logo

حمایت خامنه‌ای از تصمیم شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ها

پنجشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۷ مه ۲۰۲۱

بی بی سی: آیت‌الله علی خامنه‌ای‌، رهبر ایران از تصمیم شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ها حمایت کرده و همچنین از نامزدهایی که صلاحیتشان رد شد اما "نجیبانه" با این مساله برخورد کردند، تشکر کرده است.

آقای خامنه‌ای در دیداری مجازی با نمایندگان مجلس ایران از مردم خواسته در انتخابات شرکت کنند و گفته به حرف کسانی که انتخابات را "بی‌فایده" می‌دانند، توجه نکنند. او گفته شورای نگهبان "طبق وظیفه‌ خودش آنچه را که باید انجام بدهد و لازم می‌دانست انجام داد، نامزدها را مشخص کرد."

رهبر ایران همچنین درباره احتمال مشارکت پایین در انتخابات ۱۴۰۰ گفته که معتقد است میزان مشارکت ارتباطی "با این اسم یا آن اسم ندارد" و برای "عامه" مردم اسم اشخاص مهم نیست: "مردم به‌دنبال فردی هستند که دارای مدیریت و اراده قوی و کارآمدی بالا برای حل مشکلات کشور باشد و برای مردم هم مهم نیست که این فرد چه عنوانی دارد و یا از چه جناحی است."

در میان نامزدهایی که رد صلاحیت شده‌اند، محمود احمدی‌نژاد و مصطفی تاجزاده به رد صلاحیت‌شان اعتراض کرده‌اند. آقای احمدی‌نژاد در بیانیه‌ای گفته انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسد و در آن شرکت نخواهد کرد.

دیروز علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس ایران و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری که صلاحیتشان رد شده، ستادهای انتخاباتی خود را تعطیل کرده بودند.

شماری از طرفداران علی لاریجانی امیدوار بودند به خاطر سابقه و جایگاه سیاسی او در نظام جمهوری اسلامی، رهبر ایران با "حکم حکومتی" صلاحیت او را تایید کند که امروز با سخنان آقای خامنه‌ای این احتمال منتفی شد.

آیت‌الله خامنه‌ای گفته است: "به حرف این کسانی که ترویج می‌کنند که فایده‌ای ندارد، نرویم، نمی‌رویم پای صندوق رأی اعتنا نکنید. اینها دلسوز مردم نیستند. کسی که دلسوز مردم است مردم را از رفتن پای صندوق منع نمی‌کند."

رهبر ایران از کسانی که به رد صلاحیت خود اعتراض نکردند، تشکر کرده است: "از آن کسانی که صلاحیتشان را شورا تشخیص نداد و احراز نکرد و اینها نجیبانه با این مسئله برخورد کردند از آنها هم تشکر مضاعف باید بکنیم. حتی بعضی مردم را تحریص کردند که در انتخابات شرکت کنند، پای صندوق‌ها بروند."

او گفته عدم احراز صلاحیت به معنای بی‌صلاحیتی نیست: "عدم احراز صلاحیت معنایش این است که شورای نگهبان نتوانسته تشخیص بدهد که این آقا صلاحیت دارد. نه اینکه تشخیص داده که صلاحیت ندارد، نه، ممکن است صلاحیت بالایی هم داشته باشد اما حالا گزارش‌ها، امکانات، عرض کنم که آشنایی‌های شورای نگهبان نتوانسته این را تشخیص بدهد."

در نخستین ساعات بعد از اعلام نتیجه تصمیم شورای نگهبان، صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که خود عضو این شورا است با انتقاد از شورای نگهبان گفته بود، بعد از ۲۰ سال عضویت "هیچ‌گاه تصمیمات شورا را چه در تأیید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها غیرقابل دفاع" ندیده است. آقای آملی لاریجانی البته دیروز با اصلاح و ملایم‌تر کردن سخنانش گفت گلایه‌اش "از سر دغدغه‌ای است که برای حفظ شأن و اعتبار شورای نگهبان" دارد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد