logo

محکومیت غیابی دانشجوی خارج از کشور به زندان

شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷ اوت ۲۰۲۱

محمد حاجی‌نیا، دانشجویی که در خارج از کشور مشغول تحصیل است بدون احضار به دادگاه یا مرجع قضایی دیگری و بدون اطلاع از کیفرخواست و روند پرونده به هشت سال و هشت ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

این حکم در پرونده‌ی جمعی‌ای در شعبه‌ی ۲٦ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به همراه هفت متهم سیاسی دیگر به نام‌های ناهید تقوی، مهران رئوف، سمیه کارگر، بهاره سلیمانی، نازنین محمدنژاد، الهام صمیمی و نفیسه ملکی‌جو صادر شده است.

اتهام این افراد «مشارکت در اداره‌ی گروه غیرقانونی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» بوده است.

"من، محمد حاجی نیا، که در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستم اخیرا یک روز صبح از خواب بیدار شده و متوجه شدم که به هشت سال و هشت ماه حبس تعزیری محکوم شده ام. این حکم بنا به اعلام شعبه ی 26 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به همراه هفت محکوم سیاسی دیگر به نام های ناهید تقوی، مهران رئوف، سمیه کارگر، بهاره سلیمانی، نازنین محمد نژاد، الهام صمیمی و نفیسه ملکی جو صادر شده است. چه در زمان هجوم نیروی های امنیتی به منزل های این هفت نفر، چه در زمان بازداشت ، چه در دوران انفرادی و بازجویی های طویل المدت و نهایتا چه در مدت دادگاه و اعلام احکام در ایران نبودم و حتی از متهم بودن خود نیز اطلاعی نداشتم. اما پیش از این بخت و افتخار آشنایی، هم کلامی، بحث و رفاقت با برخی از متهمین این پرونده را داشتم. مراوده ی گهگاه ما نیز، مراوده ای بود فکری، رفیقانه و پربار. اکنون می دانیم که آنان به دلیل افکار و عقایدشان و براساس پرونده سازی های رایج پس از انفرادی های طولانی مدت محکوم به حبس شده اند. بازداشت و محکومیت این افراد و تمامی کسانی که به دلیل افکار و عقایدشان در زندان به سر می برند، عمیقا ارتجاعی و ناعادلانه بوده و محکوم است. از سوی دیگر بنا به ادعانامه ی طرح شده، من به اتهام « مشارکت در اداره حزب کمونیست ایران (مارکسیست-لنینیست- مائوئیست) به منظور بر هم زدن امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران» بدون آنکه حضور داشته باشم و حتی اطلاعی از کیفرخواست و روند پرونده داشته باشم، محکوم به هشت سال و هشت ماه زندان شده¬ام.

اینگونه پرونده سازی ها و احکام پوشالین امور جدیدی نیستند. تکرار تم های «فوگ مرگ»ی اند که روزانه نواخته می شود؛ با آن آشناییم با این حال به آن خو نکرده ایم؛ خو نخواهیم کرد."

محمد حاجی نیا ۶/۰۷/۲۰۲۱

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد