logo

عدم رعایت اصل تفکیک جرائم؛ تداوم بازداشت هیراد پیربداقی در بند ۲۰۹ زندان اوین

دوشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳ دسامبر ۲۰۲۱

خبرگزاری هرانا – هیراد پیربداقی، فعال کارگری علیرغم گذشت ۳۷ روز از زمان بازداشت کماکان در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین در کنار زندانیان متهم به جرائم عمومی نگهداری می‌شود. این فعال کارگری، طی روزهای اخیر توسط یکی از زندانیان متهم به جرائم خشن در این بازداشتگاه تهدید به قتل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۲ آذرماه ۱۴۰۰، هیراد پیربداقی، فعال کارگری علیرغم گذشت ۳۷ روز از زمان بازداشت کماکان در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می‌شود.
نگهداری این فعال کارگری در کنار ۱۳ تن از متهمان جرائم عمومی در شرایطی است که به گفته یک منبع مطلع طی روزهای اخیر، یک زندانی متهم به جرائم خشن آقای پیربداقی را تهدید به قتل کرده است.

پیشتر آقای پیربداقی طی یک تماس تلفنی با خانواده خود از پایان روند بازجویی‌ها خبر داده و به نقل از نیروهای امنیتی گفته بود که به زودی با قرار وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی آزاد برای او صادر خواهد شد. با این وجود از آزادی این فعال کارگری ممانعت شده و روز دوشنبه ۱۵ آذرماه به خانواده وی اطلاع داده شده بود که در ۴۸ ساعت آینده پرونده آقای پیربداقی جهت تعیین شعبه ارسال خواهد شد.

به گفته یک منبع مطلع طی روزهای اخیر، علیرغم پیگیری خانواده تاکنون پرونده او به دادگاه انقلاب نرسیده و به آنان گفته شده باید منتظر بمانند.

هیراد پیربداقی به همراه عسل محمدی در تاریخ ۱۵ آبان‌ماه با ضرب و شتم بازداشت شده و منزل آنان مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت.

آقای پیربداقی در تاریخ ۱۶ آبان‌ماه در خصوص اتهام اجتماع و تبانی مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. علیرغم پیگیری‌های خانواده تاکنون از مصادیق اتهام این شهروند اطلاعی در دست نیست. در تاریخ ۲۰ آبان‌ماه نیز عسل محمدی به یکی از سلول‌های عمومی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و نهایتا در تاریخ ۱ آذرماه با تودیع قرار کفالت از زندان اوین آزاد شد.

هیراد پیربداقی و عسل محمدی در تاریخ ۱۴ آبان‌ماه به همراه ۸ تن از فعالین مدنی دیگر با حضور در دفتر قضایی نسبت به نگهداری متهمان در سلول‌های انفرادی اعلام شکایت کردند.

تا زمان تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت این شهروند اطلاعی در دست نیست.

هیراد پیربداقی پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود و دفاع از حقوق کارگران سابقه بازداشت و محکومیت داشته‌ است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد