logo

به مناسبت ١٠ دسامبر، روز جهانی حقوق بشر

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین
کانون پناهندگان سیاسی ایرانی در برلین

پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰ دسامبر ۲۰۱۵

به مناسبت ١٠ دسامبر، روز جهانی حقوق بشر
و در اعتراض به سرکوب و برای توقف فوری خشونت علیه زنان، کارگران، دانشجویان !

طی سال گذشته بیش ازهزار تن از هموطنان ما تحت عناوین گوناگون اعدام شده اند. هم اکنون جان بسیاری از زندانیان سیاسی در معرض خطر فوری اعدام قرار دارد. در سایه دولت روحانی همانند گذشته علاوه بر ادامه فقر و فلاکت مردم، شکنجه و اعدام، عفریتِ مرگی تدریجی بر روی بسیاری از فعالان، دگراندیشان و منتقدان سیاسیِ زندانی و نیز زندانیان عادی سایه انداخته است که آخرین نمونه آن قتل شاهرخ زمانی در سه ماه گذشته است. و این خشونت و سرکوب و ترور دولتی از ابتدای بقدرت رسیدن حاکمیت ضد مردمی رژیم اسلامی ایران پس از قیام بهمن ٥٧ تا کنون ادامه دارد.

در آستانه ١٧ سالگرد قتل های زنجیره ای پاییز ١٣٧٧ همچنان پرونده قتل پروانه اسکندری، داریوش فروهر، محمد مختاری و جعفر پوینده و مجید شریف باز است. هرچند که این قتل ها تنها به این انسانها محدود نمیشود. و بر کسی نیز پوشیده نیست که آمرین تمامی این قتل ها سران رژیم جنایتکار اسلامی ایران است.

در سال گذشته ۱۴ جوان که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشتند، اعدام شدند. یکی از آنان یک شهروند افغانستان بود که در اصفهان اعدام شد. در ١٠ سال گذشته ٧٢ مورد اعدام در این رابطه ثبت شده است.

ما همچنین نگران جان همه زندانیان سیاسی – عقیدتی مانند بهنام ابراهیم زاده، رضا شهابی، بهاره هدایت، نرگس محمدی، سعید شیرزاد، زینب جلالیان، یاشار دارالشفا، زانیار و لقمان مرادی، رسول بداغی، محمود بهشتی لنگرودی، دراویش گنابادی، بهائیان زندانی و ....... و روزنامه نگاران زندانی و به ویژه همه زندانیانی که زیر حکم اعدام قرار دارند، و یا بلا تکلیف در بازداشت بسر می برند، هستیم. ما نگران جان زندانیان سیاسی کرد، عرب و بلوچ از جمله سامان نسیم هستیم که در سن ۱۷ سالگی به اتهام عضویت در گروه پژاک بازداشت شده و به اتهام "محارب" به اعدام محکوم گردیده و در خطر اعدام است.

متاسفانه اپوزیسیون مترقی، دمکرات و آزادی خواه و مدافع حقوق بشر در مبارزه با رژیم جمهوری اسلامی، به مثابه مانع اصلی بر سر راه آزادی، دمکراسی و عدالت اجتماعی موفق به سازماندهی اقدامات متشکل و هماهنگ علیه این رژیم نشده است.

پس صدای اعتراض علیه نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران را رساتر کنیم و

- برای لغو مجازات اعدام، ممنوعیت شکنجه و سایر مجازات های اسلامی
- برای دفاع از آزادی همه زندانیان سیاسی - عقیدتی
- برای جدائی دین از دولت
- برای برابری حقوق زنان و لغو حجاب اجباری
- برای تحقق آزادی های بی قید و شرط سیاسی ، آزادی تشکل و اجتماعات
- برای حمایت از دادخواهی خانواده های اعدام شدگان سیاسی و عقیدتی
- برای خواست محاکمه سران رژیم جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت

مبارزه کنیم. تا زمانیکه این مطالبات در ایران نهادینه نشوند، سیستم زندان، اعدام و شکنجه بازتولید میشود. در یک کلام تا زمانی که رژیم جمهوری اسلامی بر سرکار است، بساط شکنجه و قتل و اعدام بر پاست. در روز جهانی حقوق بشر ما بار دیگر خواهان برچیده شدن مجازات اعدام و آزادی کلیه زندانیان سیاسی هستیم و از تمامی مدافعين حقوق بشر دعوت می کنیم تا به مناسبت این روز جهانی مشترکا به مجازات اعدام در جهان اعتراض کنیم ونگذاریم نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران به فراموشی سپرده شود.


کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین
کانون پناهندگان سیاسی ایرانی در برلین
دسامبر ٢٠١٥


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد