logo

خطر مرگ هاشم شعبانی وهادی راشدی را تهدید می کند

شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۲ - ۰۷ سپتامبر ۲۰۱۳

خبر دریافتی: هاشم شعبانی و هادی راشدی، فعالان فرهنگی اهوازی که در زندان کارون اهواز زندانی هستند، به دلیل شکنجه شدید، تشویش ذهنی، افسردگی و ناتوانی جسمانی با خطر مرگ مواجه هستند.

به گزارش فعالان حقوق بشر از این شهر، شعبانی و راشدی چندی پیش از زندان کارون به بازداشتگاه اداره اطلاعات بازگردانده شده بودند. هاشم شعبانی به مدت 52 روز و هادی راشدی به مدت سه هفته در بازداشتگاه اطلاعات اهواز تحت شدیدترین و بدترین شکنجه های روانی و جسمی قرار گرفته بودند.

هاشم شعبانی به دلیل فشارهای روانیو شکنجه جسمانی دچار افسردگی، لکنت زبان وتشویش ذهنی شده است. شعبانی در حمام زندان اقدام به خودکشی کرده که با هوشیاری زندانیان از خودکشی او جلوگیری شد.

در طی دوران بازجویی های مجدد این دو فعال فرهنگی در بازداشتکاه اطلاعات سه دندان آسیاب هاشم شعبانی شکسته و هادی راشدی نیز دچار انسداد روده شده است.

در همین راستا اداره اطلاعات از اعزام هاشم شعبانی و هادی راشدی به بیمارستان ممانعت کرده و بهداری زندان نیز فقط به تجویز قرص پروفین اکتفا می کند.

هاشم شعبانی، هادی راشدی، مختار آلبوشوکه، محمد علی عموری و یابر آلبوشوکه پنج عضو موسسه فرهنگی الحوار در شهر خلفیه هستند که به دلیل فعالیت های فرهنگی مورد اتهاماتی چون اقدام علیه امنیت ملی و محاربه با خدا قرار گرفته و به اعدام محکوم شده اند.

احکام اعدام این پنج فعال فرهنگی با واکنش های جهانی رو به رو شده و تظاهرات هایی در سراسر اروپا برای حفظ جان آنان برپا شد.

دولت های آلمان، نروژ، انگلستان و سازمان های مهم بین المللی چون هیومن رایتس واچ، امنستی اینترنشنال، دکتر احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران و دهها سازمان بین المللی و ایرانی با صدور بیانیه های خواستار لغو احکام اعدام پنج فعال فرهنگی موسسه الحوار وپایان دادن به احکام زندان دیگر افراد این موسسه شدند.

رسانه های مهم بین المللی نیز تمامی موضوع موسسه الحوار و سایر فعالان این موسسه را پوشش داده اند. فعالان حقوق بشر معتقدند هاشم شعبانی به دلیل نامه نویسی برای فعالان حقوق بشر در خارج از زندان مجددا به بازداشتگاه اطلاعات فرخوانده شده و به مدت 52 روز شکنجه شده است.

شعبانی در نامه خود خطاب به فعالان حقوق بشر؛ تمامی اتهامات منتسب به خود را رد کرده و خواستار یک محاکمه عادلانه و علنی شده بود.

پیش از او نیز محمد علی عموری در اقدامی مشابه طی یادداشتی تحت عنوان" چرا می خواهند مرا بکشند" اتهامات منتسب به خود را رد کرده بود.

زندانیان موسسه الحوار که بیش از سه سال است تحت شدیدترین انواع شکنجه های روحی و جسمانی قرارگرفته اند تا کنون اتهامات منتسبه از جمله محاربه با خدا و اقدام علیه امنیت ملی را رد کرده و خواهان محاکمه ای علنی و شفاف و عادلانه هستند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد