logo

ممانعت از حضور دبیرکل نهضت آزادی ایران در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران

دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷ دسامبر ۲۰۱۵

ندای آزادی: پس از ممانعت از حضور دکتر ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران، پیام وی در این مراسم قرائت شد.

به گزارش میزان خبر، انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با سخنرانی دکتر ابراهیم یزدی مراسمی به مناسبت روز دانشجو ترتیب داده بود که از حضور دکتر یزدی با فشارهای نهادهای خارج از دانشگاه ممانعت به عمل آمد و پیام ایشان توسط مجری مراسم قرائت شد.

بنا به گزارشهای رسیده به میزان خبر، در حین قرائت این پیام، اخلالهایی به وجود آمد که اخلال گران با شعارهای دانشجویان منزوی شدند و از سالن مراسم بیرون رفتند. همچنین از قرائت این پیام توسط عماد بهاور، رئیس شاخه جوانان نهضت آزادی ایران، نیز جلوگیری به عمل آمد.

در این مراسم عکسهایی از مهندس بازرگان، آیت الله طالقانی، آیت الله منتظری، دکتر ابراهیم یزدی، دکتر چمران، دکتر شریعتی، هاله سحابی، میرحسین موسوی، محمد خاتمی و بهاره هدایت در دست دانشجویان بود که با تقدیر فائزه هاشمی، سخنران جایگزین این مراسم روبرو شد.

از دیگر حاضران در این مراسم می‌توان به مهندس هاشم صباغیان، دکتر رمضان‌زاده، دکتر مسعود ادیب و مجید توکلی نیز اشاره کرد.

متن پیام دکتر ابراهیم یزدی به این مراسم به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود به دانشجویان عزیز دانشگاه تهران

روز ۱۶ آذر که نماد آزادی خواهی و استقلال طلبی دانشجویان ایران است را به همه دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور تبریک می‌گویم.

از اینکه به دلایل امنیتی و به درخواست شفاهی مسئولین دانشگاه تهران، علی رغم صدور مجوز، از حضور در جمع گرم و گرامی شما محروم شده‌ام بسیار متاسفم و امیدوارم دیدار با شما عزیزان، به زودی زود، در روزهایی بهتر صورت پذیرد.

پیام من به شما دانشجویان چیزی نیست جز امید و صبوری و شکوری. از این ناحقی‌ها و بی‌مهری‌ها دلسرد و ناامید نشوید. روند توسعه و گذار به دموکراسی در ایران مثبت است. آینده ایران روشن است.

در منطقه ایی پر از جنگ و خشونت، ایران به مدد مردم مومن صبور و مصالحه جو روزهای به نسبت آرام تری را می‌گذراند. مردمی که با وجود ظلم‌هایی که در حقشان شد، صبر پیشه کرده‌اند و همواره در موسم انتخابات اعتراضات و انتقادات خود را با پیامی روشن به حاکمیت انتقال داده‌اند.

رهبران اصلاح طلب و اپوزیسیون قانونی داخل کشور نیز با آگاهی از وضعیت کشور در راستای منافع ملی گام برداشته و از در گفت‌و‌گو، تعامل، اصلاح‌گری و رعایت قانون با مخالفان تندروی خود مواجه شدند. هرچند آن‌ها به زندان افتادند و در حصر رفتند، اما هرگز دست به اقدامات رادیکال و غیرقانونی نزدند. خداوند متعال سلامتشان دارد و آزادی این عزیزان را می‌سر فرماید.

اکنون که داعشیان، هم در مرزهای کشور و هم در داخل کشور، درصدد ایجاد ناامنی و برهم زدن ثبات سیاسی ایران هستند و عده‌ای غافل و جاهل نیز در داخل کشور با ایجاد درگیری و تنش در‌‌ همان راه داعش گام بر می‌دارند، بیش از پیش نیاز به آرامش و صبوری داریم. توسعه تنها در فضایی آرام و به دور از خشونت تحقق می‌پذیرد.

بنابراین در مواجهه با تندخویی‌ها و عصبیت‌هایی که علیه شما صورت می‌گیرد، با درایت و آگاهی تاریخی رفتار کنید. عده‌ای می‌خواهند که با کشاندن دانشجویان و مردم به تقابل و درگیری، راه حذف مخالفان خود را هموار کنند. اینگونه است که می‌بینید سخنرانی‌ها را برهم می‌زنند و به روی سخنرانان چاقو می‌کشند. مراقب باشید که در چنین صحنه آرایی‌هایی، در «دام تقابل» نیافتید؛ در «دام خشونت» نیافتید.

شما دانشجویان عزیز می‌دانید که اسرائیل و برخی کشورهای منطقه از دستاوردهای دیپلماتیک ایران در ماه‌های اخیر ناراحتند و از هیچ کوششی برای جلوگیری از بهره برداری ایران از «برجام» و برهم زدن معادلات منطقه دریغ نمی‌کنند. راه حل مسئله داعش و سوریه را باید در خلال همکاری‌های بین المللی با مشارکت ایران و از طریق گفت‌و‌گو و دیپلماسی یافت. باید آگاه باشیم که در «دام جنگ» نیافتیم و از هرگونه ماجراجویی که منافع ملی ایران را به خطر می‌اندازد پرهیز کنیم.

ما در گذشته بار‌ها به مخالفان تندروی حکومت ایران گفته‌ایم که راه حل عراق و لیبی راه به جایی نمی‌برد. در کوله بار سربازان آمریکایی، دموکراسی یافت نمی‌شود. در یمن و سوریه نیز، عملکرد مخالفان حکومت کار را به جنگ داخلی و فروپاشی ملی و جغرافیایی کشاند. بنابراین در شرایط حال حاضر، باید بدانیم که دموکراسی و توسعه در ایران، با اقدامات درون زا و از طریق روش‌های مصالمت جویانه و اصلاح طلبانه ممکن است. هرچند راه ناهموار، پر از مانع و دشوار است اما با پایمردی و صبوری مردان و زنان آزاده و آزادی خواه ایران، به قوه الهی تحقق خواهد یافت.

جنبش دانشجویی ایران همواره در راستای جنبش دموکراسی خواهی و آزادی خواهی تاریخی ایران از دوران مشروطه به بعد فعال بوده است. دانشگاه سنگر آزادی خواهی و مبارزه با استبداد و استعمار بوده است.

در ۱۶ آذر ۱۳۳۲، شریعت رضوی، بزرگ نیا و قندچی در پای استبداد شاه و استعمار آمریکا و انگلیس قربانی شدند. بنابراین، در توصیف جنبش دانشجویی هیچگاه نمی‌توان دو ویژگی «آزادی خواهی» و «ملی گرایی» را نادیده گرفت.

از طرفی دیگر، جامعه ایرانی یک جامعه درحال گذار به جامعه‌ای مدرن است و هدایت و مدیریت این گذار باید توسط دانشگاهیان، نخبگان و روشنفکران ایران صورت گیرد. قطعا دانشجویان و جنبش دانشجویی در این میان نقش پررنگ و مهمی ایفا کرده و خواهند کرد.

سرنوشت و مدیریت آینده کشور در دستان شما دانشجویان است. باید با مطالعه تاریخ از اشتباهات گذشته درس بگیرید و به مدد این آگاهی تاریخی برای رسیدن ایران به جامعه‌ای دموکراتیک و مدرن برنامه ریزی وتلاش کنید.

ما در این راه پیش رو از هیچ حمایتی از شما دریغ نخواهیم کرد و دعای خیر ما پشتیبان شماست. شما چشم و چراغ ما و امید آینده ایران هستید.

۱۶ آذر ۱۳۹۴

دکتر ابراهیم یزدی

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد