logo

اتحادیه اروپا: باید با طالبان گفت‌وگو کنیم

چهار شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸ اوت ۲۰۲۱

رادیو: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفته است این اتحادیه برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد، اما می‌بایست با کسانی که قدرت را در کابل در اختیار دارند در تماس بود.

جوزپ بورل که پس از ویدئو کنفرانس اضطراری وزرای خارجه اتحادیه اروپا سخن می‌گفت، بر اهمیت جلوگیری از موج جدید پناهجویان افغان در حالی که بحران انسانی در این کشور آسیب دیده در حال وقوع است، تاکید کرد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، ما می‌بایست با مقامات در کابل، هرکسی که می‌خواهد باشد، در تماس باشیم. طالبان در جنگ پیروز شدند. ما می‌بایست با آنها گفت‌وگو کنیم.

جوزپ بورل تصریح کرد، این موضوع لزوما به مثابه به رسمیت شناختن نیست، موضوع در تعامل بودن است.

به دنبال تصرف کابل توسط طالبان، اتحادیه اروپا برنامه کمک‌های توسعه به افغانستان را متوقف کرده است و اینک این اتحادیه در حال بررسی اعطای کمک‌های بشردوستانه به این کشور است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است، تا زمانی که وضعیت روشن نشود ، هیچ‌گونه کمک مالی برای توسعه در افغانستان قابل پرداخت نیست.

جوزپ بورل تاکید کرد که طالبان باید به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و حقوق بشر احترام بگذارند تا به این کمک‌ها دسترسی پیدا کنند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید با توجه آواره شدن شمار بیشتری از افغان‌ها، خشکسالی جاری کشور و تأثیر همه گیری ویروس کرونا کمک‌های بشردوستانه ادامه خواهد یافت و شاید هم افزایش یابد.

اتحادیه اروپا متعهد شده بود که یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار برای توسعه افغانستان در سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ بپردازد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست سه شنبه توافق کردند که اولویت اول خروج اتباع اروپایی و کسانی است که طی سال‌های گذشته به اروپایی‌ها در افغانستان کمک کرده‌اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و سایر سیاستمداران ارشد این کشور روز دوشنبه در مورد موج جدید مهاجرت هشدار داده و خواستار کمک به کشورهای همسایه افغانستان برای اسکان مهاجران شدند.

خانم مرکل در یک نشست خبری گفت: «مسئله اصلی کمک به کشورهای همسایه است که بخش اعظم پناهجویان افغان ابتدا به آنجا خواهند رفت.»

سازمان بین‌المللی مهاجرت روز سه‌شنبه در مورد بحران بشری در افغانستان هشدار داد و گفت، تشدید جنگ طی ماه‌های اخیر پیامدهای بحران کرونا و خشکسالی را تشدید کرده‌است.

به گفته این سازمان، تحت تأثیر درگیری‌های نظامی در سال جاری میلادی ۴۰۰ هزار نفر دیگر آواره شده و بیش از ۵ میلیون نفر برای گذران زندگی به کمک‌های بشردستانه نیاز دارند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد