logo

هرمیداس باوند در گفت‌وگو با ایلنا‏:
ایران و روسیه در سوریه دست برتر را دارند

سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۰۱ دسامبر ۲۰۱۵

hermidas-bavand.jpg
یک استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تاکید کرد: ایران و روسیه در عرصه سوریه دست برتر را دارند.

داود هرمیداس باوند در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایلنا‏، با اشاره به نقش‌آفرینی تهران در تحولات منطقه‌ای گفت: در تحولات منطقه‌ای‏، ایران در سال‌های گذشته نقش فعالی در سوریه و عراق داشته و جزو نقش‌آفرین اصلی بوده است.

وی با بیان اینکه آنچه از اجلاس وین ۱ و ۲ بیرون آمده است بیش از هر چیز متمایل به خواست‌های ایران بوده است‏، اظهار داشت: در وین توافق شد که نوع نظام سیاسی و ارتش سوریه حفظ شود و بر مبارزه با تروریسم تاکید کرد؛ این در حالی بود که بازیگرانی چون عربستان و ترکیه تاکیدشان بر رفتن بشار اسد است.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه نگرش عربستان و ترکیه برای کنار گذاشتن بشار اسد در شرایط کنونی منطقی نیست‏، تصریح کرد: نگرش عربستان و ترکیه براساس واقعیات کنونی سوریه و منطقه نیست٬ زیرا رفتن بشار در شرایط کنونی منجر به فروپاشی ارتش و نظام سوریه می‌شود و موجب می‌شود گروه‌های تروریستی حاضر در سوریه قدرت بیشتری پیدا کنند.

هرمیداس باوند با بیان اینکه به نظر می‌رسد که در شرایط کنونی ایران و روسیه در عرصه سوریه دست بر‌تر را دارند٬ در پاسخ به این سوال که آیا ایران توانایی کاهش تنش‌ها میان روسیه و ترکیه را داراست؟ خاطرنشان کرد: از ابتدای سقوط جنگنده روسی ایران بر خویشتن‌داری طرفین تاکید کرده است و در همین راستا‏ به صورت فعالانه از تمامی بازیگران فعال در سوریه خواسته است از افزایش‌ تنش‌ها جلوگیری کنند زیرا این تنش‌ها منجر به افزایش قدرت‌یابی تروریست‌ها می‌شود.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد