logo

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

یاد فدائيان خلق، رهبران خلق ترکمن
توماج، مختوم، واحدی و جرجانی گرامی باد!

دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۵ فوريه ۲۰۱۰

tomaj-makhtum-vahedi-jorjani1.jpg
سی سال از اعدام رهبران خلق ترکمن، رفقا توماج، مختوم، واحدی و جرجانی توسط جمهوری اسلامی گذشت. پاسداران جمهوری اسلامی در ۱۸ بهمن سال ۱۳۵۸ چهار تن از رهبران خلق ترکمن را شبانه دزدید، بعد از شکنجه‏های وحشیانه در ۲۹ بهمن ۱۳۵۸ به جوخه اعدام سپردند و جسدشان را در ۱۲۵کیلومتری جاده بجنورد رها نمودند.

بدنبال اين جنايت، سران جمهوری اسلامی علیرغم وجود دلایل و شواهد انکار ناپذیر، مسئولیت مرگ آن چهار تن را نپذیرفتند. آن‏ها بی‏شرمانه کشته شدن رهبران خلق ترکمن را به اختلافات درون گروهی نسبت دادند. ولی صادق خلخالی در اواخر دهه ۶۰ در مصاحبه با روزنامه کیهان به دستگیری و تیرباران رهبران خلق ترکمن اعتراف کرد. صادق خلخالی در اين مصاحبه از اطلاع اکثر مسئولین وقت جمهوری اسلامی از تیرباران رهبران خلق ترکمن خبر داد.

اعدام رهبران مردم ترکمن با انگيزه انتقام‏گيری از آن‏ها و به خاطر ترس از گسترش شوراهای ترکمن صحرا به دیگر نقاط کشور صورت گرفت. شورای‏های ترکمن‏صحرا در روند انقلاب بهمن شکل گرفته بودند.

در طول حیات سلسله پهلوی، اشرف پهلوی و برادران محمد رضاشاه، هژبر یزدانی و ده‏ها تن از درباریان و فرماندهان ارتش، زمین‏های حاصل‏خیز ترکمن صحرا را غصب کرده بودند. در ماه‏های مانده به انقلاب بهمن ۵۷ بخش بزرگی از زمینداران و خانواده پهلوی‏ها از منطقه فرار کردند. همزمان با فرار آن‏ها، مردم ترکمن‏صحرا با کمک فدائیان و فعالين محلی، شوراهای ترکمن‏صحرا را تشکيل دادند و کاشت و برداشت زمین‏ها را تحت مديريت شوراها، سازماندهی نمودند.

توماج و ياران او در سازماندهی شوراهای ترکمن‏صحرا نقش جدی داشتند. آن‏ها که از قبل از انقلاب با فدائیان خلق ارتباط داشتند، با کمک و یاری سازمان فدائيان خلق ايران به سازماندهی مبارزات دهقانان ترکمن روی آوردند. فعالیت آنان به سرعت در منطقه گسترش يافت. مردم ترکمن صحرا به کمک رهبران خود در مناطق مختلف برای سازماندهی مبارزاتشان و سازماندهی کشت و کار شورائی، به تاسیس شوراها مبادرت ورزيدند. گسترش شوراها در روستاها، تشکیل ستاد مرکزی شوراهای ترکمن صحرا را الزامی نمود. تشکیل ستاد مرکزی شوراهای ترکمن صحرا در امر سازماندهی و هماهنگی فعالیت‏های شوراها موثر افتاد و با استقبال وسیع زحمتکشان ترکمن صحرا مواجه شد. از آن به بعد در منطقه حاکمیت دوگانه تشکیل گرديد. در یک طرف حاکمیت جمهوری اسلامی بود که پایگاه مردمی نداشت و تنها بر ارگان های قهر متکی بود و از روز اول در کار شوراها خرابکاری می‏کرد. و در طرف دیگر ستاد مرکزی شوراهای ترکمن صحرا قرار داشت که از پشتیبانی وسیع مردم ترکمن صحرا برخوردار بود. در جریان تلاش و تکاپوی مردم ترکمن صحرا برای حفظ، تثبیت و گسترش دستاوردهای شوراها، دو جنگ به مردم ترکمن‏صحرا تحمیل شد.

فدائیان خلق شیرمحمد درخشنده توماج، عبدالحکیم مختوم، حسین جرجانی و طواق محمد واحدی در سازماندهی و پیشبرد مبارزات خلق ترکمن نقش ارزنده‏ای داشتند. در بين آن‏ها توماج چهره شاخصی داشت. توماج از دهه ۴۰ وارد فعاليت سياسی شد و در فعالیت‏‏های سياسی دانشجویان دانشگاه اصفهان شرکت داشت. او بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه، در جریان برگزاری جشن‏های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در شهر اهواز دستگیر و به یک سال زندان محکوم شد. توماج در تداوم مبارزات خود عليه رژيم شاه، دوباره در سال‏های بعد دستگیر و به ۲ سال زندان محکوم گرديد. رفیق توماج بعد از آزادی از زندان در سال ۱۳۵۶ به زادگاهش برگشت و به کار و فعالیت در منطقه ترکمن صحرا پرداخت. در آستانه انقلاب بهمن، توماج بخاطر مبارزاتش به چهره معروف و محبوب مردم ترکمن‏صحرا تبدیل شد.

رفقا توماج، مختوم، واحدی و جرجانی با سينه‏ای از امید و آرزو برای مردم ايران و ترکمن‏صحرا، پرچم مبارزه را بدست گرفتند، با مردم ارتباط نزديک برقرار کردند و برای دستيابی به خواست‏ها و مطالبات آن‏ها شبانه و روز تلاش نمودند. آن ها از میان مردم بپا خواسته بودند، به زبان مردم سخن می‏گفتند و جان و جوانی‏شان را برای نیک بختی مردم و برای آرمان‏های انسانی و شریفشان فدا کردند. ياد آن‏ها در خاطره مردم ترکمن و مردم ایران باقی خواهد ماند.

تجربه مبارزات مردم ترکمن‏صحرا در سال‏های پس از انقلاب بهمن در امر تشکيل شوراها، تجربه‏ای گرانقدر در مبارزات مردم کشورمان است. مبارزات مردم ترکمن صحرا از مبارزات مردم ایران در راه استقرار دمکراسی، تامین رفاه و عدالت اجتماعی تفکيک‏ناپذير است و جزو گنجينه مبارزات مردم ایران به حساب می‏آيد که می‏توان از آن تجربه‏ها آموخت.

یاد و نامشان گرامی باد!
هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
۲۶ بهمن ۱۳۸۸ (۱۵ فوريه ۲۰۱۰)


google Google    balatarin Balatarin    twitter Twitter    facebook Facebook     
delicious Delicious    donbaleh Donbaleh    myspace Myspace     yahoo Yahoo     


نظرات خوانندگان:


آلپار
2016-05-01 00:56:39
خاک ترکمن صحرا هنوزم توانایی پروراندن توماجها را دارد!اینان رفتن ولی بازهم سربه زیرنباید افکندچون روح سلحشوران تاریخ مادرعذاب خواهدبود!نشان میدهیم باتلاشهایمان وهمتمان نه تنهابرصحرا بلکه ماننداجدادمان برکل دنیاسروری خواهیم کرداما باراهی نو!قدرت ملت ترکمن حقیقت آنهاست

سپاسگذاری
کاوش
2012-11-17 17:21:31
کاری که مبارزین جنگ نابرابر اما غرور انگیزدر سالهای ۵۷ به بعد انجام دادند صفحه زرین و پر غرور در ادامه حیات و تاریخ پر افتخار ملت بزرگ ترکمن می باشد باز خوانی از جان گذشتگی بزرگانی چون چهار اذرخش یاد شده و شهدایی چون انیی گوکلانی و مبارزانی که در قید حیات می باشند می تواند در ادامه روند مبارزاتی و اینده ملت ترکمن بسیار مفید باشد.درود بر شما.

یادداشت
امیر محمود
2011-07-23 12:47:47
باسلام
بنده جوان 31 ساله هستم و در آن زمان نبودم ولی باتلاش شما دوستان از افکار و ایده های رهبران ترکمن آگاه شدم .امیدوارم دوباره همچون توماجها و جرجانی ها ظهور کنند و ما را از دست رژیم نجات دهند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد