logo

پنجشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۷ اوت ۲۰۲۰قفس طلایی،
شیرین عبادی
نشر باران، سوئد
شابک: 9-90-85463-91-978

کتاب تازه‌اي نوشته شيرين عبادي، حقوقدان و برنده جايزه صبح نوبل با عنوان «قفس طلایی» توسط نشر باران در سوئد منتشر شده است.
كتاب شرح فراز و نشيب زندگي سياسي سه برادر - علي، عباس و جواد- با سه انتخاب اما یک سرنوشت، از دوران شاه تا پايان دهه هفتاد خورشيدي، به روايت خواهر آنها پري است: علی در فرانسه کشته میشود، عباس در آمریکا خودکشی میکند و جواد اعدام میشود.
عنوان کتاب «قفس طلایی» برگرفته از سخن پری است: «هر کدام از برادرانم از ایدئولوژی مورد علاقه‌شان قفسی ساخته‌اند و حاضر نیستند از آن بیرون بیایند.»
بِه گفته شيرين عبادي حوادثی که در این کتاب می‌خوانید تخیلی نیست و عیناً اتفاق افتاده است. او در مقدمه کتاب نوشته است: «من شاهد همه آنها بوده‌ام، اما برای آنکه به صورت داستان در آید، اسامی، اماکن و تاریخ وقوع آنها را کمی تغییر داده‌ام، زیرا هرچند از صاحبان این حوادث اجازه بازگویی آن‌ها را داشته‌ام، اما از جهت حفظ حریم شخصی آنها خود را ملزم به انجام تغییرات می‌دانستم.» عبادي، « تشابه شرایط سیاسی - اجتماعی امروز با اوایل پیروزی انقلاب اسلامی» را دليل ديگر انتشار نسخه فارسي كتاب مَي داند و مينويسد: «هنوز هم متاسفانه ایدئولوژی و در نتیجه مباحث سیاسی بین ایرانیان باعث اختلاف می‌شود؛ هنوز هم در خانواده‌ها بحث‌های سیاسی، بین اعضای خانواده ایجاد تنش می‌کند. من که آن روزگاران سیاه را تجربه کرده‌ام امیدوارم از گذشته درس عبرت بگیریم و اختلاف‌ها را کنار بگذاریم و برای آبادی و آزادی وطن متحد شویم و تلاش کنیم.»
«قفس طلایي» اگرچه به زبان فارسی نوشته شده، اما اولین‌بار به زبان ایتالیایی در سال ۲۰۰۷ توسط شرکت نشر ریتزولی چاپ و منتشر شد. سپس به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیولی، عربی و چند زبان دیگر، در مجموع به پانزده زبان ترجمه و روانه بازار کتاب شد.
شيرين عبادي در اين زمينه در مقدمه كتاب نوشته است: «در ابتدا آرزومند بودم این کتاب در وطنم ایران به زبان فارسی چاپ و منتشر شود و در مصاحبه‌های متعددی که برای معرفی این کتاب در آمریکا و اروپا داشتم این نکته را عنوان کردم که به علت سانسور، چاپ کتاب در ایران مقدور نبود و به همین دلیل اول به سایر زبان‌ها چاپ و منتشر شد تا در فرصتی مناسب به زبان فارسی در وطنم چاپ شود. در آن زمان شرایط ایران به بدی امروز نبود و من امیدوار به اصلاحاتی در سیستم حقوقی و سیاسی ایران بودم، اما با گذشت زمان و مخصوصاً اتفاق‌هایی که در سال ۱۳۸۸ برای من و همکارانم افتاد، خوشبینی جاهلانه خود را از دست دادم و به این اعتقاد رسیدم که ساختار قانون اساسی امکان تحول بنیادین نخواهد داشت و تقلیل مسائل ایران به عدم کفایت یک یا چند نفر درست نیست. از آنجایی که عمر انسان نیز قابل پیش‌بینی نیست بر آن شده‌ام که پیمان خود را بشکنم.»
کتاب «قفس طلایی» در بیست فصل و 178 صفحه تدوین و تنظیم شده است.

انتشار آنلاين كتاب قفس طلايي نوشته شيرين عبادي

کتاب «قفس طلايي» نوشته شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۰۳، از طریق لینکی در گوگل درایو، به صورت رایگان در دسترس علاقه مندان داخل ايران قرار می گیرد.
در اين کتاب، فراز و نشيب زندگي سياسي سه برادر - علي، عباس و جواد- با سه گرایش مختلف فکری و سه سرنوشت، از دوران شاه تا پايان دهه هفتاد خورشيدي از زبان خواهر آنها پري روایت مي شود.
قفس طلائي اگرچه به زبان فارسی نوشته شده اما در سال ٢٠٠٧ نخست به زبان انگليسي و سپس مرور به چهارده زبان ديگر ترجمه و منتشر شد، تا اينكه امسال پس از ١٣ سال نسخه فارسي آن توسط نشر باران روانه بازار كتاب شد.
شيرين عبادي در مقدمه كتاب «قفس طلايي» نوشته است: «در ابتدا آرزومند بودم این کتاب در وطنم ایران به زبان فارسی چاپ و منتشر شود و در مصاحبه‌های متعددی که برای معرفی این کتاب در آمریکا و اروپا داشتم این نکته را عنوان کردم که به علت سانسور، چاپ کتاب در ایران مقدور نبود و به همین دلیل اول به سایر زبان‌ها چاپ و منتشر شد تا در فرصتی مناسب به زبان فارسی در وطنم چاپ شود. در آن زمان شرایط ایران به بدی امروز نبود و من امیدوار به اصلاحاتی در سیستم حقوقی و سیاسی ایران بودم، اما با گذشت زمان و مخصوصا اتفاق‌هایی که در سال ۱۳۸۸ برای من و همکارانم افتاد، خوشبینی جاهلانه خود را از دست دادم.»
مردم ایران خواهان آزادی هستند، اما حکومت ایران، با سانسور و محدوديت هاي فزاينده، راه را بر هر نوع گردش آزاد اطلاعات در داخل كشور سد کرده است.
به همين جهت و براي مقابله با اين شرايط، کتاب «قفس طلايي» از هفته اول شهريور ١٣٩٩ خورشیدي )هفته اخر آگوست ٢٠٢٠میلادی) به صورت رایگان، در اختیار شهروندان داخل ایران قرار مَي گيرد.
برای دسترسی به این کتاب به وب سایت نشر باران مراجعه كنيد یا با ایمیل زیر تماس بگیرید:
info@baran.se
www.baran.se

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد