logo

یک نفر در جریان تجمع کم آبی در شادگان در خوزستان کشته شد

شنبه ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۷ ژوييه ۲۰۲۱

بی بی سی: سرپرست فرمانداری شادگان تائید کرده که در جریان تظاهرات شب گذشته در شادگان در اعتراض به بی‌آبی، یک نفر کشته شده است.

امید صبری پور به خبرگزاری ایرنا گفته است "یک شهروند جوان" به ضرب گلوله کشته شد. او مدعی شده "افراد فرصت طلب و اغتشاشگر" این فرد را هدف قرار دادند.

در تجمعات اخیر گزارش‌هایی از تیراندازی منتشر شده است.

شب پیش، در دومین روز اعتراض‌ها در خوزستان، مردم در شهرهای مختلف در اعتراض به بی‌آبی به خیابان رفته و علیه مقام‌ها شعار سر دادند.

طبق ویدیوهای منتشر شده در شادگان نیز تجمعی برگزار شده بود. در این شهر عده‌ای با پرچم جنبش عربی برای آزادی اهواز سوار بر موتور در خیابان‌ها حضور داشتند.

آقای صبری پور گفته است در جریان تجمع در شادگان، افرادی دست به تیراندازی هوایی زدند که یکی از تیرها به این جوان اصابت کرد.

او گفته است این موضوع از سوی نهادهای امنیتی در حال بررسی است.

"امنیت خوزستان در خطر است"

با ادامه یافتن تجمعات در استان خوزستان در اعتراض به بی‌آبی، یک نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت این استان از طرح‌های انتقال آب انتقاد کرده و گفته است امنیت این استان به خطر افتاده است.

عبدالله ایزدپناه، نماینده ایذه و باغملک در مجلس گفته است خوزستان استان مهمی برای ایران است و "عدم امنیت خوزستان یعنی نبود امنیت در کل کشور". او گفته است امنیت خوزستان "به دلیل خطاهای انسانی و تصمیمات نابجا به مخاطره افتاده است."

آقای ایزدپناه خواهان توقف پروژه‌های انتقال آب شده و گفته است "خشکسالی یک طرف قضیه است. انتقال آب است که موجب شده است خوزستان به این روز بیافتد."

ایران به گفته مقامات آن کشور امسال دچار خشکسالی شدید و بی‌سابقه شده است.

طی روزهای اخیر شهرهای مختلف خوزستان شاهد تظاهرات‌ در اعتراض به کم‌آبی بوده است. بر اساس تصاویری که برای بی‌بی‌سی فرستاده شده، معترضان شب گذشته بخشی از جاده اهواز اندیمشک را برای مدتی بستند.

در واکنش به ادامه تظاهرات، استاندار خوزستان گفته است بحران آب در این استان در جلسه سران سه قوه جمهوری اسلامی بررسی خواهد شد.

قاسم سلیمانی‌دشتکی گفته است "امسال با تنش آبی بسیار شدیدی روبه‌رو هستیم و حجم ذخایر پشت سدها بسیار کم است."

انتقال آب از استان خوزستان در سال‌های گذشته بارها با واکنش منفی مردم این استان و مسئولانش مواجه شده است. مخالفان چنین طرحی می‌گویند انتقال آب این استان به سایر مناطق ایران باعث خشک شدن منابع آبی آن می‌شود.

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان هم با اشاره به انتقال آب استان در شرایط کم آبی فعلی، خواستار بسته شدن برخی از دریچه‌های انتقال آب به صورت موقت شده است.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان هم گفته است به دلیل کاهش میزان ورودی آب به مخازن خوزستان، در ماه‌های آینده روزهای خوبی برای آبادان و خرمشهر پیش‌بینی نمی‌شود.

استان خوزستان امسال شاهد یکی از گرم‌ترین تابستان‌های خود بوده و افزایش دما باعث شده تا ادارات و سازمان‌ها برخی روزها تعطیل شوند.

این استان مانند سایر مناطق ایران امسال با بحران خشکسالی و کمبود بارش باران مواجه بوده است. در هفته‌های اخیر تجمع‌هایی در شهرهای مختلف ایران علیه قطع برق و کم آبی برگزار شده است.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که هفته‌های آخر ریاست‌جمهوری خود را طی می‌کند، پیشتر گفته بود ایران "امسال دچار خشکسالی بی سابقه شده و میزان بارندگی نسبت به پارسال ۵۲ درصد کاهش داشته است."

به جز خوزستان، استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان، هرمزگان و کرمان هم کم‌آبی بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کنند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد