logo

اعلام موجودیت شبکه‌ی «مردان علیه خشونت ناموسی»
در آستانه روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰شبکه‌ی "مردان علیه خشونت ناموسی" در خرداد ۱۳۹۹ در قالب یک کمپین مستقل با تلاش جمعی از فعالان و پژوهشگران ایرانی و افغانستانی شکل گرفت. این کارزار با رویکردی فمینیستی در واکنش به قتل‌های ناموسی در پی قتل رومینا اشرفی که واکنش گسترده افکار عمومی و رسانه‌ها را درپی داشت تشکیل شد.

جهت‌گیری عمده این کمپین، مطالبه از مردان برای اقدام فعالانه علیه خشونت ناموسی است و از این رو افرادی را که هویت جنسیتی خود را مردانه تعریف کرده اند دعوت می کند با اعلام انزجار علنی از تابوی "ناموس"، فرهنگ "ناموس‌پرستی" را به چالش بکشند.
شبکه «مردان علیه خشونت ناموسی»، هیچ گونه وابستگی به دولت‌ها، احزاب و نهادها و بنیادهای معطوف به قدرت ندارد و به صورت داوطلبانه و مشارکتی سازماندهی و فعالیت می‌کند. هدف پایه ای این شبکه، همیاری برای ارتقای آگاهی، ترویج خودسازماندهی، ایجاد شبکه های مستقل مردان و گروه های عمل برای مبارزه با خشونت ناموسی و جلوگیری از بازتولید فرهنگ ناموسی در جامعه است. مشارکت مردان و مسئولیت پذیری آنها برای تغییر الگوهای مردانگی ما را در دستیابی به برابری جنسیتی و عدالت یاری می رساند؛ مسئولیتی که همواره در طول تاریخ تنها بر دوش زنان سنگینی کرده است.

شبکه «مردان علیه خشونت ناموسی»، خودسازماندهی، کنشگری مدنی و آلترناتیو و مستقل از مراجع قدرت را یکی از موثرترین روش‌های تغییر از پایین در مقابل نظام ریشه دار پدر/مردسالاری می‌داند. در این مسیر، بررسی درهم تنیدگی انواع نابرابری‌ و ستم بر اساس طبقه، جنسیت، گرایش جنسی، نژاد، قومیت، سن و کارکرد فیزیکی/روانی بدن اهمیت ویژه دارد.

شبکه «مردان علیه خشونت ناموسی» تلاش می‌کند با بهره‌گیری از تجربیات و متون فمینیستی و آکادمیک و همچنین یاری گرفتن از سازمان‌ها و گروه‌های معتبر فمینیستی جهانی به آموزش، شکل‌گیری و فعالیت شبکه‌های داوطلبانه مردان و زنان یاری برساند. برگزاری سمینار، وبینار، کارگاه آموزشی، درس گفتار و … از جمله این همیاری‌ها است.

جنبش مردان حامی فمینیسم دهه‌ها است در کشورهای مختلف به همراهی با جنبش زنان برخاسته، در عرصه‌های برابری جنسیتی، حقوق زنان، افراد کوییر و کودکان، پایان دادن به خشونت علیه زنان و تغییر الگوهای سنتی «مردانگی» فعال شده است. شبکه «مردان علیه خشونت ناموسی» می‌کوشد بستر مناسبی ایجاد کند تا مردان جوامع جنوب جهانی چون ایران و افغانستان نیز برای نخستین بار یک جنبش پروفمینیستی علیه خشونت‌های ناموسی را سازماندهی کنند.


Mahv.se
no.to.honour@gmail.com
Instagram: @no_to_honor
Facebook: Against honor-related violence
Twitter: @no_to_honor

برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن زیر تماس بگیرید :
0046 - 700530584نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد