logo

چهار شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۶ ژانويه ۲۰۱۹سخنی در باره انتشار کتاب صوتی با پچپچۀ پاییز
(نثرِ موزونِ شاعرانه در چهارده بند)
اثر ادبی شورانگیزی از دانشمندِ فرهیخته، شاعر و انساندوست بزرگ؛ زنده یاد احسان طبری
With Autumn’s Whisper by: Ehsan Tabari

"با پچپچۀ پاییز" را به مثابه سندِ هنریِ نیرومندی یافتیم برای محکومیتِ پاسدارانِ تاریکی، "در این کوُهسارانِ سَنگیده و بی قلبِ جهانِ سرمایه"؛ و برای ساختن تازیانه ای از جنسِ شعر وُ ترانه وُ سرود، در دستانِ تاریخ سازِ فرزندانِ رَنج و کارِ میهن که رویارویِ دستگاهِ ظلم و ستمِ "این قحبگانِ نان به پلیدی خور"(به تعبیر س.ک) گردن فرازیده اند و دلاورانه می رزمند ...، و بر آن شدیم که همزمان با خروش خلق در این ناوَردِ سرنوشت ساز، آن را در مجموعه ای صوتی- متنی برای عرضه به فرزندانِ پاکبازِ سُرایندۀ اثر - احسان طبری- فراهم آوریم.

به باورِ ما، "فریادهای بهاری" طبری نازنین به رَغمِ "تقلّایِ اوباشانۀ خرمگسانِ" ارتجاع و عواملِ امپریالیسم که به حذف فیزیکی وی و انبوهی ازاندیشمندان و یارانش انجامید، حتی با گذشت بیش از سه دهه از قتلِ عامِ شقایق ها در دهه60 و آن تابستان سیاه و شهریورِ شوم... نه تنها گُم نشد، بلکه همچنان"حماسۀ انسان" و حکایتِ "رَنج و رزمِ توامانِ" بشریتِ معاصر را برای ما ایرانیان روایت می کند.

بی تردید، اندیشه های والا وُ انسانی احسان طبری نیز مانند مزدک و بابک و مانی و حیدر و ارانی...، و تیزابی ها و رحمان ها و سیمین ها... چون موشی نقب زَن، داوریِ خود را از خلالِ سده ها به همراه خواهد برد و همگی آنها در پیکرۀ جاویدانِ بشریت و تا ابدیت خواهند زیست.

قافله ای بی پایان از "شوُرش گرانی کُنجکاو، و مورانی خردمند..."

شایان توجه اینکه طبری در درس نامه های پیش و پس از این اثر نیز، همین تِمِ نثرِ موزونِ شاعرانه در پچپچه ها را به کار گرفته است. نمونه زیر (به نقل از مجلۀ چیستا)* علاوه بر اینکه نثری است موزون و از جنسِ"با پچپچه پاییز"، خود نشانه دیگری است از تمرکز دائمی او بر رهایی و سعادتِ "انسان! با همۀ طنینِ بلورینش!" در جادۀ بی پایانِ شعر وُ ادبِ پارسی که جا دارد آنرا در پایان این دفتر با هم ترنّم کنیم:

"و اینَک در خُنَکایِ این عصرِ پاییزی، من در نقطۀ مجهولِ تاریخ، ولی بر سرِ شاهراهِ عظیمِ چرخشِ آن ایستاده ام. قلبم نیمی خون و نیمی نور است. به فردا مشکوک و به پس فردا مطمئنم. می دانم که دنیا ابدا و ابدا تابعِ آرزوهای من نیست و آرزوهای من، سَخت دور و دراز است و من چاره ای ندارم جز اینکه این رشتۀ طلایی را بر خود بپیچم و با آن در دخمۀ ابدیِ نیستی پای گذارم. ولی مسلما در پیکرۀ جاویدانِ بشریت، کوشَنده و پویَنده خواهم زیست. چنان که تمامِ سازندگانِ تمدّنِ انسانی در من و معاصرانِ من زیستند و من لحظه ای گذرا از هستیِ جاویدِ پهلوانِ تناور و قدرتمندی بودم که "بشر" نام دارد."*
____________________

* پاراگراف پایانی مقاله "برگی در گردباد"- نقل از کتاب" پادشاه خورشید" (حاوی مجموعه مقالات منتشر نشده ای از احسان طبری که از مهرماه 1360 تا اردیبهشت1362 نخستین بار با نام مستعار "کاووس صداقت" در مجلۀ چیستا به سردبیری زنده یاد پرویز شهریاری به چاپ رسیده است. مقاله "برگی در گردباد" در شماره 6 بهمن ماه 136‌0 مجله مزبور منتشر شده بود). کتاب ارزشمند"پادشاه خورشید" نیز اخیرا در ایران توسط نشر پژواک فروزان، چاپ اول 1397 با شماره شابک 9-06-8991-600-978 با قیمت 25،000 تومان انتشار یافته است.
------------------------------------------------

لینک شنیدن فایل های کتاب صوتی در سایت ساند کلاود همراه با متن بندهای کتاب:
https://soundcloud.com/user-928423583/sets/with-autumns-whisper-by-ehsan

لینک دانلود متن بازبینی شدۀ مبنایِ خوانش ها که جزءِ لاینفکِ "کتاب صوتی با پچپچۀ پاییز" میباشد:

https://www.iran-archive.com/sites/default/files/sanad/ehsan-tabari-pechpeche-3.pdfلینک دانلود نسخۀ مبنایِ کتاب صوتی: نسخۀ چاپ اول، نشر دورانِ نو، آبان1361، تهران - با اندکی اصلاحات:

https://www.iran-archive.com/sites/default/files/sanad/ehsan-tabari-pechpeche-1.pdf


لینک مشاهده و دانلود ویدئو کلیپ بند 5 با پچپچۀ پاییز در سایت یوتیوب:

https://www.youtube.com/watch?v=U0Hy4XhdaTcنظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد