logo

رماني درباره جنایت هواپيمای اوكراينی از نشر باران

دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۱ ژانويه ۲۰۲۱«پی‌نوشت: اپراتور» نوشته ونوس ترابي، رماني درباره جنایت هواپيماي اوكرايني است که در سالگرد این واقعه توسط نشر باران سوئد منتشر می‌شود.

اين رمان اگرچه تخيلي است، اما بِه شکل روایت اول شخص و جریان سیال ذهن اپراتور، چهل و هشت ساعت مانده به واقعه جنایت هواپيماي اوكرايني و كشته شدن ١٧٦ تن از سرنشينان آن را واگویه می‌کند.

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین با ۱۷۶ مسافر و ۹ خدمه، تنها دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه تهران در سحرگاه روز ۸ ژانویه سال ۲۰۲۰، هدف دست‌کم دو موشک سامانه جنگی تور نیروی هوافضای سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد.

نویسنده، کتاب را به «نفر صد و هفتاد و هفتم، جنين هفت ماهه فريده غلامي یکی از مسافرین پرواز یعنی مادر ژیوان و همسر رازگر رحیمی تقدیم کرده است.

كتاب اينگونه آغاز مي‌شود:


«هفت بيپ شنيده‌ام. يا زهرا پنج بار. دو بار چراغ قرمز. رمز عمليات است. ‌نمي‌دانم کي و کجا و براي چه بايد بروم اما مي‌دانم که بايد چار دانگ حواسم را بيندازم گِل انگشت. دو دانگش هم بماند سهم گوش‌ها که تا فرمان بيايد نخ انگشت را بکشد هرجا که مي‌خواهد. يک ماه است که دوره مي‌گذارند اما شيرفهممان نمي‌کنند. فقط مي‌گويند آماده باش است. دست و پايم بايد آماده باشد. بترکاند، فشار دهد، بسوزاند، نشانه بگيرد،‌ تيررس را در هوا بزند.»

كتاب در نوزده بخش نوشته و تنظيم شده كه يادآور نوزده ثانيه فاصله بین شلیک اول تا قطع ارتباط خلبانان با برج مراقبت است.

در بخش هجدهم اين رمان اًمده است: «پنج و چهل و نه دقیقه است. هواپیما وارد جایگاه تیک آف ۲۹ می‌شود. سرباز متصدی رادار مدام با برج مراقبت و پایگاه موشکی در تماس است. حاج مرتضی آرام گرفته و چفیه‌اش را می‌بندد به زانوی ضرب دیده. رد خون مانده روی شلوار کرم رنگش بیشتر سیاه است تا سرخ. ناغافل دستش را روی شانه راست من می‌گذارد. از جا می‌پرم. نگاهش می‌کنم. در چشمانش همان نگاه طالقان و جوجه به سیخ کشیدن است. نمی‌فهمی دارد تحسینت می‌کند یا فحش به اول و آخرت می‌بندد. تمرکز می‌کنم و برمی‌گردم روی رادار. پی اس ۷۵۲ دارد روی باند سرعت می‌گیرد. نوک انگشت اشاره راستم زُق زُق می‌کند. انگار عمری برای این لحظه این پا آن پا کرده. کار ما فقط فشار دادن این دکمه مربع سرخ است. بقیه‌اش را می‌شود انداخت گردن قلب «تور» که چطور بشکافد و بترکاند و بسوزاند و تمام کند».

علاقه‌مندان مي‌توانند کتاب را از كتابفروشي‌هاي اروپا، امريكا و کانادا يا از طريق وب‌سايت نشر باران تهيه كنند.

www.baran.se
info@baran.se
Tel: +46 8 88 54 74


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد