شروع به نوشتن یادداشت های روزانه نمود. در سن ۲۰ سالگی دوباره به پاریس بازگشت و مدام از نظر شغلی و خانوادگی، با هنری میلر،نویسنده آمریکایی ساکن پاریس، و با همسرش در ارتباط بود. آنائیس نین هم در امریکا و هم در فرانسه سالها زندگی نمود. وی در پاریس یکی از افراد مرکزی و فعال یک محفل ادبی هنری بود که غالب اعضایش از سرشناسان ادبی و هنر نقاشی بودند که به فرانسه مهاجرت نموده بودند. او با هنری میلر و همسرش ،غیر از رابطه ادبی هنری، رابطه ای عشقی اروتیک نیز داشت. آنائیس نین در هنر و ادبیات، خودآموز بود. شغلش مدلی و رقصندگی بود. او مدتی دچار مشکلات روانی بود، ولی سپس به شغل روان درمانی دیگران نیز می پرداخت. سرانجام در سال ۱۹۷۷ بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

آنائیس نین را یکی از چهره های منحصر بفرد جنبش فمینیستی غرب میدانند. آثار وی سندی ارزشمند در باره هنر، تاریخ فرهنگ، و زندگی فکری روشنفکران غربی در قرن ۲۰ است. سبک رمان هایش شباهت زیادی به سبک یادداشت های روزانه اش دارد. غالب رمان هایش با تکیه بر یادداشت های بی پرده اروتیک او نوشته شده اند. او در پاریس چاپخانه و دفتر نشری برای چاپ آثار خود و دیگران به راه انداخته بود. ۱۵۰ جلد خاطرات و یادداشت های روزانه او شامل جنبه های ادبی هنری روانشناسانه فرهنگی و خود شناسانه هستند که میتوان گفت ترکیب هنر و زندگی هستند.

آز جمله آثار وی،- میوه‌های مخفی، حساسیتی تازه، خانه رابطه با محارم، ۷ جلد یادداشت های روزانه اروتیک، نردبانی بسوی آتش، هزارتوی غول انسان نما، دلتای ونوس یا مثلث آلت تناسلی، لطافت ملایم، جوجه های مرغ دریایی، پرندگان کوچک، درباره لاورنس و آثارش، مجموعه ۲۷۰۳ صفحه ای ۱۱- ۷ جلدی خاطرات روزانه، من و هنری میلر و همسرش، و قلب ۴ حفره ای، هستند.

کتاب "خانه رابطه با محارم"، از جمله نخستین آثار او بود. کتاب ۷ جلدی "یادداشت های روزانه" وی، موجب مشهوریت جهانی وی شد . در رمان نبرد بسوی آتش، رابطه او با خانواده میلر پیرامون عشق و اروتیک در دهه ۴۰ قرن گذشته است. در رمان هزارتوی غول انسان نما، خاطرات کودکی و نوجوانی نویسنده نمایش داده میشود. دو کتاب "دلتای ونوس" و" میوه‌های مخفی" را مهمترین کتب اروتیکای زنان نامیده اند. در رمان حساسیستی تازه، نویسنده با قلمی بی پرده به روابط عشقی میان زن و مرد میپردازد. در کتاب لطافت خشم، آنائیس نین احساس زن بودن خود را به قلم می آورد و با شوقی بی نظیر به بررسی احساسات درونی خود می پردازد.

تماس- falsaf@web.deنظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد