logo

برندگان جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۴*

برگردان-حمید حمیدی

يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ۱۲ اکتبر ۲۰۱۴


کایلاش متولد ۱۰ ژانویه 1954 هندوستان / ملاله متولد ۱۲ جولای ۱۹۹۷ پاکستان

کمیته نروژی جایزه صلح نوبل تصمیم گرفته است که جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۴ است را به افرادی که در برابر سرکوب کودکان و جوانان و تحقق حق همه کودکان به آموزش و پرورش تلاش نمودند به کایلاش ساتیراتی و ملاله یوسفزای اهداء نماید.کودکان بجای بهر برداری و سوء استفاده مالی باید به مدرسه بروند،چون از حق آموزش برخوردارند. در کشورهای فقیر جهان ، ۶۰ درصد از جمعیت حاضر کمتر از 25 سال سن دارند. این یک پیش نیاز برای توسعه صلح آمیز جهانی است که از حقوق کودکان و جوانان دفاع شود و به این حقوق احترام گذاشته شود. متاسفانه در مناطق جنگ زده با نقض حقوق انسانی به ویژه، نقض کودکان، پروسه تداوم خشونت از نسلی به نسل منتقل میگردد.

نمایش شجاعت شخصی، کایلاش ، حفظ سنت گاندی ، در راستای اشکال مختلف تلاشهای صلح آمیز ، با تمرکز بر شناسائی مزار کودکانی که بر اثر سوء استفاده مالی و بهره برداریهای غیر انسانی جان سپردند صورت گرفته است. او همچنین به توسعه کنوانسیون های بین المللی مهم در مورد حقوق کودکان کمک کرده است.

ملاله با وجود سن کم و در عین جوانی چندین سال است که برای بهره مندی دختران از حق تحصیل و آموزش در حال مبارزه می باشد، تا از این طریق به بهبود وضعیت کودکان و توانمندی در پیشبرد حل مشکلاتشان کمک نماید .ملاله در خطرناکترین شرایط این اقدامات را انجام داده است.از طریق مبارزه قهرمانانه ،او تبدیل به یک سخنگوی پیشرو برای حقوق دختران به آموزش و پرورش شده است.

کمیته نوبل به تلاشهای یک هندوویک مسلمان، در هند و پاکستان ، برای پیوستن به مبارزه مشترک برای آموزش و پرورش در برابر افراط گرایی ارج می نهد، اگر چه بسیاری از افراد و موسسات دیگر در جامعه بین المللی نیز در این راه کمک کرده اند. طبق محاسبات صورت گرفته 168 میلیون کودک کارگر در سراسر جهان وجود دارد. در سال 2000 این رقم بالای78 میلیون کودک بود. جهان به هدف از بین بردن کار کودکان نزدیک تر است.
مبارزه علیه سرکوب و دفاع از حقوق کودکان و نوجوانان به تحقق " برادری بین ملت ها " که آلفرد نوبل در وصیت خود به آن اشاره نموده بود، به عنوان یکی از معیارها برای اهداء جایزه صلح نوبل به افراد بوده است.

اسلو، 2014 اکتبر 10
* http://www.nobelprize.org/

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد