logo
در اين زمينه

اخبار و گزارشات روز یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۸۷

انتقال ۹ نفر از زندانیان اعتصاب کننده ی زندان ارومیه به سلولهای انفرادی

يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۸۷ - ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۸

کمیته حمایت از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی و مدنی کُرد- امروز یکشنبه ۲۴ شهریور، ۹ نفر از زندانیان اعتصاب کننده درزندان اومیه را به بند انفرادی زندان انتقال دادند.زندانبانان زندان با خشونت هر چه تمامتر و در حالیکه الفاظ توهین آمیزی بر زبان می آوردند، این زندانیان را به سلولهای انفرادی انتقال دادند .
37 تن از زندانیان سیاسی و مدنی این زندان از چند روز پیش و به صورت رسمی اعتصاب غذای نا محدود خود را به مسولین زندان و نیزافکار عمومی اعلام کرده بودند .نمایندگان زندانیان اعتصاب کننده هنگام مراجعه به رئیس زندان و حراست جهت تحویل نامه و شروط 6 گانه ی خود برای دست کشیدن از اعتصاب غذا،مورد بی اعتنایی مسولین قرار گرفته و مورد تهدیدات شدید الحنی قرار گرفتند و حتی نامه انها را پاره نمودند.
زندانیان سیاسی و مدنی این زندان بار دیگر دیروز نامه قانونی و شروط خود را در نامه دیگری نوشته و به نزد مسولین زندان رفتند اما امروز بدون دریافت هیچگونه پاسخ مشخصی 9 تن از آنان به سلولهای انفرادی این زندان انتقال داده شدند.
اسامی این زندانیان به فرار ذیل است:
مراد دیار
علی احمد سلیمان
مصطفی علی احمد
بلال چی لی گر
نهاد تونجهر
عمر چاپراز
جمهور ازگوچ
احسان تپوز
یوسف اتساز

بازگشت مجدد فرهاد وکیلی به بند عمومی زندان اوین

فرهاد وکیلی که در تاریخ 12/ 61378 و همزمان با دوازدهمین روز اعتصاب غذای سراسری زندانیان سیاسی و مدنی کُرد به بند انفرادی 209 اوین منتقل شده بود ، امروز پس از روزها بازجویی و شکنجه به بند 8 زندان اوین برگردانیده شد.
فرهاد وکیلی که به اتهام همکاری با حزب کارگران کردستان در یک دادگاه فرمایشی به مدت 7 دقیقه به همراه علی و فرزاد به 10 سال زندان و اعدام محکوم شده ، از اولین روز اعتصاب، به صفوف اعتصاب سراسر ی غذا پیوست .او که پس از از گذران 11 روز در بند انفرادی 209 باز هم از اعتصاب خود دست نکشید و هم چنان بر اعتصاب و مقاومت خود و بر خواسته های ملتش پافشاری کرد . او در تمام مدتی که تحت بازجویی مجدد بوده است برای امضای ندامت نامه به شدت تحت فشار بوده است تا بنا به گفته بازجویان مورد عفو رهبری قرار گیرد.اما فرهاد وکیلی ضمن امتناع از این امرخطاب به بازجویان و نیز وجدانهای بیدار پیام خود را بدین گونه اعلام داشته است :
"ملت من و خواسته های انها برحق تر از آن است که من بخوام آن را با خودخواهی خود و برای منافع خودم آن را نابود سازم، ما کاری نکردیم که درخور عذرخواهی و عفو باشد ،ملت من بسیار بزرگتر از آن است که مورد عفو واقع شود، این حاکمیت است که با نادیده گرفتن ابتدایی ترین حقوق انسانی ملت کُرد، باید از ما عذر خواهی نماید"

تظاهرات ایستاده در پاریس

درحمايت از اعتصاب غذای زندانيان سياسی و مدنی کرد که از تاريخ ۲۵ ماه اوت ۲۰۰۸ در سياهچالهای رژيم جمهوری اسلامی ايران در تهران، کرج، سنندج، اروميه و مهاباد آغاز گرديده است، جمعيت کردهای مقيم فرانسه باهمکاری انجمن دفاع از زندانيان سياسی و عقيد تی به برگزاری تظاهراتی ايستاده در ميدان کلمان آدر، واقع در شهر پاريس مبادرت ورزيد.
در میان شرکت کنندگان شخصيتهای سرشناس و با سابقه ای چون آقايان علی اصغر حاج سيد جوادی، باقر مومنی، هوشنگ کشاورز، حسن حسام و... دیده می شدند.

در ادامە سرکوب دانشجویان و فعالین مدنی کوردستان ، دانشجوی کورد،خضر رسول مروت بە 3 سال زندان محکوم شد

دانشجوی کوردخضر رسول مروت از طرف دادگاە انقلاب شهر مهاباد بە سە سال حبس تعزیری و سالار یارە فعال مدنی از طرف همان دادگاه بە شش ماە حبس تعزیری محکوم شدند
در شب پنج شنبه 24 مرداد ماه سال 1387 خضر رسول مروت"،دانشجوی رشته ادبیات دانشگاه ارومیه و ساکن روستای کورد نشین" تالاو" از توابع شهرستان میاندوآب آذربایجان غربی و همچنین "سالار یاره"ساکن همان روستا و از شاگردان خضر ، هنگام بازگشت از روستای همجوار " روستای حاجی حسن" ،مورد اصابت نیروها ی سپاه پاسداران قرار گرفتند وبه شدت زخمی شده بودند.
نیروهای مزبور پس از تیراندازی از انتقال آنان به بیمارستان خودداری کرده وصبح روز پنج شنبه هر دو نفر را به مکان نامعلومی منتقل دادە بودند "خضر رسول مروت" دانشجو و فعال اعمال حق زبان مادری از چند سال پیش سمت تدریس زبان کردی را در "بنیاد سوما" که تنها موسسه قانونی متصدی آموزش زبان کردی در کردستان است،عهده دار میباشد.نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد