logo

دنیای اقتصاد :

مانیفست لیبرالی در مهد سوسیالیسم

پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۲ ژوييه ۲۰۱۸دنیای اقتصاد : امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه که در نظرسنجی‌ها با کاهش محبوبیت و این سوء‌ظن مواجه شده که او حامی ثروتمندان است، در یک سخنرانی از رویکرد تجارت‌محور خود به‌شدت دفاع کرد و سیاست‌هایی را که شاهد کاهش مالیات برای ثروتمندان و حمایت از کارگران بود ،تقبیح نکرد. «آدام نوسیته» در گزارش برای نیویورک‌تایمز، نوشت که مکرون در جلسه مشترکی با پارلمان فرانسه - در آنچه که سخنرانی‌ای شبیه به سخنرانی سالانه رئیس‌جمهوری آمریکا با عنوان «سخنرانی وضعیت کشور» یا State of the Union Address نامیده می‌شود، گفت: «اگر می‌خواهید کیک را تقسیم کنید، باید ابتدا کیکی داشته باشید. مبارزه برای کارمندان گمراه‌کننده است اگر از شرکت‌ها دفاع نکنید.»

مکرون - که گاهی آنچه را که منتقدان «سبک سلطنتی» می‌نامند را به سخره می‌گیرد - در سخنرانی روز دوشنبه خود از هیچ‌یک از سیاست‌های خود کوتاه نیامد. این سخنرانی از قضا در محیط مجلل کاخ باشکوه سلطنتی در ورسای برگزار شد و تلویزیون فرانسه نشان می‌داد که مکرون از میان محافظان قرمزپوش باشکوه و مجلل در حال حرکت است. نزد منتقدان، این صحنه بخشی از برنامه اوست. رئیس‌جمهوری فرانسه از زمان به قدرت رسیدن، فرانسوی‌ها را با وضع و اجرای سریع قوانین مربوط به کار، راه‌آهن، مالیات و تحصیل و ... شگفت‌زده کرده است. این اصلاحات طی سال‌ها سیاست اقتصادی و اجتماعی فرانسه یا تغییر کرده یا به‌هم ریخته است و باعث انعطاف‌پذیرتر شدن بازار کار شده، بار مالی ثروتمندان کاهش یافته، وضعیت مورد حمایت کارگران خط‌آهن پایان یافته و باعث‌شده دانشگاه‌ها تا حدودی گلچین‌شده شوند.

گزارشگر نیویورک‌تایمز می‌افزاید: اما هنوز مانده تا کیفیت زندگی بیشتر مردم در فرانسه بهبود یابد- بیکاری هنوز حدود ۱۰ درصد می‌چرخد- و جر و بحث‌های روزافزونی وجود دارد که او شبکه امنیت اجتماعی را نادیده می‌گیرد که امری مقدس در فرانسه است. حمایت از او در حال کاهش است. یک نظرسنجی گسترده که به تازگی انجام شد، دریافت که تنها ۲۹ درصد سیاست‌های مکرون را «عادلانه» می‌دانستند. فقط ۳۲ درصد از پاسخ‌دهندگان به او اطمینان داشتند که کاهشی ۶ درصدی ظرف یک‌ماه را نشان می‌دهد و در عین حال، کاهش شدیدی در حمایت از رای‌دهندگان چپگرا وجود دارد که در بهار ۲۰۱۷ به او در رسیدن به الیزه کمک کرده بودند. اشتباهات کوچک به تصویر او آسیب زده است. نظرسنجی‌ها علائم هشداردهنده‌ای به مکرون می‌فرستند.

سیاستمداران مخالف که عمدتا در سال اول حضور او در قدرت ناپیدا بودند، به‌شدت جسور شده‌اند. فرانسوی‌ها نشان داده‌اند که با ادعای اغلب‌تکراری رئیس‌جمهوری که شکاف راست- چپ از مد افتاده و اکنون او «میانه ایده‌آل» را به‌دست گرفته، سر ناسازگاری دارند. نظرسنجی اخیر از نیات و اهداف رای‌دهندگان برای انتخابات سال بعد پارلمان اروپا نشان داد که حزب «گردهمایی ملی» راست‌افراطی (که تا همین اواخر «جبهه ملی» نامیده می‌شد) در آستانه ۱۹ درصد ایستاده است. حزب سیاسی متبوع مکرون یعنی «جمهوری به‌پیش» هم در آستانه ۲۳ درصد ایستاد. مکرون در سخنرانی روز دوشنبه‌اش در کاخ ورسای به «فروتنی» خود اشاره کرد و خواستار زمان بیشتری برای «تحول در به‌دست‌گیری اوضاع کشور» شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم در رابطه با «فروتنی» که مکرون در سخنرانی خود به آن اشاره کرد، نوشت این ترس و عصبانیت در بین رای‌دهندگان بود که به وی کمک کرد تا در سال ۲۰۱۷ میلادی زمام امور کشور را به‌دست گیرد. رئیس‌جمهوری فرانسه در جریان یک سخنرانی ۹۰ دقیقه‌ای در گردهمایی ۹۰۰ قانونگذار فرانسوی در کاخ ورسای افزود: «به همین خاطر است که من در حال‌حاضر در مقابل شما فروتن اما محکم ایستاده‌ام.‌» منتقدان وی مدعی هستند که فروتنی جزو خصوصیات مکرون محسوب نمی‌شود اما ساکن الیزه به فلسفه هدایت‌بخش دوران ریاست‌جمهوری‌اش هم اشاره کرد: نفی بازتوزیع دولت رفاه، پافشاری‌ای که موجب موفقیت شد، کلیدی است برای خارج کردن بینوایان از فقر و تاکیدی آمریکایی بر برابری فرصت به‌جای نتیجه.

مکرون در جمع قانونگذاران فرانسوی افزود: «کلید اقتصاد قوی، سرمایه‌گذاری است. این اصلاحات نه به نفع ثروتمندان، بلکه به نفع کسب‌و‌کار است. این یک سیاست برای کسب‌و‌کار و برای کل کشور است. سرمایه‌گذاری برای کل کشور است.» او اضافه کرد: «من خواستار امتیاز نیستم. ایجاد ثروت سنگ‌بنای برابری و عدالت است.» مکرون با شکستن دگم‌اندیشی دولت‌های چپگرای فرانسوی که خود نیز روزگاری عضو آنان بود، گفت: «اقتصاد قوی مبنای پروژه اجتماعی ماست، طرحی است برای بهبود زندگی همگان.» مکرون با اذعان به وجود نابرابری در جامعه فرانسه گفت: «بیایید خودمان را مسخره نکنیم. ما نابرابری فزاینده‌ای داریم، اما آنچه داریم در واقع نابرابری سرنوشت است با توجه به جایی که در آن زاده شده‌اید و اینکه چگونه رشد و پرورش یافته‌اید. این دغدغه من است. باید به ریشه‌های عمیق نابرابری سرنوشت حمله کنیم.»

این اولین‌باری نیست که مکرون – به‌عنوان یک بانکدار سابق- با تظاهر به سبک آمریکایی سرمایه‌داری را در فرانسه تحریک و تهییج کرده است. با این حال، مکرون به شکلی خلاقانه از مردمانی که هیچ‌چیز در بساط نداشتند نیز عبور کرده است. یکبار در سال ۲۰۱۶ در ایستگاه قطار، یکی از فعالان «اتحادیه» به مکرون (که در آن سال وزیر اقتصاد بود) گفت؛ «من پول خرید کت و شلوار ندارم.» که مکرون در پاسخ به او گفت: «بهترین روش برای خرید کت و شلوار کار کردن است.»

برای روسای‌جمهور فرانسه امری نادر است که برای قانونگذاران تشکیل جلسه دهند اما برای مکرون از سال ۲۰۱۷ میلادی که زمام امور را به دست گرفته، این دومین‌بار است که چنین سخنرانی‌ را در کاخ باشکوه ورسای برای قانونگذاران ایراد می‌کند. برخی قانونگذاران این جلسه را تحریم کردند و سخنرانی مکرون را به‌عنوان تمرینی برای سلطنت و پادشاهی به باد انتقاد گرفتند. ژان لوک ملانشون، رهبر جریان چپ افراطی فرانسه گفت: «ما احضار شدیم تا شکوه و جلال مکرون را تحسین کنیم.»

مکرون که با تکیه بر اصلاحات اقتصادی توانست در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شود در جریان این سخنرانی تلاش کرد تا از خودش در برابر اتهاماتی مبنی‌بر اینکه وی تنها رئیس‌جمهوری ثروتمندان است، دفاع کند. وی گفت: «می‌خواهم از ریاست‌جمهوری برای پایه‌ریزی برای یک پیمان اجتماعی جدید استفاده کنم. هدف من ایجاد یک کشور آینده‌نگر و خوشبخت قرن ۲۱ است. کشوری ثروتمند که در آن یک اقتصاد قوی با سرمایه‌گذاری‌های خارجی سالم، عدالت‌اجتماعی را تضمین می‌کند. من در این نقطه‌نظرات جدید تمامی اقشار جامعه را در نظر گرفته‌ام اما در عین حال مردم را از مسوولیت‌هایشان نیز آگاه می‌سازم.»

مکرون در جریان این سخنرانی به ظهور ناسیونالیسم به‌عنوان یکی از چالش‌های اصلی که به فرانسه و شرکای اروپایی‌اش نزدیک می‌شود، اشاره کرد. وی گفت: «مقابله با نیروهای ناسیونالیست، جنگ دهه حاضر در یک اتحادیه اروپای بسیار کند و مقرراتی خواهد بود.» مکرون در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته فرانسه مارین لوپن، رهبر ناسیونالیست راست افراطی را شکست داد اما احزاب پوپولیست که اکثرا سیاست‌های ضداتحادیه اروپا و یا ضدمهاجرت دارند، توانستند در ایتالیا و دیگر کشورهای شرق اروپا قدرت را در دست گیرند. وی گفت: «مبارزه‌ای در حال وقوع است که آینده اروپا را تعیین خواهد کرد. در جریان انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۹ اتحادیه اروپا مشخص خواهد شد که ناسیونالیسم اصلاح شده روی کار می‌آید یا ترقی‌خواهی معاصر.»


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد