logo

گزارش تظاهرات «نه به اعدام در ایران در پاریس»

بیانیه پایانی تظاهرات علیه اعدام در ایران !

پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۰ - ۰۹ فوريه ۲۰۱۲

Na_be_edam-s.jpg
بعد از ظهر یکشنبه ۵ فوریه ۲۰۱۲ به دعوت پنج نهاد دمکراتیک و حقوق بشری ایرانی در پاریس، تظاهراتی در اعتراض به سرکوب و دستگیری های گسترده اخیر و به ویژه در اعتراض به تایید جکم اعدام سعید ملک پور(وبنگار) و زانیار و لقمان مرادی دو جوان کرد، در میدان آزادی ها و حقوق بشر پاریس برگزار شد.

ابتدا بهمن امینی عضو کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی، از شرکت کنندکان که در سرمای چند درجه زیر صفر برای دفاع از آزادی و کرامت انسانی و اعتراض به سرکوب، زندان و اعدام در ایران گرد آمده بودند سپاسگزاری کرد و گفت ما اینجا گرد آمده ایم تا به ماشین مرگ جمهوری اسلامی نه بگوییم. با صدای بلند اعلام کنیم با اعدام مخالفیم و تایید حکم اعدام سه شهروند ایرانی را به اتهام های واهی، همراه با دستگیری های گسترده در این روزها، بخشی از سیاست وحشت آفرینی رژیم می دانیم و به آن اعتراض می کنیم. آمده ایم تا از نهادهای رسمی و غیر رسمی، و به ویژه افکار عمومی جهان بخواهیم تا اعدام در ایران و به ویژه اعدام زندانیان سیاسی را محکوم کنند و هرگونه که می توانند برای نجات جان محکومین به اعدام بکوشند.

ژیل لورده مسئول روابط عمومی «گزارشگران بدون مرز» که همراه با تعدادی از اعضای این سازمان مدافع آزادی مطبوعات و روزنامه نگاران، در مراسم شرکت کرده بود، در سخنان خود گفت حضور ما در اینجا طبیعی است. هر جا که اعتراض به نقض آزادی مطبوعات و سرکوب و پیگرد روزنامه نگاران باشد ما حضور داریم. در هر حرکت اعتراضی به اعدام، به ویژه اعدام اهل مطبوعات که هیچ سلاحی جز قلم خود ندارند، ما شرکت می کنبم. ما همواره در کنار آزادیخواهان ایران که از آزادی مطبوعات و روزنامه نگاران دفاع می کنند قرار داشته و خواهیم داشت. او اشاره کرد که ایران رکورد شوم بیشترین روزنامه نگار زندانی در جهان را دارد.

دکتر حسن مکارمی عضو «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» در سخنان خود بر نبود یک سیستم قضایی واقعی و مدرن و مستقل در ایران تاکید کرد. او گفت در میان چند ده کشوری که هنوز مجازات اعدام را لغو نکرده اند، تنها ایران است که به خاطر تئوکراسی حاکم بر آن سیستم قضایی اش به طور کامل به رهبری نظام سیاسی وابسته است در حقیقت وسیله ای است در اختیار حکومتگران برای حفظ قدرتشان و نه سیستمی مستقل برای دادخواهی و حق طلبی شهروندان.

مهین شکرالله پور عضو «کمپین لغو حکم اعدام لقمان و زانیار مرادی» بیانیه این کمپین را خواند. بیانیه تظاهرات به فارسی و فرانسه نیز خوانده شد. در فاصله سخنرانی ها، سرودهای انقلابی پخش می شد و شعار های زندانی سیاسی آزاد باید گردد، کشتار را در ایران بس کنید، در سرزمین ایران نه اعدام نه زندان، در فضا طنین می افکند. در ساعت پنج عصر تظاهرات با سرود ای ایران پایان یافت.

بیانیه پایانی تظاهرات علیه اعدام در ایران !

پاریس، 5 فوریه 2012

سال 2008 : 425 اعدام !
سال 2009 : 446 اعدام !
سال 2010 : 634 اعدام !
سال 2011 : 648 اعدام !
ماه اول سال 2012 : 60 اعدام !

هر سال که می گذرد، دستگاه اعدام جمهوری اسلامی قربانیان بیشتری می گیرد. ایران نسبت به جمعیتش، بالاترین رتبه اجرای حکم اعدام را در جهان دارد.

نظام حاکم بر میهن ما از ابتدای استقرارش به سرکوب خونبار مخالفان پرداخت. پس از انتخابات 2009، با گسترش این سرکوب به همه شهروندان معترض، مشروعیت خود را نزد بیشتر شهروندان از دست داده و به خاطر ماجراجویی های سیاسی اش در سطح جهان منزوی شده است. رژیم به خاطر سیاست اقتصادی فاجعه بارش نیز با بحرانی بی سابقه روبروست و به ویژه با سقوط دیکتاتوری های منطقه، دچار وحشت مرگ شده و باز به تنها سلاح همیشگی اش یعنی سرکوب و اعدام هرچه بیشتر، پناه برده است تا با ایجاد ارعاب بتواند در آستانه مضحکه «انتخابات» نمایشی اش جلو برآمد جنبش اعتراضی مردم ایران را بگیرد.

بسیاری از کشورهای جهان، حکم اعدام را از دایره ی احکام قضایی خود حذف کرده اند، در حالیکه در ایران نه تنها صدها قربانی به خاطر جرائم عادی، بلکه بیگناهانی تنها به خاطر افکار و ابراز عقایدشان پای چوبه دار می‌روند.

این روزها، تایید حکم اعدام زانیار مرادی، لقمان مرادی و سعید ملک پور و صدور حکم اعدام برای مهدی علیزاده، وحید اصغری، جواد لاری و امیر میرزایی حکمتی به اتهام های واهی و بدون دادرسی و برگزاری دادگاه صالحه که با دستگیری ده ها روزنامه نگار و وب نگار، کنشگران حقوق بشر، مدافعین برابری حقوق زنان با مردان و فعالین سیاسی و کارگری همراه شده است، نمایش قدرت حکومتی است که تنها تکیه گاهش سرکوب و ارعاب است. همچنین از یاد نبریم که ده ها زندانی سیاسی محکوم به اعدام مدت هاست در راهروهای مرگ رژیم جمهوری اسلامی به سر می برند.

ما خواهان لغو اعدام در ایران هستیم و بر این باوریم که باید هرچه زودتر دفتر این مجازات غیرانسانی برای همیشه در کشورمان بسته شود.

هرلحظه ممکن است کینه جلادان حاکم بر ایران به حیات زانیار مرادی، سعید ملک پور و لقمان مرادی پایان دهد و گل زندگیشان را در اوج جوانی پرپر کند. ما خواهان لغو فوری حکم اعدام آنها هستیم.

به لیست شوم و طولانی زندانیان سیاسی محکوم به اعدام نامی دیگر اضافه شد. رضا اسماعیلی (مامدی) فرزند توفیق هم محکوم به اعدام شد. ما خواهان لغو حکم اعدام ده ها زندانی سیاسی محکوم به اعدام و آزادی بی قید و شرط آنها با دیگر زندانیان سیاسی ایران هستیم.

کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران
کمپین لغو حکم اعدام لقمان و زانیار مرادی
انجمن گفتگو و دمکراسی
کانون انجمن های ایرانی در فرانسه

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد