logo

اتحادیه اروپا خواستار تجدید نظر در پرونده جدید نرگس محمدی شد

پنجشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۷ مه ۲۰۲۱

new/narges-mohammadi-04.jpg
خش خدمات دیپلماتیک اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه محکومیت اخیر نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر در ایران، به حبس و شلاق را «یک اتفاق نگران‌کننده» خواند و تأکید کرد که «خانم محمدی زندگی خود را وقف اهداف حقوق بشر کرده است.»

سرویس اقدامات خارجی اروپایی (EEAS)، بخش خدمات دیپلماتیک اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای در این مورد نوشت: «حقوق اساسی مانند آزادی بیان باید همیشه رعایت شود. اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد تا پرونده خانم محمدی را با رعایت قوانین اجرایی بین‌المللی حقوق بشر و با در نظر گرفتن وخیم‌تر شدن وضعیت سلامتی وی مورد تجدید نظر قرار دهد.»

نرگس محمدی با اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق انتشار بیانیه مبارزه با اعدام»، «تحصن در دفتر زندان»، «تمرد از ریاست و مقامات زندان»، «تخریب شیشه‌ها» و «افترا نسبت به اتهام شکنجه‌گری و ایراد ضرب و جرح» به تحمل ۸۰ ضربه شلاق، ۳۰ ماه حبس و پرداخت ۲ فقره جزای نقدی محکوم شده است.

این فعال حقوق بشر روز دوشنبه سوم خرداد در مصاحبه با رادیوفردا گفت: «در این پرونده جای شاکی و متهم عوض شده و هر حکمی که بخواهند اعمال کنند، من تمرد و سرپیچی خواهم کرد و اجازه نخواهم داد که به من شلاق بزنند. اگر ابلاغ معرفی به زندان هم برای من صادر شود، به زندان مراجعه نخواهم نکرد.»

او از ۱۵ اردیبهشت ۹۴ جهت گذراندن دوران محکومیتش به زندان انتقال یافت و ۱۶ مهرماه ۹۹ با استفاده از قانون کاهش مجازات حبس از زندان زنجان آزاد شد.

هشت ماه از زمان آزاد شدن نرگس محمدی از زندان می‌گذرد، اما او همچنان از حق داشتن گذرنامه و خروج از کشور و دیدار با دو فرزندش که ساکن فرانسه هستند، محروم است.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد