logo

گزارش هفتگی وضعیت حقوق بشر در کردستان ایران

آژانس خبری موکریان در کردستان ایران

پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸ نوامبر ۲۰۲۱

آژانس خبری موکریان در کردستان ایران با انگیزه اطلاع رسانی بموقع و موثق و به قصد شکستن سکوت و سانسور خبری موجود در این بخش از جغرافیای ایران و دلخوش از اینکه در این راه تنها هدف رساندن صدای بی صـدایان و فریاد خاموشـان به گوش مردمان جویای حقـیقت و همچنین بااعتقاد به کار حرفه ای ، شروع به فعالیت نموده در نظر دارد که از مهر ماه سال جاری گزارشی هفتگی از وضعیت حقوق بشر در مناطق کردنشین به مخاطبین خود ارائه دهد.

قابل توجه است که در این زمینه نیز پیشتر در برخی از رسانه های خارج از کشور و به استناد منابع مختلف، فعالیت هایی صورت گرفته اما تفاوت کار آژانس در این زمینه استناد به گزارش های خبری و اخبار انتشار یافته در وب سایت موکریان است که به دلیل حساسیت های موجود، منابع خبری آن مشخص، در دسترس و قابل دفاع است.

لذا از تمامی دوستان و عزیزان مخاطب وب سایت موکریان انتظار می رود همچون گذشته ما را در پربارتر کردن این مهم یاری نموده و از پیشنهادات و انتقادات خود بهره مند سازند

1

برگزاری جلسه دادگاه هفت شهروند در سنندج

موکریان ــ هفت نفر از اعضای کمپین " ژیانەوەی کوردستان " دادگاهی شدند.

به گزارش رسیده به موکریان ، روز شنبه ۱۵ آبان ماه، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۷ شهروند به نام های مرضیه غلام‌ویسی، سیروان عبداللهی، عطاالله رضاربابی، مهدی صیفی، فردین رحیمی، قانع خاطری و علی الله‌ویسی دردادگاه انقلاب سنندج برگزار شد.

در این گزارش آمده است، مرضیه غلام‌ویسی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و شش شهروند دیگر به اتهامات تبلیغ علیه نظام و همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام محاکمه شده‌اند.

2

کشتەشدن یک کاسبکار براثر تیراندازی در مناطق مرزی بانه

موکریان ـ یک کاسبکار براثر شلیک نیروهای مرزبانی جان خود را از دست داد.

برپایەی گزارش رسیده خبرنگار موکریان در بانه، شامگاە پنج‌شنبه ١٣ آبان‌ماه ۱۴۰۰، یک کاسبکار به نام محمد خدایی با شلیک مستقیم یکی از نیروهای مسلح در مرز سارداو بانه جان باخت.

براساس همین گزارش، جسد نامبرده، که اهل روستای کانی‌سیف از توابع بانه می‌باشد، به بیمارستان صلاح‌الدینِ این شهر منتقل شده است.

3

انتقال سعدا خدیرزاده به زندان مرکزی ارومیه

موکریان ــ سعدا خدیرزاده به زندان اورمیه منتقل شد.

به گزارش رسیده به آژانس خبری موکریان، روز دوشنبه هفدهم آبان‌ماه، یک شهروند زن به نام "سعدا خدیرزاده" فرزند رحیم اهل پیرانشهر از بازداشتگاه اطلاعات به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

لازم به یادآوریست روز پنج‌شنبه بیست و دوم مهرماه، نیروهای امنیتی این شهروند را بازداشت کرده بودند.

4

سرنوشت نامعلوم معلمان قراردادی در ایلام

موکریان ــ سرنوشت معلمان قراردادی در ایلام نامعلوم است.

به گزارش خبرگزاری موکریان به نقل از فارس، وضعیت استخدام معلمان قراردادی در ایلام پس از سال ها در وزارت آموزش و پرورش همچنان نامعلوم است.

لازم به ذکر است این معلمان با کمترین حقوق و در حالی که وضعیت بیمەی آنان نیز نامعلوم است مشغول کار هستند و در وضعیت بد معیشتی قرار دارند.

5

تجمع کارگران سابق کارخانەی فولاد قروە

موکریان ــ کارگران سابق فولاد قروە تجمع کردند.

به گزارش رسیده به موکریان، کارگران سابق فولاد قروه روز سه شنبه ۱۸ آبان ماه در اعتراض به اصلاح نشدن عنوان شغلی خود مقابل سازمان تامین اجتماعی تجمع کردند.

این کارگران می‌گویند: سال‌ها برخلاف قانون، آنها را در لیست بیمه کارگر ساده رد کرده‌اند و حالا باید تامین اجتماعی براساس رای دیوان عدالت، عناوین شغلی این کارگران را اصلاح کند تا بتوانند بازنشست شوند.
به گفته این کارگران، بعد از تعطیلی ناگهانی کارخانه در سال ۹۴، حدود ۴۰۰ کارگر فنی و متخصص بیکار شدند و بسیاری از آن‌ها هنوز نتوانسته‌اند به حقوق قانونی و صنفی خود دست پیدا کنند.

6

کشتە و زخمی شدن دو شهروند براثر انفجار مین در مهران

موکریان ــ انفجار گلوله خمپاره در مهران دو قربانی گرفت.

برپایه گزارش رسیده به آژانس خبری موکریان، ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰، در اثر انفجار یک قبضه خمپاره ۶۰ در مهران، یک مرد ۴۳ ساله که شغل وی جمع‌آوری ضایعات بوده در دم جانباخته است.

لازم به ذکر است این حادثه پس از دستکاری گلوله خمپاره روی داده و همسر فرد متوفی نیز به شدت مجروح و جهت مداوا به مراکز درمانی ایلام منتقل شده است.
7
محکومیت شهرداری مریوان به دلیل سوء مدیریت در جایگاه پسماند

موکریان ـ شهرداری مریوان به دلیل سو مدیریت در جایگاه پسماند محکوم شد.

به گزارش منابع داخلی ، شهرداری ‌مریوان به دلیل عدم کنترل انتشار آلودگی و سوء مدیریت در جایگاه زباله به پرداخت بیش از 20 میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان گفت: شهرداری به دلیل تخلفات زیست محیطی و رعایت نکردن استانداردهای دفع و دفن پسماند در محاکم قضایی شهرستان مریوان محکوم شد.

8

رهایی یک زندانی از اعدام در کرمانشاه

موکریان ــ یک شهروند محکوم به اعدام در کرمانشاه از چوبەی دار رهایی یافت.

به گزارش رسیده به موکریان ، یک زندانی محکوم به اعدام در دهستان قزانچی روستای کانی‌باغ کرمانشاه، با کسب رضایت از اولیای دم، از مجازات مرگ رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، سال ۱۳۹۱ در پی حادثه درگیری دو خانواده در یکی از روستاهای قزانچی از توابع شهر کرمانشاه، یکی از طرفین به‌ صورت اتفاقی کشته و با ورود نیروی انتظامی کرمانشاه فرد متهم بازداشت شد.نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد