عصر نو
www.asre-nou.net

تقدیر از برگزیدگان جوامع قومی کانادا


Sat 7 11 2009

فرح طاهری

شهروند :حضور مهاجران و فعالیت هایشان در کانادا در تغییر چهره ی این کشور تاثیری به سزا داشته و رنگین کمانی از زبان ها و فرهنگ های مختلف را به وجود آورده است. مهاجران در کانادا، با برخورداری از موهبت آزادی زبان، به نشر فرهنگ و زبان و هنر خود پرداخته اند، و همین امر موجب شده که شورای مطبوعات و رسانه های قومی کانادا National Ethnic Press and Media Council of Canada هر ساله برگزیدگان حوزه های هنر، روزنامه نگاری، فعالیت های مردمی و کوششگران اجتماعی جوامع قومی را به دیده گرفته و مورد تقدیر قرار دهد.
مسال نیز این مراسم دوشنبه 26 اکتبر 2009 در محل پارلمان انتاریو ـ کوئینزپارک ـ در دفتر فرماندار انتاریو برگزار شد و از خدمات 22 تن از برگزیدگان جوامع قومی از ملیت های مختلف توسط آقای دیوید اونلی، نماینده ملکه الیزابت و فرماندار انتاریو، با اهدای لوح تقدیر شد.
وقتی اسامی افراد و شرح کوتاهی از فعالیت های آنان توسط آقای توماس سارس، رئیس شورای مطبوعات و رسانه های قومی کانادا خوانده می شد، به خوبی می شد رنگین کمان ملیت های مختلف را دریافت. از سریلانکا، آلمان، یونان، افغانستان، پاکستان، ایران، اتیوپی، آمریکای جنوبی، چین، بلغارستان، رومانی و ... همه در زیر یک سقف گرد آمده بودند تا به خاطر تلاش هایشان برای ارتقاء جامعه ی خود و جامعه ی بزرگتر یعنی کانادا مورد تقدیر قرار گیرند. در میان آنان شهرام تابع محمدی و بهرام بهرامی از جامعه ی ایرانی دیده می شدند و کریس ماگوای آمریکایی که مسئول سایت نشریه شهروند است و از این طریق به نوعی به جامعه ی ایرانی مربوط می شود، به خاطر بهترین ارائه اینترنتی نشریه ی قومی مورد تقدیر قرار گرفت.
مراسم رسمی با پخش سرود ملی کانادا آغاز شد و سپس عالیجناب دیوید اونلی، طی سخنانی ضمن خوشامد به حاضران، و تبریک به برگزیدگان حضور اقوام را از نقاط قوت کانادا بویژه انتاریو خواند و وجود دموکراسی و آزادی در کانادا را از ضروریات رشد و حفظ هویت فرهنگ های گوناگون و مایه ی استحکام ریشه های جامعه ی چندفرهنگی کانادا دانست.
آقای توماس سارس رئیس شورای مطبوعات و رسانه های قومی کانادا نیز طی سخنانی، سی و دومین جشن مشارکت جوامع قومی در دموکراسی و بافت جامعه ی چندفرهنگی کانادا را اعلام کرد و با اشاره به افراد برگزیده ی امسال افزود: "امروز ما از مبارزات این افراد برای حقوق بشر، حق برابری فرصت ها و صلح و تفاهم در میان کانادایی ها و در جهان و برای عدالت و احترام برای تمامی انسانها تقدیر می کنیم. با کوشش های برجسته ی این عده، ما تغییر و تحول را در جامعه به ارمغان آورده ایم تا جامعه ی صلح طلب کانادا از سرکوب، بی عدالتی و نفرت دوری کند."
در ادامه مراسم، لوح های تقدیر به برگزیدگان اهدا شد. این سومین سالی بود که آقای دیوید اونلی میزبان جشن تقدیر از برگزیدگان جوامع قومی بود.

آشنایی با برگزیدگان جامعه ی ایرانی سال 2009

بهرام بهرامی

بهرام بهرامی نویسنده، مترجم، پژوهشگر و عکاس، از کوشندگان با سابقه‌ی ایرانی در تورنتو و از همکاران تحریریه ی شهروند است. بهرامی، دارای تحصیلات عالی در ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی و زبان و ادبیات فرانسه است، و با زبان‌های ترکی و زبان کهن "پهلوی" نیز آشنایی کامل دارد.
در دهه‌های 40 و 50 شمسی در ایران، آثار بهرامی در زمینه‌ی شعر و داستان و مقاله، در مجله‌های متعددی چون نگین، سخن، الفبا، فردوسی، ماهنامه‌ی سینما و تئاتر و Tehran Journal به زبان های فارسی و انگلیسی به چاپ رسیده است.
ترجمه‌های «روزهای خوش» (نمایشنامه از ساموئل بکت)، «گفتگوهای مسینگ کاو»(آثار تئوریک برتولت برشت در زمینه تئاتر)، نمایشنامه‌ی «مادر» (برتولت برشت)، «بهار در اوکراین» (شعرهای یوگنی یوتوشنکو) و نیز یک مجموعه شعر به نام «پیوستگی‌های گسسته» به قلم او در ایران به چاپ رسیده است. در خارج کشور، کتاب Songs of Nowhereland (ترجمه‌ی شعرهای اسماعیل خویی از مجموعه‌ی «درون دوزخ بیدرکجا») و یک مجموعه شعر به نام «دژیا ئی ری یا»Dozh Yaeer-yaa از او در کانادا منتشر شده است.
بهرام بهرامی از سال 1985 ساکن تورنتو شده، و در این مدت مقالات متعددی از او در هفته نامه‌های سایبان، شهروند، سپیدار و مهرایران، و نیز وب‌سایت «واژه» در تورنتو، و «بررسی کتاب» در آمریکا، «بایا» در ایران، «ادبیات و فرهنگ» در آلمان، و چند نشریه‌ی دیگر به چاپ رسیده است. بهرام بهرامی مدتی نیز سردبیر ماهنامه‌ی «مهر ایران» در تورونتو بود.
بهرام بهرامی در حال حاضر مسئولیت صفحات شعر و قصه ی شهروند را برعهده دارد.

شهرام تابع‌محمدى

دكتر شهرام تابع‌محمدى از قديمى‌ترين همكاران شهروند است كه بيشتر در زمينه سينما و گاه در زمينه‌هاى ديگر هنر و سياست مطلب مى‌نويسد. شهرام از نوجوانى با بازى در برنامه‌هاى كودكان در تلويزيون با هنر آشنا شد. تعداد زيادى تئاترهاى تلویزيونى و صحنه‌اى كارنامه ی اين دورانش‏ را تشكيل مى‌دهد. او دو فيلم مستند هشت ميليمترى هم ساخت با نام‌هاى «با بلوچ» و «طبس‏، بهشت كوير». در سال‌هاى آخر اقامتش‏ در ايران برنامه تلویزيونى «فانوس‏ پندار» را در رابطه با هنر سينما و همين‌طور سريال كمدى «ظهور و سقوط اكوان ديو» را توليد كرد. به ‌دنبال ورود به كانادا، شهرام در بسيارى فعاليت‌هاى اجتماعى و فرهنگى جامعه ايرانى شركت كرد و بعضى را خود بنياد گذاشت كه دعوت از نويسندگان و شعراى داخل و خارج كشور، تئاتر، و نمايش‏ فيلم از اين جمله‌اند. تقريبا هم‌زمان با شروع كار شهروند، شهرام هم همكارى‌اش‏ را با اين هفته‌نامه آغاز كرد كه هنوز هم ادامه دارد. در عين حال بسيارى از نوشته‌هاى او در بخش‏ فارسى بى‌بى‌سى، نشريات فرهنگى اروپا، و چند روزنامه و مجله داخل كشور مثل جامعه، توس‏، شرق، و مجله فيلم چاپ شده‌اند.
شهرام تابع‌محمدى از سال 2001 جشنواره ی سينماى دياسپورا را بنياد نهاد كه ترويج فرهنگ‌هاى مهاجر را مد نظر دارد. اين جشنواره امسال، در نهمين سال برگزارى‌اش‏ وسعت پيدا كرد و با همكارى دو جشنواره ی ديگر موفق شد برنامه‌هاى ديگرى در زمينه عكاسى، ادبيات، و موسيقى را به نمايش‏ فيلم اضافه كند.
در كنار فعاليت‌هاى فرهنگى، دكتر تابع‌محمدى به پژوهش‏هاى علمى نيز اشتغال دارد. او در سال 1994 دكترايش‏ را در مهندسى شيمى با تخصص‏ پالايش‏ دريافت كرد و دو سال بعد دوره ی فوق دكترايش‏ را در زمينه بازيافت فرآورده‌هاى پتروشيمى به ‌پايان رساند. او هم‌اكنون در وزارت محيط زيست به ‌عنوان پژوهشگر علمى و در دانشگاه ويندزور به ‌عنوان استاد مهندسى محيط زيست مشغول به‌كار است. دكتر تابع‌محمدى با دانشگاه آتاوا و نيز دانشگاه صنعتى شريف در داخل ايران نيز همكارى پژوهشى دارد و چند دانشجو در رده‌هاى فوق ليسانس‏، دكترا، و فوق دكترا را سرپرستى مى‌كند. او بيش‏ از شصت مقاله در ژورنال‌هاى علمى دنيا در زمينه‌هاى پالايش‏ و محيط زيست منتشر كرده است. علاوه بر اين، دكتر تابع‌محمدى به ‌عنوان مشاور علمى با بنياد پژوهش‏ بر روى آب Water Research Foundation در آمريكا كه بزرگترين و معتبرترين مركز پژوهشى در اين زمينه در دنيا است همكارى مى‌كند.

کریستوفر اسکات ماگوای
Christopher Scott Magaoay

کریستوفر اسکات، که ما در شهروند او را کریس می نامیم، از طراحان برگزیده و صاحب جایزه ی وب سایت است که تخصص او بویژه در خلق استراتژی های جدید وب برای قدرت بخشیدن به کامیونیتی هاست. کریستوفر تجربه ی زیادی در زمینه ی طراحی وب سایت های چندزبانه دارد و در این راه تلاش دارد که نه تنها وب سایت که شبکه ای اطراف آن وب سایت به وجود آورد و آن را هرچه محبوب تر و پربیننده تر جلوه دهد. کریستوفر، به خاطر اعتقادات انسانی اش، پس از پایان تحصیلات و اخذ فوق لیسانس در رشته ی "علوم بازاریابی اینترنت"، خود را وقف این تعهد کرد تا راهی پیدا کند که عموم مردم به تکنولوژی اینترنت به صورت رایگان دسترسی یابند. وب سایت کریس به آدرس
www.rubberduckmedia.ca اهداف او را در حوزه ی اینترنت و مردمی کردن آن به خوبی نشان می دهد.
شهروند به همکاران برگزیده اش صمیمانه تبریک می گوید و به همکاری با آنان مفتخر است.