logo

چرا ابتکار به جای روحانی به اجلاس تغییرات آب و هوا رفت؟

شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۰۵ دسامبر ۲۰۱۵

خبرآنلاین - اجلاس سران برای تغییرات آب و هوا در حالی در پاریس برگزار شد که از ایران، معاون رئیس جمهور به عنوان نماینده کشور در این اجلاس شرکت کرد. در حالی که از پاکستان نواز شریف نخست وزیر، از آلمان آنگلا مرکل صدر اعظم، از عراق فواد معصوم نخست وزیر و از امریکا باراک اوباما رئیس جمهور در این گردهمایی در کنار بلند مرتبه‌ترین سیاستمداران سایر کشورها حضور داشتند.

علیرغم علاقه حسن روحانی به گسترش ارتباطات با کشورهای دیگر در فضای پسابرجام، او در این اجلاس شرکت نکرد و معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری ورئیس سازمان حفاظت محیط زیست نماینده ایران در این نشست‌ها بود.

با توجه به حساسیت‌های زیاد داخل ایران و تجربه تلخ پیشین دولت از دست دادن ظریف با اوباما، که به گفته ظریف برای او هزینه داشته است، به نظر می‌رسد دلیل فرستادن خانم ابتکار به این اجلاس در جهت پیشگیری از التهاب بیشتر در فضای سیاست داخلی بوده است.

اگر آقای روحانی در این اجلاس شرکت می‌کرد یا باید با اوباما دست می‌داد، که بعید نبود با این کار بحث عدم کفایتش در مجلس مطرح شود یا با او دست نمی‌داد که در آن صورت ادب اسلامی رعایت نمی‌شد و ممکن بود در رابطه‌های اقتصادی آینده با امریکا تأثیر منفی بگذارد.

اما مطابق پروتوکل‌های بین‌المللی پذیرفته شده، سیاستمداران زن ایرانی با مردان دست نمی‌دهند و دست ندادن خانم ابتکار با اوباما هم برای دیپلمات‌های غربی عادی است و هم برای دولت هزینه نمی‌تراشد.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد