logo

چهار شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۷ سپتامبر ۲۰۱۶ایران تریبونال

کتاب «ایران تریبونال»، نوشته بابک عماد، توسط نشر باران در استکهلم منتشر شد.

کتاب «ایران تریبونال»، روزنگار فعالیت­های دادخواهانه­ای است که سرانجام بعد از پنج سال تلاش بی‏وقفه، به تشکیل دادگاه مردمی ایران تریبونال منجر شد.

این مجموعه می­تواند به­ عنوان منبعی برای تحقیق در زمینه‌های مختلف و الگویی برای نسل­های بعد و مردم عدالت­خواهِ کشورهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

«ایران تریبونال»، نخستین تلاش دادخواهانه مردمی در ایران و جهان است که توسط کسانی سازماندهی و اجرا شده که خود در معرض جنایاتی قرار گرفته­اند که در دهه ١٣۶٠ در زندا­ن­های ایران رخ داده است. اهمیت این حرکت دادخواهانه بیشتر از همین رو است.

بابک عماد در مقدمه کتاب نوشته است: «ما موفق شدیم، کاری را ممکن کنیم که به ­نظر ناممکن می­رسید. موفق شدیم دادخواهی را از پستوی تاریخ خونین چندین ده‌ساله­ی ایران بیرون بکشیم و در قالب ایران تریبونال، به عرصه­ی عمل اجتماعی بکشانیم. این مهم به‌راستی، بدون حمایت و حضور فعال خانواده‌های جان سپرده‌گان و زندانیان دهه­ی ١٣۶٠، حمایت دادخواهان و عدالتجویان، همکاری وکلا، قضات، حقوقدانان و روشنفکرانی که برای به اجرا در آوردن این پروژه­ی دادخواهانه، مرزهای جغرافیایی را پشت سرنهادند، ممکن نمی­شد.»

اهمیت کتاب «ایران تریبونال» در روایت چگونگی شکل‌گیری این حرکت دادخواهانه با تلاش و همراهی گروهی بزرگ از فعالان اجتماعی و حضور وکلا و قضاتی شناخته شده چون گریلر (رئیس دادگاه)، مارگرت راتنر کانستر، ماکائو ماتوا، پاتریشیا سلرز، جان دوگارد، پیام اخوان و مایکل منسفیلد است

کتاب ایران تریبونال»، خواننده را به اعماق سفری طولانی و پر از ماجرا می‏برد که هر لحظه آن، با چالشی بزرگ همراه بوده است.

نویسنده کتاب تاکید کرده که «به‌هنگام آغاز این سفر پنج ساله، کسی جز خود ما حاضر نبود صدای این دادخواهی را بشنود؛ ایستاده‌گی و سخت‌کوشی ما اما سبب شد که حتی رسانه­هایی که به سیاست‌های "بالایی‌ها" توجه دارند و مجری برنامه و سیاست آن­ها هستند، صدایی را که در اعماق قلب هزاران زندانی سیاسی و خانواده‌هایشان شعله­ور بود، منعکس کنند. چنین شد که چهل ملیون نفر در ایران و بیش از یک ملیارد نفر در سراسر جهان در جریان این دادخواهی و کشتار هزاران زندانیان سیاسی در دهه‌ی 1360 قرار گرفتند.»

کتاب را از کتابفروشی های محل زندگی تان در اروپا و امریکا تهیه کرده و یا از طریق تارنمای نشر باران تهیه کنید

www.baran.se
info@baran.seنظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد