logo

گزارش جشن بزرگ‌داشت سال‌گرد ۱۹ بهمن و روی‌داد سیاهکل در برلین

بزرگ‌داشت پیکاری تاریخی در راه آزادی و داد

سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۲ مارس ۲۰۱۳

19-bahman1391-berlin.jpg

روز شنبه ۵ اسفند ۱٣۹۱ (۲٣ فوریه‍ی ۲۰۱٣ میلادی) چهل و دوسال پس از ۱۹ بهمن ۱٣۴۹ در جنگل‌های سیاهکل، روز نمادین جنبش فدایی، شهر برلین پایتخت آلمان برای چندمین سال پیاپی میزبان جشن بزرگ‌داشت سال‌گرد ۱۹ بهمن و روی‌داد سیاهکل بود.
جشن برلین یکی از سه جشنی بود که امسال از سوی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در بزرگ‌داشت این روی‌داد تاریخی برگزار شد. پیش‌تر از آن و در روز شنبه ۱۴ بهمن ۱٣۹۱ (۲ فوریه‍ی ۲۰۱٣ میلادی) رفقای ما در شهر استکهلم سوئد و در همان روز شنبه ۵ اسفند ماه ۱٣۹۱ (۲٣ فوریه‍ی ۲۰۱٣ میلادی) رفقای ما در شهر تورنتو کانادا میزبان دوجشن دیگر سازمان در بزرگ‌داشت روی‌داد حماسی سیاهکل بودند.
مراسم امسالین بزرگ‌داشت ۱۹ بهمن در برلین با پخش ترانه‌سرود توماج آغاز شد، به یاد رفیق شیرمحمد رخشنده توماج که به همراه سه سلحشور دیگر ترکمن، رهبران خلق ترکمن، فداییان خلق، رفقا مختوم، واحدی و جرجانی در بهمن سال ۱٣۵٨ به دست عوامل حکومت اسلامی ربوده شدند و زبونانه به قتل رسیدند.
این ترانه سرود را می‌توانید در پیوند زیر گوش کنید.
www.youtube.com
پس از آن رفیق بیژن اقدسی، گرداننده‍ی مراسم جشن امسال پس از خوش‌آمد‌گویی به میهمانان در جشنی دیگر از جشن‌های بزرگ‌داشت سال‌گرد ۱۹ بهمن و روی‌داد حماسی سیاهکل، از هم‌رزمان و عزیزانی یاد کرد که از سال گذشته به این سو از میان ما رفته‌اند. وی از این میان از چهار تن نام برد، از رفیق خلیل مومنی، عضو چند دوره‍ی شورای مرکزی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) که چند روز پیش از آن در پی دو سال نبرد جانکاه با سرطان درگذشت؛ از رفیق علی‌اکبر شالگونی از کادرهای سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر) که سرنوشتی مشابه رفیق مومنی داشت و چندی پیش‌تر در شهر برلین دیده بر جهان فروبست؛ از آقای امیر هوشنگ کشاورز صدر مبارز نام‌آشنای ایرانی،که ایشان نیز چندی پیش در نتیجه‍ی این بیماری بدخیم یاران خود را در اندوه خود نشاندند و نیز از مادر، مادر توماج که در سال گذشته فرزندان خود را تنها گذاشت و کوچید. حاضرین در ادای احترام به این عزیزان، همه‍ی مبارزان راه دیرپای آزادی و عدالت و همه‍ی یاران و عزیزانی که در سال گذشته از میان ما رفته‌اند، یک دقیقه سکوت کردند.
سپس رفیق اقدسی سخن آغازین جشن را برای حاضرین خواند. متن سخن آغازین چنین بود.
ما امروز و در این جا گرد هم آمده‌ایم تا سال‌گرد روز و روی‌دادی را جشن بگیریم که به نماد جنبش فدایی بدل شده‌اند؛ روز ۱۹ بهمن و روی‌داد سیاهکل.
ما فداییان خلق دهه‌هاست این روز را به هم‌راه دوستان و دوست‌داران جنبش فدایی جشن می‌گیریم، نه تنها به یاد رزمندگان جوان و پویایی که با جسارت خود ۱۹ بهمن را و سیاهکل را به تاریخ مبارزات آزادی‌خواهانه و دادپژوهانه‍ی میهن فراکشاندند، بلکه هم‌چنین به عنوان نماد برآمد جنبشی فراگیر که در برابر حاکمیتی کودتایی قد برافراشت و آرمان‌های دیرین آزادی و عدالت را در میهن هزاران‌ساله‍ی ما پی‌گرفت. جنبش فدایی میراث‌دار پیکاری هزاران‌ساله است.
از آن روزگار دور تا امروز ما فداییان پا به پا و شانه به شانه‍ی دیگر یاران آزادی‌خواه و هم‌رزمان عدالت‌پژوه‌مان راهی دشوار را پشت سر گذاشته‌ایم، راهی پر از سرکوب و بیداد و استبداد و شحنه‌سالاری و راهی مملو از خطاهای گاه دهشتناک. اما دشواری‌های مبارزه در راه ایرانی سرفراز و سعادتمند هرگز نباید سد راه مبارزه‍ی هم‌سوی همه‍ی ما در راه استقرار نظامی گردد که مبتنی بر رای آزادانه‍ی مردم و حقوق یکایک آحاد ملت کهن ما، یک بار برای همیشه غارت و چپاول و قتل و کشتار و نقض بنیادی‌ترین حقوق ذاتی بشر را پایان می‌دهد.
پای‌بندی به مبارزه‍ی هم‌سنگر در راه اهداف پیش‌گفته به ویژه امروز و در روزگاری ترجمان عملی خود را در گام‌های هم‌سو و متحد ما می‌جوید، که استبدادیون غوغاسالار نظام ولایت فقیهی با ناکاردانی و ناکارآمدی خود میهن مشترک ما را با سرعتی مرگ‌بار به پرتگاه فاجعه می‌کشانند.
در این روزگار است که هم‌گرایی ما ایرانیان آزادی‌خواه و فشرده‌تر کردن صف ما ایرانیان عدالت‌پژوه به نیاز مبرم زمان بدل شده است.
این وظیفه‍ی مشترک ماست که در برابر درد مشترک استبداد و بیداد دیرپای، عزمی مشترک برای فرارفتن به سوی آزادی و داد شکل دهیم و این عزم مشترک را به گوش و دیده‍ی مردم خود برسانیم. به زبانی که زبان مردم باشد.
این وظیفه‍ی مشترک ماست که در یکی از تیره‌ترین ادوار حیات کشور خود راهی مشترک برای ساختن ایرانی آباد و آزاد بیابیم و هموار کنیم تا دختران و پسران این مرز و بوم وادار نشوند در پی تامین حداقلی از معیشت، رفاه، آسایش و آزادی آواره‍ی چارگوشه‍ی جهان شوند؛ برای ساختن ایرانی سرفراز که فرزندان این آب و خاک با انگیزه و نشاط سرمایه‍ی اندوخته‍ی خود را بر سر سفره‍ی مشترک‌مان بیاورند و مردم استبدادزده‍ی ما هستی گذرای خود را در حسرت مدام گذشته، در ناامیدی مداوم از حال و هراس مزمن از آینده‌ای ناروشن سپری نکنند.
در باورهای امروزین همه‍ی ما خطوط مشترک بسیاری وجود دارد که می‌تواند و باید به خشت بنای مستحکم دوستی پایدار ما و سنگ‌فرش شاه‌راه رهایی میهن و مردم فراروید.
با هر روز که دوری و واگرایی ما دیرسال‌تر می‌شود، بار مسئولیت مشترک ما در قبال روزگار تلخ وتار مردم و اوضاع نکبت‌باری که بر کشور ما حاکم است، سنگین‌تر می‌گردد. ما باید توانایی خود در دست‌یابی به مبارزه‌ای نه هم‌سو، که مشترک و پیمودن نه هم‌راه، که هم‌گام این راه را به خود و مردم خود نشان دهیم تا مردم به عزم و توانایی مشترک ما در ساختن ایران آینده امیدوار شوند و آن را باور کنند.
امروز راه‌های رساندن سخن ما به مردم بسیارند. اما تمامی این امکانات رسانه‌ای تنها هنگامی می‌تواند پلی برای ارتباط ما با مردم باشد، که مردم به عزم ما اعتماد، به هم‌بستگی ما امید و به سخنان ما باور داشته باشند.
از دیرباز و علی‌رغم فشار مخوف بیداد همواره ندای مبارزه‍ی هم‌رزمان همه‍ی ما از دخمه‌های رضاشاهی، از قصر و قزل قلعه و قزل حصار و کمیته‍ی مشترک و اوین و کمیته‌های انقلاب اسلامی و زندان‌های مخفی سپاه و کهریزک گذشته و به مردم رسیده است. در هماره‍ی تاریخ ندای مبارزه‍ی آزادی‌خواهان ایرانی در اوج تفتیش و ممیزی نیز سراسر میهن را فرا گرفته است.
این که امروز صدای مشترک ما در میهن امیدبخش پیکار روزمره‍ی مردم نیست، بیش از هر چیز از کوتاهی ما در پای نهادن فروتنانه در راه هم‌گرایی نیروهای آزادی‌خواه و باورمند به اداره‍ی کشور از سوی خود مردم است.
اسفند ماه است. بگذارید این سخن آغازین را با سخن یکی از مردان اسفندی به پایان بریم.
فریادهای ما اگر که رسا نیست، باید یکی شود
به جشن ما خوش آمدید

یادبود ۱۹ بهمن، گرامی‌داشت چپ متشکل ایران است!
پس از سخن آغازین رفیق رضا کاویانی اسپیلی، مشاور شورای مرکزی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) و مسئول سازمان در برلین، بخش‌هایی از پیام هیئت سیاسی – اجرایی سازمان را خواند.
متن کامل پیام هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) در این نشانی قابل دست‌رسی است.
kar-online.com

پیام حزب چپ آلمان
پس از پیام هیئت سیاسی – اجرایی سازمان، رفیق یولیا ویده‌مان نماینده‍ی دفتر امور بین‌الملل حزب چپ آلمان از سوی این حزب به سخن‌رانی پرداخت.

میزگرد و گفتگو با شرکت خانم پروین بختیارنژاد، دکتر کاظم کردوانی و رفیق مهدی فتاپور.
بخش بعدی برنامه میزگرد و گفتگو با شرکت خانم پروین بختیارنژاد، روزنامه‌نگار و عضو شوای فعالان ملی – مذهبی، دکتر کاظم کردوانی، جامعه‌شناس و فعال سیاسی – فرهنگی و رفیق مهدی فتاپور، عضو هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) بود. شرکت‌کنندگان در میزگرد در پاسخ به پرسش‌های رفیق اقدسی به بحث و گفتگو در باره‍ی بحران اقتصادی – سیاسی و ابعاد آن در جامعه، بحران در نظام و تنش‌های بی‌سابقه درآن، وظایف نیروهای جمهوری‌خواه و راه‌کارهای هم‌گرایی آنان و نیز انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه سال ۱٣۹۲ پرداختند. هم‌چنین رفیق فتاپور توضیحاتی در باره‍ی فراخوان برای مشارکت در شکل‌گیری تشکل بزرگ چپ ارائه داد و به تشریح نظرات خود دراین باره پرداخت.

بخش هنری آیین بزرگ‌داشت جنبش فدایی
بخش هنری برنامه‌های امسال ما شامل دو بخش بود.
نخست نیما صادقی هنرمند نوجوان به هنرنمایی پرداخت و قطعاتی را با ساز دل‌انگیز تار نواخت و حاضرین را به صدای گرم و پرشور خود میهمان کرد.
پایان‌بخش جشن مرکزی امسال ما گروه بچه‌های برلین بود، که تا پاسی از شب گذشته میهمانان خود را به رقص و پای‌کوبی در تالار زیبای «رز سپید» در برلین، پایتخت آلمان کشاند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد