دوشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۸۴ - ۵ سپتامبر ۲۰۰۵

قاليباف شهردار تهران شد

سخنگوي شوراي شهر: قاليباف داوطلب تصدي شهرداري نبود

 

 

كليد شهرداري تهران با ۸ راي به «قاليباف» سپرده شد

سخنگوي شوراي شهر: قاليباف داوطلب تصدي شهرداري نبود

خبرگزاري دانشجويان ايران / سرانجام با گذشت بيش از دو ماه بحث و بررسي، دكتر محمد باقر قاليباف، رسما از سوي سخنگوي شوراي شهر تهران به عنوان شهردار پايتخت معرفي شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، مهدي چمران، سخنگوي شوراي شهر تهران امروز پس از پايان جلسه غيرعلني صبح و بعداز ظهر امروز شورا كه «انتخاب شهردار تهران» را در دستور كار داشت، اعلام كرد: دكتر محمدباقر قاليباف با 8 راي موافق به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

وي افزود: 7 راي باقيمانده اعضاي شوراي شهر تهران نيز به ساير گزينه‌هاي مطرح داده شد.

چمران تصريح كرد: از آن جا كه تصميم شوراي شهر براي تامين منافع مردم بود، سعي كرديم كسي را انتخاب كنيم كه شهر را خوب اداره كند و در اين انتخاب مسايل جناحي و سياسي مطرح نبود.

چمران با اشاره به حضور يكي از نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري در كابينه احمدي‌نژاد، تصريح كرد: بايد رقابتها را به رفاقت تبديل و از توانمنديها و ظرفيتها به بهترين وجه استفاده كرد.

سخنگوي شوراي شهر افزود: در خصوص انتخاب قاليباف، شخصا با احمدي‌نژاد، رييس‌جمهوري مشورت كردم.

وي با اعلام اين كه قاليباف ، شهردار جديد تهران برنامه‌هاي خود را در جلسه علني روز سه‌شنبه شوراي شهر تهران تشريح خواهد كرد، گفت: برنامه‌هاي شهرداري كاملا مشخص است و بايد اين فعاليتها استمرار يابد.

چمران در مورد تخصص قاليباف در امور شهري توضيح داد و گفت: وي در برنامه‌ريزي شهري تحصيل كرده است و در ارتباط با نهادهاي مدني و شهري مطالعاتي داشته و با مسايل شهري آشناست.

وي در پاسخ به سوالي در خصوص اعمال فشار مجلس براي انتخاب سريعتر شهردار تهران گفت: هيچ فشاري اعمال نشد و تنها نامه همكاري از سوي برخي نمايندگان مجلس به شورا ارسال شد و پس از راي‌گيري من اين نامه را خواندم.

سخنگوي شوراي شهر تهران انتخاب قاليباف به عنوان شهردار تهران را به معناي دلجويي از وي پس از انتخابات رياست‌جمهوري ندانست و در ادامه درباره نحوه تعامل شورا با شهردار تهران گفت: شورا ناظر بر عملكرد شهرداري است.

چمران گفت: نامه انتخاب شهردار تهران به وزارت كشور ارائه مي‌شود تا پس از صدور حكم توسط وزير كشور ،شهردار جديد فعاليت خود را آغاز كند. تا قبل از صدور حكم نيز جلسات خود را با اعضاي شوراي شهر خواهد داشت.

وي درباره اين كه قاليباف داوطلب تصدي شهرداري تهران بوده است يا نه گفت: وي اصلا نامزد تصدي شهرداري نشده بود و حتي از پذيرش اين مسؤوليت اكراه داشت كه با گفت‌وگوي صادقانه اين مسؤوليت را پذيرفت.

سخنگوي شوراي شهر تهران، فضاي انتخاب شهردار تهران را سنگين توصيف و تصريح كرد: نبايد اين فضا سنگين مي‌شد. ما دكتر دهقان را به عنوان گزينه نهايي انتخاب كرده بوديم اما به دليل مخالفت مسؤولان بالاتر و برنامه‌هاي نيمه‌تمام از اين انتخاب صرف‌نظر كرديم و سرانجام 8 گزينه مطرح مجددا بررسي و آقاي قاليباف به عنوان شهردار انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران دكتر محمدباقر قاليباف متولد شهريور 1340، اهل مشهد، داراي دكتراي جغرافياي سياسي از دانشگاه تربيت مدرس است.

وي ضمن عهده‌دار بودن تصدي فرماندهي نيروي انتظامي، در سال 83 به عنوان نماينده ويژه رييس‌جمهوري و رييس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز منصوب شد.

پس از آن، با تسليم استعفاي خود از فرماندهي نيروي انتظامي و به دنبال موافقت مقام معظم رهبري و فرماندهي كل قوا با اين استعفا، فعاليتهاي خود را به عنوان نامزد انتخابات رياست‌جمهوري آغاز كرد و در جريان برگزاري انتخابات، با آن كه در ارزيابي‌هاي اوليه رتبه بالايي داشت، پس از پشت سر گذاشتن چالشهايي كه در روزهاي نزديك به انتخابات صورت گرفت، در رتبه‌بندي انتخاباتي نامزدها، جايگاه چهارم را در كسب آرا به دست آورد.

قاليباف كه تا چند روز گذشته به عنوان رييس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، مشغول به فعاليت بود، از اين سمت نيز استعفا داد و به دعوت اعضاي شوراي شهر، به منظور رايزني در زمينه پذيرش تصدي شهرداري تهران در جلسه شورا حضور يافت و سرانجام با كسب اكثريت آراي اعضاي شورا به عنوان شهردار پايتخت، انتخاب شد.

انتخاب قاليباف به عنوان شهردار تهران در حالي صورت گرفت كه اعضاي شوراي شهر تهران پس از انتخاب دكتر احمدي‌نژاد، شهردار سابق تهران به عنوان رييس‌جمهوري، طي چند ماه و جلسات متعدد و طرح گزينه‌هاي مختلف بررسي انتخاب شهردار تهران را آغاز كردند.

گفتني است پيشتر، دهقان، معاون رييس‌جمهوري و رييس بنياد شهيد و امور ايثارگران به عنوان گزينه نهايي و مورد توافق اعضاي شوراي شهر تهران جهت تصدي شهرداري مطرح بود كه به دليل تاكيد بر حضور وي در مسؤوليت فعلي، اعضاي شوراي شهر از انتخاب وي صرف‌نظر كردند.

علي‌آبادي نيز رقيب قاليباف بعد از دهقان بود ؛ هر چند كه مظاهري، بوربور، محمدي‌زاده، نوريان نيز از گزينه‌هاي مطرح ديگر براي تصدي شهرداري تهران بودند.

بدين ترتيب «قاليباف» پس از توسلي، مرحوم زواره‌اي‏، نيك روش، دلجو، سيفيان، بنكدار، حبيبي، طباطبايي، كرباسچي، الويري، ملك‌مدني، مقيمي و احمدي‌نژاد، به عنوان شهرداران و سرپرستان سابق شهرداري تهران، فعاليت رسمي خود را آغاز خواهد كرد.

 

قاليباف شهردار تهران شد

بی بی سی - محمدباقر قاليباف، يکي از نامزدهاي انتخابات اخير رياست جمهوري ايران، با راي شوراي شهر تهران، به عنوان شهردار اين شهر برگزيده شد.

شهر تهران از زمان پيروزي محمود احمدي نژاد در انتخابات، بدون شهردار مانده بود و شوراي شهر در جلسات خود بر سر تعيين شهردار به نتيجه نمي رسيد.

تاخير در معرفي شهردار رفته رفته انتقادهايي را حتي در مجلس که اکثريت نمايندگان آن را محافظه کاران هم جناح اعضاي شوراي شهر تشکيل مي دهند بر انگيخت. اگرچه شوراي شهر اين انتقادها را وارد نداست و بر لزوم بررسي دقيق نامزدها تاکيد کرد.

اميررضا واعظي ‌آشتياني که ايرنا، خبرگزاري جمهوري اسلامي از وي به عنوان عضو هيات رييسه شوراي اسلامي شهر تهران نام برده، روز يکشنبه 4 سپتامبر گفت: "در جلسه عصر امروز، آخرين بررسي ‌ها در خصوص دو کانديداي نهايي، (محمدباقر) قاليباف و محمد علي ‌آبادي (معاون فني و عمراني شهرداري) انجام ‌شد و در نهايت آقاي قاليباف ‌با ۸راي در مقابل ۷راي آقاي علي‌آبادي، شهردار تهران شد."

 

انتخاب از ميان شصت گزينه

وي گفته که محمدباقر قاليباف، (فرمانده سابق نيروي انتظامي که براي شرکت در انتخابات رياست جمهوري از سمت خود کناره گيري کرد)، از ميان بيش از ۶۰گزينه انتخاب شده است.

محمدباقر قاليباف در انتخابات رياست جمهوري اخير، رقيب محمود احمدي نژاد بود اما در مرحله نخست نتوانست راي کافي کسب کند و از راه يافتن به مرحله دوم باز ماند.

آقاي قاليباف که جوان ترين نامزد انتخابات رياست جمهوري بود، در جريان رقابت هاي انتخاباتي سعي کرد چهره اي مستقل و نوگرا از خود نشان دهد اگرچه وي يکي از چهار نامزد اصولگرا و مورد حمايت گروه هاي دست راستي محسوب مي شد.

 

وي در سال 1340 در مشهد به دنيا آمد.

با شروع جنگ ايران و عراق در شهريور 1359 محمدباقر قاليباف به جبهه هاي جنگ رفت و تا پايان جنگ در جبهه باقي ماند. محمدباقر قاليباف در سال 1362 و در سن 22 سالگي به فرماندهي لشکر نصر منصوب شد. آقاي قاليباف با پايان يافتن جنگ به قرارگاه سازندگي "خاتم الانبيا" (متعلق به سپاه پاسداران) رفت و مديريت تعدادي از پروژه هاي عمراني را که سپاه پاسداران اجرا مي کرد بر عهده گرفت.

وي پس از پايان جنگ به تحصيل در دانشگاه پرداخت و در رشته جغرافياي سياسي دکترا گرفت (از دانشگاه تربيت مدرس تهران). وي مدتي را نيز به حکم آيت الله خامنه اي، رهبر جمهوري اسلامي، به عنوان فرمانده نيروي هوايي سپاه پاسداران فعاليت کرد.

 

خروج از نيروهاي نظامي

آقاي قاليباف در سال 1379 يعني يک سال پس از درگيري هاي کوي دانشگاه، فرمانده نيروي انتظامي شد و اين سمت را تا پيش از انتخابات رياست جمهوري که استعفايش توسط آيت الله خامنه اي پذيرفته شد، حفظ کرد.

محمدباقر قاليباف تغييرات زيادي در نيروي انتظامي ايجاد کرد. بيشترين تلاش وي، صرف بازسازي اعتماد جامعه به نيروي انتظامي – که آقاي قاليباف اصرار داشت آن را "پليس" بخواند – شد.

در جريان اعتراضات دانشجويي به حکم اعدام هاشم آغاجري در پاييز 1381، عملکرد پليس تا حدي رضايت دانشجويان را جلب کرد. دانشجويان حتي بارها فرماندهان پليس حاضر در محل را تشويق کردند.

 

تأسيس مرکز فوريت پليس 110 و توليد برنامه هاي تبليغاتي گسترده براي پليس، به ويژه تيزرهاي کارتوني که از تلويزيون ايران پخش مي شوند، از ديگر اقدامات آقاي قاليباف در دوره فرماندهي نيروي انتظامي بود.

 

خاطره اداره اماکن

اما در دوره فرماندهي محمدباقر قاليباف اتفاق ديگري نيز در يکي از ادارات تحت امرش رخ داد که موجب پرسش هاي بسياري در مورد عملکرد وي شد.

اداره اماکن نيروي انتظامي بارها اقدام به احضار يا بازداشت روزنامه نگاران، سينماگران، فعالان سايت هاي اينترنتي و وبلاگ نويس ها کرد. بازداشت هايي که عموما بدون طي مراحل قانوني انجام مي شد. مسايل مربوط به پرونده وبلاگ نويسان همواره يکي از سوالات خبرنگاران يا شرکت کنندگان در جلسات سخنراني آقاي قاليباف در جريان مبارزات انتخاباتي بود اما وي پاسخي که مانع از طرح دوباره اين موضوع در مصاحبه ها يا جلسات پرسش و پاسخ شود، ارائه نداد.

اگرچه استعفاي محمدباقر قاليباف از نيروهاي مسلح و حضور وي در انتخابات چهره اي سياسي نيز از وي به نمايش گذاشت، اما سابقه بيست و چند ساله وي در نظام جمهوري اسلامي، به تمامي در نيروهاي نظامي و انتظامي بوده است.